SaS je za prijatie odporúčaní Európskej komisie zo správy o právnom štáte, kritizovala dve opatrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík, Mária Kolíková, Branislav Grohling
Zľava: Richard Sulík v demisii, Mária Kolíková a Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Rada pre obnovu dôvery v spravodlivosť strany Sloboda a Solidarita (SaS) je za prijatie odporúčaní Európskej komisie (EK) zo Správy o právnom štáte 2023. Pripomenula tiež, že EK v správe ocenila zriadenie Najvyššieho správneho súdu, ktoré patrilo medzi piliere ich reformy justície.

Naň nadväzuje i nová úprava súdnej rady a posilnenie jej kompetencií pri preverovaní majetkových pomerov sudcov. Komisia tiež kladne zhodnotila i novú právomoc vyvodzovať voči sudcom disciplinárnu zodpovednosť. Strana SaS to uviedla v tlačovej správe.

Očista od korupcie

Zvýšenie dôvery v justíciu nenastane, kým ľudia neuveria, že máme fungujúce nástroje pre jej očistu od korupcie. Preto bolo dôležité, aby boli súčasťou reformy justície aj nové opatrenia proti korupcii v systéme justície. Samozrejme, je veľmi dôležité zlepšovať aj podmienky na zvýšenie kvality práce sudcov,“ uviedla predsedníčka rady a tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková.

Rada pre obnovu dôvery v spravodlivosť tiež poukázala, že EK kritizovala dve opatrenia, ktoré s ohľadom na nezávislosť justície považovala za nedostatočne vyvážené. Išlo o trestný čin ohýbania práva, ktorý spresňuje trestné skutky zneužitia sudcovských právomocí, a tiež odvolateľnosť členov súdnej rady.

Obavy Európskej komisie

Po riadnom vyhodnotení fungovania uvedených opatrení v praxi je možné ich primerane upraviť, aby splnili svoj cieľ a súčasne boli odstránené obavy komisie. Každopádne, plne sa stotožňujeme s ďalším odporúčaním v boji proti korupcii, ktoré súvisí s potrebou reformy prokuratúry, osobitne čo sa týka zmeny paragrafu 363 Trestného poriadku, aby dôvodne podozrivé osoby z trestného činu korupcie mohli byť postavené pred súd,“ vraví expert SaS pre legislatívu Alojz Baránik. Dodal, že sa s EK plne stotožňujú pri odporúčaná obmedziť právomoc generálneho prokurátora.

EK tiež priniesla návrh pre oblasť legislatívneho procesu. „V súlade s odporúčaním Európskej komisie presadzujeme lepšie pravidlá pre legislatívny proces tvorby zákonov a osobitne zmien ústavy, aby tu bola riadna diskusia s verejnosťou o zmenách, ktoré do nej priamo zasahujú. Legislatívny proces by nemal plytko slúžiť len pre politický marketing, ale mal by svojím procesom sledovať verejný záujem, čo je možné dosiahnuť len riadnou verejnou diskusiou,“ vraví člen rady Ondrej Dostál.

Uviedol tiež, že podporujú aj ďalšie odporúčané opatrenia, ktoré majú za cieľ chrániť slobodu a pluralitu médií, a tiež efektívny boj proti korupcii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz BaránikMária KolíkováOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaNajvyšší správny súd SRSaS Sloboda a Solidarita