SaS očakáva odvolanie šéfa SIS Aláča, mimoriadnu schôdzu k zásahom NAKA však nepodporí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAS: Stanovisko po rokovaní republikovej rady
Predseda strany SaS Richard Sulík (v popredí) počas tlačovej konferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. augusta, 12:19

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) očakáva, že na piatkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) SR bude riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč odvolaný.

„Je neprijateľné, aby na čele tajnej služby stál obvinený človek. Riaditeľa SIS menuje a odvoláva prezident na návrh vlády. Veríme, že výsledkom zasadania Bezpečnostnej rady bude zvolanie vlády, na ktorej bude prijatý návrh na odvolanie Michala Aláča z funkcie riaditeľa SIS,“ uviedol tímlíder strany pre bezpečnosť Juraj Krúpa.

Dodal, že považujú za potrebné, aby sa aj takýmto krokom aspoň do istej miery prinavrátila dôvera v právny štát.

Dôveryhodnosť a bezpečnosť Slovenska

Aj strana Za ľudí vyzýva povereného predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, aby bezodkladne konal a nepodkopával dôveryhodnosť a bezpečnosť Slovenska.

Je absurdné, aby poverený premiér chránil a udržiaval vo funkcii obvineného riaditeľa tajnej služby a podkopával tým dôveryhodnosť a dobré meno našich spravodajských služieb medzi partnermi vo svete,“ tvrdí predsedníčka strany Veronika Remišová.

Podľa nej je nepochopiteľné, že Ódor a prezidentka Zuzana Čaputová chránia a udržiavajú vo funkcii obvineného šéfa tajnej služby, vzhľadom na ich piatkové závery, že počas štvrtkového zásahu Národnej kriminálnej agentúry nešlo o žiadny štátny prevrat ako vravel predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico.

Vláda s podporou SaS, KDH a PS tým ohrozuje bezpečnosť ľudí na Slovensku, pretože ak naše bezpečnostné zložky riadi človek obvinený z vážnych trestných činov, narúša to zásadným spôsobom dôveru zahraničných partnerov a zdieľanie citlivých informácií dôležitých pre boj s organizovaným zločinom,“ myslí si predsedníčka Za ľudí.

Nepredstaviteľný záver schôdze

Strana  SaS zároveň uviedla, že nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Ako ďalej napísala na sociálnej sieti, nebude sa zúčastňovať na politizácii procesov spravodlivosti a podporovať všakovaké iniciatívy politikov, ktorí v minulosti vládli krajine, ale nekonali.

Tímlíder SaS pre bezpečnosť a sedmička na kandidátke strany Juraj Krúpa si myslí, že parlament v tejto situácii nič nezmôže. Krúpa si zároveň nevie predstaviť, aký by bol záver schôdze.

„Mali by sme sa uzniesť na tom, že vláda má alebo nemá niekoho odvolať? Považujeme to za PR niektorých politických strán,“ uviedol tímlíder pre bezpečnosť na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Stretnutie plánuje aj Heger

Rovnaký scenár bude pre SaS platiť aj v prípade iniciatívy Eduarda Hegera (Demokrati), ktorý chce zvolať stretnutie všetkých demokratických strán a dohodnúť sa na spoločnom postupe. „Tento človek mal takmer dva roky na to, aby odvolal napr. riaditeľa Slovenskej informačnej služby Aláča a nespravil vôbec nič. Preto aj túto pozíciu Hegera vnímame trochu pokrytecky,“ tvrdí Krúpa.

Štvrtková akcia polície podľa SaS odhalila zneužívanie paragrafu 363 alebo to, „ako tu bol unesený štát“. „Bezpečnostné zložky prerástli ľudia blízki Smeru-SD a oligarchom. Robert Fico s Robertom Kaliňákom zneužívajú celú situáciu, ich motivácia je však jediná, a to získať opäť orgány činné v trestnom konaní a vyhnúť sa spravodlivosti,“ uviedli liberáli.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Strana zároveň ocenila prácu polície, ktorá podľa nej koná nezávisle a dokázala zasiahnuť aj v kritickej situácii. Zároveň od policajného prezidenta Štefana Hamrana očakáva, že komunikácia s verejnosťou bude faktická, nie emočná a nebude pôsobiť politicky.

„Vytvára to totiž príležitosť a priestor pre zneužívanie a vytváranie dojmu perzekúcie pred voľbami,“ myslí si SaS.

Mimoriadna schôdza Národnej rady

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k zásahom NAKA zvolal predseda parlamentu Boris Kollár na pondelok 21. augusta na 11:00. Kollár zároveň informoval, že poslanci Sme rodina budú hlasovať za otvorenie schôdze. Tú iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) ako reakciu na štvrtkový ranný zásah NAKA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerJán KaľavskýJozef KanderaJuraj KrúpaĽudovít ÓdorMichal AláčMichal VyšváderPeter KoščRobert FicoŠtefan HamranVeronika RemišováVladimír PčolinskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRDemokratiNárodná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaSme rodinaSmer - SSDSMER-SDVláda SRZa ľudí