SaS: Vláda sa správa, ako keby nebol zajtrajšok

Richard Sulík

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica sa správa pri hospodárení s verejnými financiami tak, ako keby nebol zajtrajšok. Konštatuje to predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík, podľa ktorého premiér Robert Fico nezodpovedne zadlžuje krajinu a Slovensko musí vynakladať stále väčšiu časť príjmov na obsluhu štátneho dlhu. Podľa strany o tom svedčí aj tzv. Deň rozpočtovej nezodpovednosti. Ten podľa jej prepočtov pripadol vlani na 1. november. Do tohto dňa Slovensko v minulom roku podľa člena republikovej rady SaS Martina Chrena minulo všetky verejné príjmy a následne krajina začala tvoriť deficit a žiť na dlh. V porovnaní s rokom 2008 pritom Slovensko podľa prepočtov strany žilo na dlh dlhšie o 36 dní.

Mimoparlamentná SaS zároveň v pondelok na tlačovej besede upozornila, že iba osem krajín Európskej únie (EÚ) žilo vlani na dlh dlhšie ako Slovensko. „Slovensko pritom vlani nevynaložilo obrovské prostriedky na záchranu bánk, či odvrátenie dôsledkov hospodárskej krízy, ako niektoré iné členské štátny EÚ,“ uvádza SaS. Za to, že verejné výdavky Slovenska rástli vlani najrýchlejším tempom v únii, môže podľa predsedu SAS Richarda Sulíka len a len premiér Robert Fico.

SaS pritom považuje za vrcholne nezodpovedné v súčasnosti finančne pomáhať Grécku, ktoré by si podľa Sulíka malo najprv „spraviť poriadok“ a zreálniť finančné toky. Finančná pomoc krajine by podľa Martina Chrena mohla predstavovať morálny hazard a byť príkladom pre nezodpovedných politikov. Slovensko podľa strany nie je ďaleko od toho, aby sa uberalo „gréckou cestou“. Na cestu do Grécka posiela radšej premiéra Roberta Fica. Na deň volieb, t.j. na 12. jún tohto roka, mu strana zakúpila jednosmerný lístok na autobus, ktorý mu chce ešte v pondelok odovzdať na Úrade vlády SR.

Slovenská verejná správa hospodárila v minulom roku s deficitom na úrovni 6,8 % hrubého domáceho produktu. Ministerstvo financií pôvodne počítalo s deficitom verejných financií pre minulý rok na úrovni 1,7 % HDP. Pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte v parlamente bol však deficit v dôsledku dopadov hospodárskej krízy navýšený na 2,1 % výkonu ekonomiky. V októbri minulého roka však revidovali poslanci výšku deficitu na viac ako trojnásobnú úroveň. Dôvodom nárastu deficitu verejných financií nad očakávanú úroveň je podľa ministerstva financií negatívne hospodárenie samospráv a vysokých škôl.

Slovensko si v minulom roku pohoršilo aj pri hodnotení tzv. Dňa daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v ekonomike. Ten sa posunul z 22. mája v roku 2008 na 3. júna 2009. Slovenskí daňoví poplatníci tak v minulom roku pracovali na štát dlhšie ako rok predtým. Deň daňovej slobody vyhlasuje každoročne Združenie daňových poplatníkov Slovenska v spolupráci s Nadáciou F. A. Hayeka od roku 1999. Deň daňovej slobody je dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách. Od nasledujúceho dňa už obrazne povedané pracuje pre seba.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaVláda SR