SaS vracia úder splnomocnencovi Ravaszovi, vraj nevie zniesť kritiku

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Vyhlásenia splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza na margo rómskej reformy z dielne SaS sú účelové a vytrhnuté z kontextu.

Uviedla to podpredsedníčka Národnej rady SR a tímlíderka SaS pre sociálne veci a sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že podľa nej Ravasz nevie zniesť kritiku za to, že v polovici svojho funkčného obdobia sa nemôže pochváliť naštartovaním systémových zmien v oblasti sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS).

Jej stanovisko agentúre SITA poskytol Róbert Buček z Komunikačného oddelenia SaS. Ľudia v osadách sa podľa Ďuriš Nicholsonovej naďalej prepadávajú do chudoby a ľudia žijúci pri osadách sa naďalej topia v problémoch, ktoré spôsobuje koncentrovaná chudoba a ľudia v nej, ktorí sa točia v začarovanom kruhu.

„Ravasz účelovo vytrháva kritiku aktivačných prác, pritom je to práve SaS, ktorá navrhuje zmenu tohto inštitútu – rozšírenie možností aktivačných prác, vytvorenie troch úrovní aktivačných prác a zmenu ich ohodnotenia tak, aby sa ľuďom v osadách oplatilo byť aktívnymi. Nie je pravda, čo tvrdí Ravasz, že v reforme nejdeme ďalej ako po stupeň aktivačných prác,“ vyjadrila sa s tým, že SaS navrhuje vytvoriť medzitrh práce a podporiť sociálnu ekonomiku tak, aby boli aktivačné práce len skokanským mostíkom pre tých ľudí v osade, ktorí sa z nej chcú vymaniť a so svojím životom niečo urobiť.

SaS navrhuje úrad zrušiť

„Ravasz ako splnomocnenec vlády Roberta Fica (Smer-SD) reprezentuje aj podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý už šesť rokov po sebe napriek sľubom o rómskej reforme neurobil v tejto oblasti nič. Obmedzuje sa len na populistické vyhlásenia o naštartovaní represívnych opatrení polície v osadách. To, že Ravasz nedokáže zastaviť populistické správanie Kaliňáka a to, že Kaliňák tendenčne vyťahuje tzv. rómsku kartu na prekrytie škandálov jeho a celej vlády, len dokazuje, že úrad splnomocnenca je inštitút bez kompetencií, bez váhy, bez autority,“ uviedla Nicholsonová a dodala, že SaS navrhuje tento úrad zrušiť.

Nicholsonová je presvedčená, že SaS je jedinou stranou, ktorá v oblasti zamestnanosti ľudí zo sociálne vylúčených spoločenstiev ako aj v oblasti vzdelávania, zdravia či bývania priniesla konkrétne, zrozumiteľné a jasné riešenia.

„Napríklad v oblasti vzdelávania prišla s návodom, ako po desiatkach rokov ukončiť nesprávne zaraďovanie detí zo SVS do špeciálnych škôl, ktoré opakovane kritizovala napríklad ombudsmanka Dubovcová, politici, mimovládne organizácie, dokonca aj európske inštitúcie, ale doposiaľ nikto vrátane splnomocnenca Ravasza nepredstavili riešenie,“ uzavrela.

Ravasz kritizoval reformu SaS

Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz pre agentúru SITA uviedol, že najväčším problémom rómskej reformy, ktorú predstavila strana Sloboda a Solidarita (SaS) je to, že nereflektuje realitu.

„Keď som ten materiál čítal, mal som pocit, že oprášili niečo z roku 2011 bez toho, aby zohľadnili súčasný stav,“ povedal. Splnomocnenec nepovažuje princíp zásluhovosti, ktorý SaS označila za jednu z priorít svojej reformy, za práve najšťastnejšie riešenie.

„Aktivačné práce sú dobré akurát na zachovanie nejakého stavu. Pre mňa je dôležitejšie vytvoriť pracovné miesta v regiónoch, a to sa deje cez akčné plány programu podpory najmenej rozvinutých okresov,“ povedal Ravasz.

Podľa neho spätná väzba na tieto akčné plány nie je vždy pozitívna, pretože je to pomalý projekt. Tvorba udržateľných pracovných miest je však podľa splnomocnenca jedným z možných spôsobov, ako rómsku situáciu zlepšiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszLucia Ďuriš NicholsonováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita