Aktualizované: Miroslav Šatan sa stal novým prezidentom SZĽH

Miroslav Šatan
Generálny manažér SZĽH Miroslav Šatan počas tlačovej konferencie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 26. júna 18:23

Novým prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa stal Miroslav Šatan.

Rozhodli o tom delegáti Kongresu SZĽH na stredajšom tajnom hlasovaní v Bratislave, ktorí uprednostnili bývalého kapitána slovenskej hokejovej reprezentácie pred súčasným zväzovým kontrolórom Jaromírom Šmátralom.

Rusnák sa vzdal

Šatan získal 229 hlasov, zatiaľ čo jeho konkurent dostal iba 99 hlasov. V pôvodnom menoslove kandidátov figuroval aj Dárius Rusnák, ale ten sa napokon vzdal možnosti zabojovať o pozíciu prezidenta SZĽH.

„Vážim si chlapcov zo zlatej generácie. Treba však jasne povedať, že sa nedá od hokejky prejsť do vysokej funkcionárskej pozície. Mali by začať od menších rolí. Po dvoch-troch rokoch je to veľmi skoro, ale výnimky môžu potvrdzovať pravidlo. Ak bude záujem, Mirovi Šatanovi veľmi rád pomôžem, veď celý môj život sa odohráva okolo hokeja,“ uviedol Rusnák.

Po niekdajšom československom reprezentantovi predstúpil pred novinárov aj zdolaný kandidát na prezidenta Šmátrala.

„Rád by som zagratuloval Mirovi Šatanovi, ja som bojoval a ďakujem klubom za podporu. Na zväze zostávam ďalej dva roky ako kontrolór a som pripravený som všetkými spolupracovať. Čakal som viac hlasov, ale realita bola taká, aká bola. Som človek, ktorý chce s každým spolupracovať a nie som taký, že ak bude prezident niekto, kto mi nevyhovuje, tak s ním nechcem spolupracovať. Mal som svoj program, chcel som získať peniaze pre kluby a myslím si, že si to zaslúžia,“ doplnil 41-ročný bývalý extraligový hokejista.

Jednotná stratégia rozvoja

Štyridsaťštyriročný Šatan pôsobil v uplynulých dvoch sezónach ako generálny manažér slovenských reprezentácií a má za sebou aj úspešnú hráčsku kariéru.

Počas nej odohral vyše tisíc zápasov v NHL, získal Stanleyho pohár a v drese národného tímu sa tešil zo štyroch cenných kovov na MS. Pri troch zo štyroch medailových úspechov bol kapitánom slovenskej reprezentácie a naďalej zostáva jej historicky najlepším strelcom.

Topoľčiansky rodák ešte pred kongresom avizoval, že sa chce dohodnúť s klubmi na jednotnej dlhodobej stratégii rozvoja hokeja. Jeho ďalším cieľom je budovanie akadémií, ktoré by mali postupne vyrásť v každom krajskom meste.

Šatan sa postaví na čelo slovenského hokejového hnutia ako ôsmy muž v poradí. Pred ním v tejto funkcii pôsobili Ján Mitošinka, Viktor Špakovský, Dušan Pašek, Ján Stanovský, Juraj Široký st., Igor Nemeček a Martin Kohút. Práve posledný menovaný viackrát podporil Šatanovu kandidatúru na pozíciu šéfa zväzu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dárius RusnákJaromír ŠmátralaMiroslav Šatan
Firmy a inštitúcie SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja