Šatan s hetrikom, Nitrania s hanbou

Šatan Miroslav
Zľava: Hráč Slovana Bratislava Miroslav Šatan a hráč Žiliny Tomáš Petruška počas zápasu 9. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi tímami HC Slovan Bratislava a MsHK DOXXbet Žilina. Bratislava, 3. október 2010 Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 11. kola základnej časti najvyššej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy 2010/2011:

VÝSLEDKY:

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 7:2 (1:1, 2:0, 4:1)

Dukla Trenčín – MHC Mountfield 3:5 (1:1, 0:4, 2:0)

HK 36 Skalica – HKm Zvolen 4:3 po samost. nájazdoch (1:2, 2:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

HC Košice – HK Poprad 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Slovan Bratislava – MsHK DOXXbet Žilina 7:2 (3:0, 1:2, 3:0)

Góly: 8. M. Hudec (Šechný, Biro), 33. M. Hudec (Šechný), 35. Vartovník (Hamrák, Bambúch), 41. M. Hudec (Šechný, Biro), 44. Šechný (Vantroba. M. Hudec), 51. Kolba (Hamrák, Vartovník), 58. Paľov (Macejka, A. Bezák) – 12. M. Štefanka (Spilar), 60. T. Chrenko (Gabriš).

Vylúčení: 8:10 na 2 min, navyše M. Slovák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Valach, Snášel, 1159 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Biro, Cebák, Cunik, Bambúch, Vantroba, Kubka, Vizváry – Tománek, M. Hudec, J. Sýkora – Rumpel, Šechný, Kútny – A. Bezák, Paľov, Macejka – Vartovník, Heizer, Hamrák

Nitra: Fikrt – Rais, Špelda, Fabian, Gabriš, Bučka, J. Polák – H. Ručkay, T. Chrenko, Podstavek – S. Saliji, M. Kováčik, G. Saliji – Spilar, M. Štefanka, Uhnák – M. Slovák, D. Moravec, Čaládi. od 41. min Novák, od 44. min Kmeč

Pod Urpínom sa hral korčuliarsky rýchly hokej s aktivitou na oboch stranách. Už v 5. min zaujal pekný individuálny prienik Bezáka, bekhendové zakončenie však Fikrt vystihol. Banskobystričania vyťažili prvý gól z presilovej hry, stačilo im na to v 8. min iba 11 sekúnd, keď spoza hráča trafil presne zblízka Hudec po peknom priťuknutí puku od Šechného. Nitrania vyrovnali v 12. min, po Bambúchovej chybe sa pohral s pukom Spilar, naservíroval ho Štefankovi a ten nemal problém skórovať do odkrytej bránky.

O tri minúty neskôr mohlo byť už 1:2, no Podstavek príliš nadvihol puk nad ležiacim Šimonovičom. V 17. min si diváci zakričali gól zbytočne, pretože Cebák trafil iba bočnú sieť. V závere prvej tretiny mali ešte dobré príležitosti hosťujúci S: Saliji a T. Chrenko.

Po prestávke sa začali viac presadzovať domáci, no v prvej polovici to boli hostia, ktorí mohli ísť do vedenia. V 27. min strelil Štefanka gól, ktorý však nemohol platiť pre postavenie jeho spoluhráča v bránkovisku. Potom Nitrania nevyužili viac ako poldruha minútovú presilovku piatich proti trom a pykali v 33. min, keď Šechný v početnej výhode poslal do akcie Hudeca, ktorý prešiel Nitrianskou obranou ako nôž maslom a presne zakončil. O necelé dve minúty to už bolo 3:1, po utešenej akcii štvrtého banskobystrického útoku Hamrák pekne našiel pred bránkou Vartovníka, ktorý nemal problém zasunúť puk do poloprázdnej bránky.

V tretej tretine už jasne dominovala Banská Bystrica. Po 15 sekundách od jej začiatku v početnej výhode poslal Šechný puk ako na podnose Hudecovi, ktorý zavŕšil hetrik. V 44. min v presilovke 4 proti 3 našiel Vantroba pri ľavej žrdi Šechného, ktorý rutinérsky prekonal Fikrta a nitriansky kouč so zobral oddychový čas.

Hosťom to však nepomohlo, pretože v 51. min mieril od modrej čiary presne Kolba. Barani hrali s chuťou, čo dokumentoval pekný protiútok v 58. min, po Macejkovej prihrávke sa nemýlil z ľavej strany Pašov. Nitrania skorigovali stav v závere, 8 sekúnd pred koncom aj s prispením šťasteny skóroval v početnej výhode z uhla Tomáš Chrenko.

Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): „Nitra bola dve tretiny veľmi vyrovnaným súperom, párkrát nás podržal brankár. Boli sme dnes efektívny najmä v presilových hrách, ktoré nám konečne vyšli. Na konci, keď sme už mali hernú pohodu, nám vyšlo niekoľko pekných akcií. Výsledok je pre Nitru veľmi krutý, lebo dve tretiny bola nepríjemným a vyrovnaným súperom. Dva zápasy sme po sebe prehrali v predĺžení, takže sme potrebovali vyhrať. Je to pre nás veľké víťazstvo. Nitra má kvalitné mužstvo, vidieť iba, že je v hernej kríze, ale má tím na to, aby išlo hore. Sme radi, že máme tohto súpera za sebou, a dúfam, že Nitra vezme ďalším súperom body.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Po posledných neuspokojivých výsledkoch a výkonoch sme prišli do Banskej Bystrice s odhodlaním, že sa pokúsime niečo uhrať. Do polovice zápasu do bol vyrovnaný duel. Rozhodovala každá maličkosť, dobre sme bránili, pristupovali sme k súperovi. V tomto zápase rozhodli dve veci, prvá bola nevyužitá presilovka piatich proti trom, v ktorej sme sa nepresadili a druhá bola inkasovaný tretí gól na konci druhej tretiny, ktorý sme dostali po hrubej chybe nášho obrancu. V poslednej tretine mužstvo odišlo psychicky aj fyzicky.“

Góly: 11. Pardavý (T. Melichárek, A. Kollár), 41. Vala (Pardavý, T. Melichárek), 51. M. Filo (Hruška, Paroulek) – 15. Jabrocký (Appel, M. Beran), 22. Markovič (z trest. strieľania), 31. Važan (M. Gálik), 35. Galamboš (Appel, L. Matejka), 36. O. Mikula (M. Gálik, Ďatelinka).

Vylúčení: 0:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – M. Orolin, Jankovič, 2880 divákov

Trenčín: Murín (31. T. Hiadlovský) – Lintner, Hruška, Martin Hlavačka, Jarábek, Martin Chovan, Trefný, od 41. S. Tomko, Bednár – Pardavý, A. Kollár, T. Melichárek – Tybor, Vala, M. Filo – Paroulek, Koložváry, Jánoš – Gašparovič, Ďuriš, P. Kopecký

MHC Mountfield: Šimko – A. Novotný, L. Matejka, Velebný, I. Ďatelinka, Hriňa, P. Klepáč, Drgoň, Brcko – Appel, M. Beran, Jabrocký – Themár, Markovič, Galamboš – O. Mikula, M. Gálik, Važan – Murček, Trokan, Mokrejš

V úvodnej tretine sa hral svižný hokej s miernou prevahou domácich, ktorí však nezužitkovali svoje šance. Podarilo sa to iba Pardavému, ktorý lišiacky otočkou spomedzi kruhov v 11. min otvoril skóre. Hostia už onedlho potrestali zaváhanie protihráča pred bránkou a Jabrocký pohotovo vyrovnal.

Po prvej prestávke sa obraz hry zmenil a navrch začali mať Martinčania. Už v 22. min Markovič s prehľadom blafákom premenil trestné strieľanie a v polovici stretnutia po nedôslednom bránení zo strany domácich pred vlastnou bránkou Važan nerušene zavesil do odkrytej siete. Ani striedanie trenčianskych gólmanov nezastavilo rozbehnutých hostí, ktorí v rozpätí dvadsaťdeväť sekúnd pridali ďalšie dva presné údery.

Najskôr po rýchlom protiútoku Appelovu vyrazenú strelu doklepol Galamboš a vzápätí Mikula bez problémov zavesil pod hornú žŕdku, opäť za asistencie primrznutej domácej obrany. V treťom dejstve však znova nastal herný obrat. Do trenčianskeho útoku zavelil už v 38. min Vala presnou strelou zblízka, a keď v 51. min Filo strelou z „nulového uhla“ odrazenou od brankára do siete znížil už len na dvojgólový rozdiel, záver zápasu mal výrazne dramatický náboj. Domácim sa však už dobýjanie súperovej pevnosti a „naháňanie zajaca za chvost“ nevydarilo a Martinčania víťazstvo udržali.

Päťdesiatpäť sekúnd pred koncom zostal po súboji ležať na ľade domáci Kollár, ktorý s podozrením na otras mozgu skončil v lekárskej opatere.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Po sérii štyroch našich úspešných výsledkov prišiel v minulom kole náš zlý zápas vo Zvolene a tento domáci duel s Martinom sme opäť absolútne nezvládli. V druhej tretine nás položili vlastné hrubé chyby a súper nás vo všetkom prevyšoval. Pred zápasom by som stavil svoju hlavu na naše víťazstvo a zostávam veriť mužstvu aj naďalej, ale nepochopiteľné chyby v našej hre sa už musia prestať dookola opakovať a bude dôrazne potrebné s tým niečo urobiť.“

Július Pénzeš (tréner Martina): „Pre nás bolo dôležité ustáť úvodný nápor Trenčína, čo sa nám aj podarilo a rýchlo sme dokázali odpovedať aj na súperov prvý gól. V druhej tretine sme využívali naše brejky, ktoré sme si vytvárali z nášho obranného systému. Hoci sme sa v záverečnej časti dostali pod tlak, vysoký náskok sme dokázali udržať a toto víťazstvo by nám malo pomôcť upevniť narastajúcu sebadôveru.“

Góly: 19. Zálešák (J. Prokop, Lušňák), 25. T. Višňovský, 31. Konečný (Štepán, Filip Novák), rozhodujúci sam. nájazd Zálešák – 4. V. Baláž (Juraj Faith), 9. Škoda (Otčenáš, Marcinek), 29. Otčenáš (Marcinek, Škoda)

Vylúčení: 0:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Rudý – Horínek, Tvrdoň, 1774 divákov

Skalica: Lakosil (od 9. Kotvan) – M. Školiak, Gründling, I. Jankovič, Kloz, Jass, Jaborník, Gula, Magušin – T. Višňovský, R. Školiak, Tvrdoň – Lušňák, Zálešák, J. Prokop – Kutálek, Jarolín, Šátek – Štepán, Filip Novák, Konečný

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Hranáč, J. Valach, Hraško, Vosátko, Ďaloga – P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, Marek Haščák, Juraj Faith – V. Baláž, L. Jurík, Zuzin – Marcinek, Škoda, Otčenáš

Hneď v prvej minúte sa dostal do samostatného nájazdu Tvrdoň, no jeho zakončenie skončilo iba na brankárovi hostí Škrečkovi. Gólom skončila v 4. min akcia hostí v oslabení, keď V. Baláž využil chybnú prihrávku súpera a tvrdou strelou poslal hostí do vedenia. V 9. min zvýšil strelou spoza kruhov zvolenský Otčenáš a hostia viedli už o dva góly. Vzápätí mohol znížiť Jarolín, no Škrečko bol opäť proti.

Domáci si svojou aktívnou hrou vyslúžili kontaktný gól, keď Zálešákovi hostia nechali priveľa priestoru a ten tvrdou strelou znížil na 1:2. Vyrovnať sa domácim podarilo v druhej tretine domácemu Višňovskému, keď využil chybu hosťujúceho obrancu na modrej čiare a svoj samostatný nájazd bezpečne premenil. Skaličania sa však dlho neradovali, keďže Michal Školiak ponúkol svojim zaváhaním šancu dvojici hostí Otčenáš, Marcinek a prvý menovaný s prehľadom poslal opäť hostí do vedenia.

O tri minúty neskôr bolo opäť vyrovnané, keď nahrávka Štepána spoza bránky našla Konečného, a ten tvrdou strelou prekonal Škrečka. Tretia tretina začala opäť samostatným nájazdom, tentoraz Zálešáka, no Škrečka jeho zakončenie neprekvapilo. Ojedinelú šancu hostí v 51. min skryl pod svoj výstroj Kotvan. Po tejto šanci Skalica zatlačila domácich dobrým korčuľovaním a napádaním, dostali hostí pod tlak, no šance Jassa, Zálešáka, Jarolína ostali nevyužité a zápas sa tak musel predlžovať.

V predĺžení mohol rozhodnúť Jaborník, ktorý sa nájazdom spoza vlastnej bránky dostal až pred Škrečka, ale jeho zakončenie nebolo presné. V samostatných nájazdoch rozhodol Zálešák a domáci sa zaslúžene radovali z výhry.

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): „Sme radi, že sme konečne dokázali doma vyhrať, aj keď len po samostatných nájazdoch. Som rád, že sme sa za nepriaznivého stavu dokázali zdvihnúť a vyrovnať. Mali sme päťdesiatdva striel na súperovho brankára, dali sme len tri góly, takže tá koncovka je stále zlá. Penalty sú vždy lotéria, no myslím si, že za snahu si ten bod navyše zaslúžime.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): “ Nie každý súper nám v prvej tretine ponúkne vedenie 0:2. Toto sme mali udržať. Musím však uznať, že Skalica bola veľmi aktívna, snažila sa a vypracovala si veľa šancí. Za stavu 3:3 sme si povedali, že berieme aj bod a zamerali sme sa na bránenie.“

Góly: 20. S. Gron (M. Grman, M. Šterbák), 50. Jenčík (Vorel, M. Grman), 60. P. Bartoš (S. Gron, Tomík) – 12. A. Kroták (Nagy, Kmiť).

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Gajan, Tornay, 4462 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Deyl, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Jenčík, Vorel – Tomík, S. Gron, P. Bartoš – Marcel Haščák, Kristek, Kriška – Hričina, Martin Frolík, D. Pašek

Poprad: Melicherčík – D. Brejčák, Jasečko, R. Suchý, J. Kasík, Kramár, J. Brejčák, Mašlonka, Dubaj – Nagy, Kmiť, A. Kroták – Škovira, Lundberg, Lapšanský – Rataj, Troliga, M. Drotár – P. Svitana, Mlynarovič, Paločko

Prvú príležitosť v stretnutí mal Lapšanský z Popradu, ale Hudáček si pripísal prvý úspešný zákrok. V 3. min sa ocitol v nájazde Martin Frolík a trafil hornú žŕdku popradskej bránky. V 5. min bol Bartoš osamotený pred Melicherčíkom, ale minul bránku. Poprad sa dostal do vedenia, keď v 12. min pri presilovke piatich proti trom Nagyovi sa síce skĺzol puk z hokejky, no dostal sa ku Krotákovi a ten pohotovo zakončil – 0:1.
HK Poprad

Na 2:0 mohol zvýšiť Kmiť pri vylúčení Pašeka, ale trafil len dobre postaveného Hudáčeka. Košičania sa dostali v poslednej minúte úvodnej tretiny keď puk za Melicherčíkov chrbát dostal S. Gron. Po Nagyovej prihrávke hneď v úvodných sekundách druhej tretiny mal dobrú príležitosť Daniel Brejčák. V 23. min sa do koncovky natlačil Hričina a v zápätí sa po druhý krát neúspešne pokúšal prekonať Melicherčíka.

V polovici stretnutia hrali domáci presilovku, ale Jenčík sa zblízka nepresadil. Po ňom to skúšal Pašek a vzápätí opäť Jenčík, no Melicherčík mu zmenšil strelecký uhol. V 39. min sa v oslabení pekne preštrikoval pred Hudáčeka Nagy, ale trafil len betón domáceho brankára. V 45. min vyrážal strelu Škoviru J. Hudáček. Krátko na to na opačnej strane bol pred Melicherčíkom osamotený Kriška, bránku však minul. V 50. min prihral Vorel Jenčíkovi, a ten namieril do prázdnej bránky – 2:1.

Poistiť mohol Kristek, ale lapačka Melicherčíka vyletela zázračne, po ňom sa pred osamotenou popradskou bránkou ocitol Haščák, ale mal vychýlenú mušku. V poslednej minúte si v power-play prikrášlil výhru gólom do prázdnej bránky P. Bartoš.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „S agresivitou sme to v prvej tretine prehnali, čoho výsledkom boli vylúčenia ale najmä gól, ktorý sme dostali v oslabení troch proti piatim. Od druhej tretiny sme sa dostali do správneho tempa, vytvárali sme si tlak aj šance, s ich premieňaním však nie sme spokojní.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Začali sme dobre. Dostali sme sa do vedenia po tom ako sme využili početnú výhodu o dvoch hráčov. Mohli sme dať druhý gól. Mali sme v presilovku čistú šancu, ale hneď na to súper vyrovnal. V druhej tretine sme otvorili hru, dali viac priestoru súperovi, čo bola naša taktická nedisciplinovanosť. V tretej tretine to bolo o tom, že kto dá gól, vyhrá. Súper bol agresívnejší pred našou bránkou. Podarilo sa mu rozhodnúť.“

Góly: 2. Šatan (Lipiansky, P. Frühauf), 7. Hujsa (Bohunický), 18. Šatan (Hujsa, Demel), 25. Vaic (Kapuš), 41. Kapuš (Šatan, Demel), 45. Richard Huna (Trška), 46. Šatan (M. Bakoš, L. Hudáček) – 29. Milovanovič (Palovčík, Nádašdi), 37. Hreus (Dlouhý, M. Kokavec)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Šefčík, Stano, 3380 divákov

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, P. Frühauf, Janík, Trška, Jendek, Schnabel – Šatan, Hujsa, Demel – Vaic, Lipiansky, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, Róbert Huna – M. Sloboda, L. Hudáček, M. Bakoš

Žilina: Lipovský (27. M. Laco) – Milovanovič, Dlouhý, Kolarz, Nádašdi, Pozník, Rúfus, Ďurkech, Šeliga – Petruška, Palovčík, M. Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – Hajnik, Hreus, Stupka – Valášek, Linet, Kubiš

Slovan nastúpil opäť v zostave s Miroslavom Šatanom, ktorý má s belasými týždňový kontrakt, a ten hneď v 2. min dal o sebe vedieť. Po ideálnej krížnej prihrávke od Lipianskeho popred bránku už nemal problém otvoriť skóre. Slovan mal zápas od úvodu pod kontrolou, Žilina sa dostávala iba k ojedinelým pokusom. V 7. min trafil ponad Lipovského betóny Hujsa – 2:0 a v 18. min sa presadil druhýkrát Šatan.

V 25. min po rýchlom brejku a chybe obrany Žiliny sa pri presilovke Slovana presadil aj Vaic a Lipovský sa potom nechal vystriedať. Hostia využili hneď prvú presilovku, keď sa presadil Milovanovič. Slovan sa snažil dostávať aj naďalej cez prehustenú žilinskú obranu, hostia sa do ofenzívy dostávali sporadicky. Vlci využili aj druhú presilovku v zápase, na 2:4 znižoval Hreus.

Slovan začal tretiu tretinu v početnej výhode a Kapuš od modrej vymietol ľavý horný roh Lacovej bránky. V 45. min ukázal svoju rýchlosť a šikovnosť Richard Huna, ktorý sa preštrikoval cez obranu súpera a nezastavil ho ani gólman Laco – 6:2.

Následne skompletizoval svoj druhý hetrik v treťom zápase sezóny za Slovan Šatan. Topoľčiansky odchovanec ukázal svoje skúsenosti a šibalsky z ľavej strany nahodil puk na žilinského brankára, ktorý si ho zrazil do siete. Šatan celkovo počas viacnásobného účinkovania v bratislavskom Slovane zaznamenal piaty hetrik a v nedeľu so štyrmi bodmi vyrovnal svoje osobné maximum v tomto klube z 28. septembra 2003 proti Liptovskému Mikulášu.

Miroslav Miklošovič (asistent trénera Slovana): „Víťazstvo nás teší, sme spokojní s dvoma tretinami. V strednej sme prestali korčuľovať, zvoľnili tempo, prišli zbytočné vylúčenia. Bol to večer Mira Šatana, ktorý strelil tri pekné góly. Mladí hráči sa musia od neho ešte veľa učiť. Mrzí ma, že sa nedokázali presadiť naši mladí. Majú nad čím premýšľať, čaká ich ešte veľa tvrdej práce, aby sa dostali na úroveň starších hráčov.“

Anton Tomko (tréner Žiliny): „V poslednom čase sa boríme s problémami, dnes mali hráči aj zdravotné, výkon aj preto nebol najmä v prvej tretine oslnivý. Prvá tretina bola z našej strany veľmi slabá, nekorčuľovali sme, mali rešpekt. Miro Šatan ukázal efektivitu zakončenia, naši mladí sa mohli presvedčiť ako vycítiť priestor, kde sa postaviť. Potom sme sa trocha zmobilizovali, druhá tretina bola z našej strany najlepšia. Slovan upokojil piaty gól. My sme sa do záveru nechceli stiahnuť, chceli sme hrať aj naďalej otvorený hokej. Rozhodli chyby a hlavne úvod zápasu, Slovan vyhral zaslúžene.“

Viac k osobe Juraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkRichard HunaRóbert Huna