Savčenková: Dialóg medzi Kyjevom a povstalcami je nevyhnutný

Savčenková je pripravená stať sa ukrajinskou prezidentkou
Foto: SITA/AP

Kyjev 7. júna (WebNoviny.sk) – Nadviazanie priameho dialógu medzi Kyjevom a donbaskými povstalcami je podľa slov poslankyne ukrajinského parlamentu Nadije Savčenkovej nevyhnutné na to, aby sa obe tamojšie odštiepenecké republiky navrátili pod ukrajinskú kontrolu.

V Rusku odsúdená a nedávno omilostená ukrajinská vojačka sa v utorok takto vyjadrila pre ukrajinskú rozhlasovú stanicu Era, citovala ju agentúra Interfax-Ukrajina.

„Prvým krokom je predĺženie sankcií uvalených na Rusko, pretože Rusko doposiaľ nepochopilo, že je potrebné, aby sa stiahlo. Druhým krokom je nastolenie priamej komunikácie s predstaviteľmi Doneckej ľudovej republiky (DĽR) i Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) bez ohľadu na minské dohody. Nastoliť s nimi priamu komunikáciu bez tretích či štvrtých strán,“ vyhlásila v utorok Savčenková.

Ďalej uviedla, že je sama ochotná rokovať lídrami proruských povstalcov Alexandrom Zacharčenkom a Igorom Plotnickým; ich priame rozhovory s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom však za možné nepovažuje. „Pán Zacharčenko nie je našim prezidentom, prezidenta máme len jedného… Zacharčenko a Plotnický, sa však môžu prezentovať tak povediac ako zástupcovia DĽR a LĽR a ja som pripravená s nimi týmto spôsobom rokovať,“ dodala Savčenková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nadija Savčenková