Scenár plynovej krízy z roku 2009 nehrozí, tvrdí Šefčovič

Plyn
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Vďaka dohode medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ nehrozí Slovensku scenár plynovej krízy z roku 2009, povedal podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič v relácii RTVS O 5 minút 12.

„Plyn cez Ukrajinu a Slovensko potečie, vyhli sme sa dramatickým scenárom. Prostriedky za reverzný tok plynu sú tiež garantované a našlo sa riešenie na prekonanie najzložitejšieho obdobia,“ vyjadril sa Šefčovič.

Slováci sa vraj na dlh Ukrajiny nebudú skladať

Ukrajina, Rusko a EÚ vo štvrtok podpísali dohodu o pokračovaní dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov. Podľa Šefčoviča sa dohoda dosiahla po náročných rokovaniach. „Všetky strany urobili kompromis. Ruská strana musela ustúpiť z ceny, z ukrajinskej strany bolo potrebné zrealizovať platby za uplynulý dlh a takisto hľadať s EÚ a medzinárodnými finančnými inštitúciami spôsob, ako zaplatiť za plyn na túto zimu,“ vravel podpredseda eurokomisie.

Šefčovič odmietol tvrdenie, že by sa na plynový dlh Ukrajiny mali poskladať aj slovenskí občania. „Nedá sa povedať, že to platíme za nich. Poskytujeme im finančnú pomoc vo forme dlhodobých úverov s dĺžkou splatnosti vyše 15 rokov, pričom je to podmienené veľmi rozsiahlymi reformami,“ uviedol. Podľa Šefčoviča treba Ukrajine pomôcť preklenúť zložitú situáciu, ktorá „je dôležitá pre Ukrajinu aj pre energetickú bezpečnosť celej EÚ“.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Šefčovič dohliadne na energetiku

Šefčovič bude mať v novej Európskej komisii na starosti projekt energetickej únie. „Je to koncept voľného pohybu energií v európskom priestore, aby sme dokázali diverzifikovať naše zdroje, aby sme neboli závislí od Ruskej federácie a aby sme boli schopní využívať veľké know-how, ako znižovať energetickú náročnosť priemyslu,“ povedal.

S členskými krajinami by chcel podľa vlastných slov otestovať, či dokážu vystupovať jednotnejšie v diskusiách o dodávkach energií. Podľa Šefčoviča by si totiž spoločným postupom dokázali štáty vyrokovať lepšie ceny a podmienky s dodávateľmi energií.

Maňka chce lacnejší plyn v celej Únii

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (SDKÚ-DS, EĽS) považuje projekt energetickej únie tiež ako súčasť plánu rastu zamestnanosti v krajinách Únie. „Európska spolupráca môže byť len na prospech,“ poznamenal v relácii.

Samotný vývoj situácie tlačí EÚ do projektu energetickej únie, myslí si europoslanec Pál Csáky (SMK, EĽS). „Tento systém prepojení je v prospech veci. Pán Šefčovič bude mať dobrého partnera, a to tlak reality,“ vravel Csáky. „Chceme, aby sme mali lacnejšie ceny v celej Európskej únii,“ doplnil poslanec europarlamentu Vladimír Maňka (Smer-SD, S&D).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMaroš ŠefčovičPál CsákyVladimír Maňka