3. Nemecko 379

4. Japonsko 278

5. Slovinsko 200

6. Taliansko 158

LILLEHAMMER 25. novembra (WEBNOVINY) – Rakúsky reprezentant v skokoch na lyžiach Gregor Schlierenzauer sa stal na veľkom mostíku HS-138 v nórskom Lillehammeri víťazom nedeľňajších druhých pretekov mužov v rámci nového ročníka Svetového pohára (SP) 2012/2013.

Dvadsaťdvaročnému rodákovi z Rumu pri Innsbrucku namerali v olympijskom stredisku v oboch kolách najdlhšie pokusy (141 m a 137 m), za čo získal od rozhodcov výslednú známku 276,5 bodu.

Na druhom mieste skončil s minimálnym odstupom 1,1 bodu domáci Anders Fannemel (275,4 b.), tretí bol ďalší Rakúšan Thomas Morgenstern, ktorý sa dostal so 140 bodmi na čelo celkového poradia SP.

V prvej päťke nedeľňajších pretekov figurovali až traja Nóri: štvrtý skončil „navrátilec“ na mostíkoch Anders Jacobsen (268,8 b.), obhajcu veľkého krištáľového glóbusu Andersa Bardala klasifikovali na 5. pozícii. Slovensko nemalo zastúpenie.

Gregor Schlierenzauer dosiahol v nedeľu v 137. individuálnom štarte už 41. prvenstvo na pretekoch tohto rangu a chýba mu už iba päť triumfov na vyrovnanie historického maxima legendárneho Fína Matttiho Nykänena (tretí v poradí Poliak Adam Malysz má 39 primátov vo SP, vlani na jar však ukončil aktívnu kariéru, pozn.).

„Každé víťazstvo je veľmi cenné, to moje dnešné nie je výnimka. V Lillehammeri sa mi celkom darí. Skákať sa tu dá dosť ďaleko, predviedol som to aj v týchto pretekoch,“ uviedol víťazný G. Schlierenzauer, ktorý stál na medailových stupňoch na súťažiach SP jednotlivcov už 66-krát (bilancia: 41 – 16 – 9). Radosť z jeho triumfu mal aj reprezentačný kouč Rakúšanov Alexander Pointner, ktorý si pripísal jubilejné 100. víťazstvo na spomenutom poste.

Skokani na lyžiach sa z Lillehammeru presunú do ďalšej krajiny na severe Európy – Fínska, kde budú v termíne 30. novembra – 1. decembra na mostíku HS-142 na programe dve súťaže Svetového pohára.

Viac k osobe Adam MalyszAnders BardalGregor SchlierenzauerSeverin FreundSimon AmmannThomas Morgenstern