SDKÚ je zbabelá v riešení čiernych osád, tvrdí Peter Pollák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Romovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Návrh SDKÚ-DS na likvidáciu nových chatrčí na cudzích pozemkoch je podľa poslanca NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a nového splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu Petra Polláka nehodný SDKÚ-DS.

Ako povedal Pollák v utorok v rozprave k novele stavebného zákona z dielne SDKÚ-DS, návrh zákona je snahou upriamiť pozornosť na túto stranu. Podľa neho SDKÚ-DS chce dlhodobo zaujať Slovensko rómskou témou, čo mu neprekáža.

„Ale spôsob prezentácie je mi nie celkom vyhovujúci. Je nehodné SDKÚ sa takto správať. Postaviť sa v osade a hovoriť o tom, že chatrče treba zbúrať,“ zdôraznil. Bývalí voliči SDKÚ-DS sú podľa Polláka rozčarovaní z ich správania, ako sa zbabelo postavili v Plaveckom Štvrtku pred osadu a hovorili o búraní chatrčí.

„Vašich voličov by ste upútali, keby ste sa postavil pred hotel Širokého a povedali, že jeho hotel je nelegálny. Ale na to asi SDKÚ dnes nemá gule,“ vyhlásil. Spôsob prezentácie SDKÚ-DS je podľa neho mierne extrémistický.

Štát Rómom osady dovolil

Návrh SDKÚ-DS je podľa Polláka nekompletný, pretože sa nezaoberá s už stojacimi chatrčami na cudzích pozemkoch. „Obsahovo považujem zákon za zbabelý, aj keď pripúšťam, že treba urobiť poriadok vo výstavbe nových nelegálnych stavieb. Návrh sa výlučne dotýka len rómskych osád, mohli ste ho spraviť inak,“ uviedol.

Pollák tiež upozornil, že kedysi Rómovia nezakladali svoje osady sami a nelegálne. Vrchnosť im prikázala presné miesto, kde sa môžu usadiť. „Štát prikázal a dovolil Rómom usadiť sa tam, kde sú. Usádzali sa pod nátlakom na pôde, ktorá podliehala reštitúciám. Štát je zodpovedný za to, čo sa stalo a musí nájsť riešenie,“ dodal.

Podľa predkladateľa zákona Ľudovíta Kaníka sa už riešenie nedá odkladať. Novela má zamedziť budovanie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch. Následne sa majú vyriešiť aj tie nelegálne stavby, ktoré vznikli v uplynulých rokoch.

Slovník ako v krčme

„Keď zostaneme len pri rečiach mimo riešení, je to obrovská voda na mlyn extrémizmu, ktorý na Slovensku zapúšťa korene. Posunutie do druhého čítania by otvorilo možnosť na širokú diskusiu i priestor na jeho vylepšenie. Sme ochotní vyjsť v ústrety k vylepšeniu tohto zákona,“ povedal.

Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný odkázal Pollákovi, aby nechal na stranícke orgány, čo je hodné pre SDKÚ-DS. „SDKÚ sa v ťažkých chvíľach nebála postaviť sa na barikádu,“ uviedol.

Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová vyzvala opozičných poslancov, aby zvažovali svoje slová a nepoužívali slovník, ktorý sa požíva v krčme piatej cenovej skupiny.

Reagovala tak na poslanca Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Petra Polláka, ktorý v rozprave k novele stavebného zákona povedal, že SDKÚ-DS „nemá gule“ postaviť sa pred hotel Juraja Širokého a povedať, že jeho hotel je nelegálny. Na to mu odpovedal jeden z predkladateľov zákona a predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, že SDKÚ-DS „gule má“.

Parlament v utorok prerokuje rómsky problém i študentov

študenti
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Parlament na siedmej schôdzi pokračuje rokovaním o viacerých poslaneckých návrhoch zákonov. Medzi prvými posúdi dva zákony z dielne SDKÚ-DS, ktoré sa dotýkajú rómskej problematiky.

Prvý sa týka práve budovania čiernych stavieb, aby po 1. októbri už ani jedna čierna stavba nevznikla alebo bola zlikvidovaná v zárodku.

SDKÚ-DS tiež chce odstrániť podľa nej úplne nezmyselný stav, keď časť obyvateľstva, poberatelia sociálnych dávok, sú štátom platení za to, že sa správajú podľa ústavy.

Ústava ukladá všetkým deťom povinnú školskú dochádzku, ale časť občanov za to, že ich dieťa chodí do školy, dostáva peniaze.

V tom istom zákone SDKÚ-DS rieši aj otázku aktivačných prác, keď súčasné znenie zákona umožňuje, aby aj pri odpracovaní jednej hodiny aktivačných prác získal poberateľ sociálnych dávok plnú výšku. Modrí navrhujú vrátiť sa k pôvodnému stavu, to znamená, že poberateľ musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne, aby mu vznikol nárok na túto dávku.

Hlasovať bude NR SR o viacerých návrhoch, ktoré poslanci stihli prerokovať v piatok. Ide napríklad o sprísnenie kontroly odpočúvaní políciou a tajnými službami, čo navrhli v novele zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP) poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS Martin Fedor a Lucia Žitňanská.

Opoziční zákonodarcovia presadzujú posilnenie kontrolných kompetencií parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť tak, aby sa zaistila lepšia priebežná i stála parlamentná kontrola odpočúvania.

Poslanci posúdia aj návrh poslankyne za KDH Moniky Gibalovej, aby sociálne štipendiá mohli dostávať vysokoškoláci zo sociálne slabších rodín aj na štúdium v zahraničí, nielen na Slovensku. Gibalová to navrhuje v novele zákona o vysokých školách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáĽudovít KaníkMartin FedorPeter PollákRenáta ZmajkovičováViliam Novotný
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky