Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SDKÚ DS
SDKÚ-DS Foto: SITA/Jozef Jakubčo
27. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

SDKÚ opúšťa siedmy poslanec, stratil nádej na reštart strany

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Košický krajský predseda SDKÚ-DS a poslanec NR SR Viliam Novotný odchádza zo strany.

Ako povedal pre agentúru SITA pokladník strany Ľudovít Kaník, Novotný to vo štvrtok oznámil na rokovaní Prezídia SDKÚ-DS a to zobralo jeho rozhodnutie na vedomie. Podľa Kaníka sa Novotný nestotožnil s programom obnovy strany, ktorý vo štvrtok prezídium prerokovalo.

Novotný je siedmym poslancom Národnej rady SR za SDKÚ-DS, ktorý zo strany odchádza. V decembri 2013 odišla trojica Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magda Vášáryová. Pred letom vystúpili Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Minulý týždeň stranu opustil Martin Fedor.

Novotný stratil poslednú nádej na reštart strany

Prezídium SDKÚ-DS vo štvrtok prerokovalo aj návrh zmeny stanov a prejavilo vôľu zmeniť volebné obdobie funkcionárov strany zo štvorročného na dvojročné obdobie a spružniť spôsob zvolávania orgánov strany. Keďže sa na zasadnutí nezúčastnili zástupcovia piatich krajov a nemohli sa tak k tomu vyjadriť, schválenie zmeny stanov sa prekladá na najbližšie rokovanie prezídia.

Prezídium súhlasilo s plánom obnovy strany, ktorý obsahuje zvolanie Ústrednej rady SDKÚ-DS, poverenie generálneho sekretára SDKÚ-DS, poverenie podpredsedov SDKÚ-DS, zmenu stanov a uskutočnenie primárnych volieb na volebného lídra podľa stanov. Prezídium konštatuje, že jeho uskutočnenie je možné len po širokej dohode vo vedení strany.

Podľa Novotného prezídium, ktoré je symbolom stavu do ktorého sa SDKÚ-DS dostala, teda prezídium bez väčšiny krajských predsedov, neprijalo štvorbodový plán na obnovu SDKÚ-DS. Pripomenul, že tento plán piati krajskí predsedovia, vrátane neho, predložili prezídiu minulý týždeň.

„V tejto chvíli som stratil poslednú nádej na reštart SDKÚ-DS. Pavol Frešo definitívne pochoval stranu, ktorá dokázala Slovensko vyviesť z krízy mečiarizmu a zaradiť ho medzi úspešné európske krajiny,“ povedal Novotný pre agentúru SITA.

Obrazom: Septembrový mimoriadny kongres SDKÚ

SDKÚ opustili nielen poslanci, ale aj ďalší členovia z regiónov

Končiaci sa rok 2014 bol od začiatku bol podľa Novotného poznamenaný prehlbujúcu sa krízou v strane. „Prejavilo sa to individuálne robenou politikou bez akejkoľvek stratégie, neriešením problémov, ktoré zodpovední členovia Pavlovi Frešovi jasne pomenovávali,“ povedal s tým, že rady SDKÚ-DS opustili nielen mnohí poslanci, ale aj ďalší členovia z mnohých regiónov.

SDKÚ-DS podľa Novotného rezignovala na svoju reformnú politiku, prestala dávať ponuku pre ľudí, ktorí pracujú a dávajú prácu druhým. „A keď mimoriadny kongres v septembri vyslovil nedôveru predsedovi a jeho nerobeniu politiky a on prestal rešpektovať názor drvivej väčšiny členskej základne – SDKÚ-DS rezignovala aj na svoj demokratický charakter,“ vyhlásil.

Novotný tvrdí, že nemôže viac zostať v strane, ktorá opustila vlastné hodnoty a neponúka žiadnu víziu Slovenska. „Nemôžem reprezentovať stranu, ktorá sa nezastáva ľudí, ktorí poctivo pracujú a platia dane, alebo prípadne aj sami dávajú prácu druhým a zároveň robí politiku úplne bez konceptu a náhodne,“ zdôraznil. Novotný zároveň oznámil, že v priebehu decembrovej schôdze NR SR vystúpi z SDKÚ-DS a zároveň odstúpi aj z funkcie predsedu Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií v NR SR.

Odporúčané články

Fedor sa vzdal funkcie šéfa kontroly vojenských tajných SDKÚ ostala miestnosť aj po tom, čo sa jej rozpadol klub

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...