SE začali s generálnymi opravami jadrových blokov

Mochovce jadrová energia Slovenské elektrárne
Kontrolná montáž reaktora tretieho bloku. Slovenské elektrárne

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Slovenské elektrárne, a.s. (SE) začali s tohtoročnými plánovanými generálnymi opravami svojich jadrových blokov. Ako prvú naplánovali elektrárne odstávku prvého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). „V prípade prvého bloku v Mochovciach ide o jedenástu generálnu opravu s čiastočnou výmenou paliva. Príprava na ňu sa začala už v septembri 2009 v novom riadiacom systéme SAP Nuclear, podľa ktorého prebehne približne 40 tisíc operácií jednotlivých zakázok celého procesu opravy,“ uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Celková dĺžka odstávky počas plánovanej generálnej opravy bude podľa elektrární ovplyvnená tak prácami na reaktore, ako aj na takzvaných nedeštruktívnych kontrolách parogenerátora. „Pre verejnosť sú neklamným znakom odstávky chýbajúce „čiapočky pary“ nad dvoma chladiacimi vežami. O ukončení prác bude spoločnosť Slovenské elektrárne verejnosť informovať,“ konštatovala Burdová.

Prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce majú výkon po 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Každý blok v Mochovciach vyrobí ročne asi 3 tisíc gigawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva takmer 10 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 693,24 megawattov inštalovaného výkonu. V roku 2009 vyrobili spolu takmer 21 392 gigawatthodín elektrickej energie. Z dodávok 65,6 % predstavovali jadrové zdroje, 22,3 % vodné a 12,1 percenta tepelné elektrárne. Spoločnosť ku koncu roka 2009 zamestnávala 5 335 ľudí.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárne