ŠEFČOVIČ: Plán B pre Slovensko neexistoval

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Šefčovič

Slovenský parlament v utorok neschválil navýšenie eurovalu napriek tomu, že Iveta Radičová hlasovanie spojila s vyslovením dôvery jej vláde. Očakávali ste, že hlasovanie o eurovale na Slovensku skončí takto?

Keď som videl ako sa situácia dramatizuje, bol to samozrejme jeden zo scenárov, ktorý sa očakával. V utorok ráno som bol v Luxemburgu, kde Rada pre všeobecné záležitosti, čiže ministri zahraničia spolu s predsedom Európskej rady s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, pripravovala nadchádzajúci samit európskych lídrov. Predseda Van Rompuy vyjadril presvedčenie, že slovenský parlament ako posledný zo sedemnástich euroval schváli. V tom momente sa oči kolegov obrátili na slovenskú delegáciu a na mňa. Slovenská delegácia ubezpečila partnerov aj predsedu Európskej rady, že schválený bude. Takže už od rána ako prichádzali informácie o tom, kto bude ako hlasovať a o tom, že stroskotali „koalično-koaličné“ rokovania a predsedníčka vlády Iveta Radičová spája hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere, bolo napätie veľmi veľké a scenár, že euroval neprejde stále pravdepodobnejší.

Rátali ste vôbec s možnosťou, že by euroval napokon na Slovensku neprešiel?

Tento scenár sa v Európskej komisii vôbec neočakáva a vyvracajú ho aj kontakty slovenských lídrov so svojimi partnermi v EÚ. Všetci veria, že euroval slovenský parlament schváli a bude to najlepšia správa, ktorú môže Slovensko tento týždeň svojim partnerom v EÚ a v eurozóne vyslať.

Ako na neschválenie reagovala Európska komisia?

V stredu sme už od ôsmej zasadali a kolegovia na mňa samozrejme smerovali otázky a chceli, aby som vysvetlil, čo sa na Slovensku udialo. Pozitívne zapôsobil fakt, že slovenskí politickí lídri intenzívne komunikovali so svojimi partnermi v európskych inštitúciách, ale aj v členských krajinách a snažili sa vysvetliť a dá sa povedať, že do veľkej miery aj upokojiť napätie, ktoré toto rozhodnutie vyvolalo. Samozrejme, je tam veľká nádej a veľké očakávanie, že slovenský parlament ako posledný schváli euroval tento týždeň. Aby sa lídri už budúci týždeň mohli venovať vybudovaniu štruktúry prostredníctvom, ktorej chce EÚ bojovať s krízou. Jeden jej základných pilierov je práve euroval.

Maroš Šefčovič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Médiá priniesli informácie o tom, že ak navýšenie eurovalu neschválime na druhýkrát, krajiny eurozóny by nás z textu o eurovale škrtli a euroval by fungoval aj bez nás.

Takéto scenáre možno prebiehajú v médiách, no určite nie v rámci Európskej komisie. Žiadny plán B sa pre Slovensko nechystá. Slovenská republika na najvyššej úrovni deklarovala jednoznačný záväzok, že chce byť súčasťou tohto mechanizmu a je pripravená niesť svoj diel zodpovednosti. Nikto preto neráta s tým, že by slovenský parlament euroval neschválil a ani nikto nepripravuje náhradné scenáre.

Mohol by vôbec euroval fungovať bez toho, aby ho odobril aj slovenský parlament?

To v akej podobe euroval ratifikovali všetky členské krajiny, určite neumožňuje žiadnu inú interpretáciu. Aj z tohto dôvodu bolo úplne jednoznačné, že Slovenská republika musí ratifikovať euroval v takej podobe a v takom istom znení ako ostatné krajiny eurozóny. Preto právna úprava niečo podobné vylučuje.

Poškodilo si Slovensko svoje postavenie v EÚ, keďže vláda s rozšírením eurovalu v júli v Bruseli súhlasila, no svoj záväzok nebola schopná dodržať?

Slovensko si reputáciu budovalo veľmi intenzívne od roku 1998 cez veľmi zodpovednú prípravu na členstvo v EÚ, pôsobením v EÚ, vstupom do schengenského priestoru a eurozóny, preto nie len toto rozhodnutie, ale aj veľmi polarizujúca diskusia, ktorá bola o tejto téme na Slovensku také dlhé obdobie, určite našich partnerov v rámci eurozóny netešili. Je veľmi dôležité, aby Slovensko teraz prijalo správne rozhodnutie, pretože architektúra eurozóny sa bude budovať na nových základoch. Určite pôjde o užšiu, prepojenejšiu a koordinovanejšiu spoluprácu v rámci eurozóny. Je preto veľmi dôležité, aby bolo Slovensko vnímané ako zodpovedný a partner, ktorý si vie stáť za svojimi záväzkami.

Momentálne ako zodpovedný partner vnímaní nie sme?

Momentálne sme partnerom, na ktorého sa upiera pozornosť všetkých kolegov z EÚ a hlavne z eurozóny. Do veľkej miery máme kľúč, buď k upokojeniu situácie a vytváraniu možností, aby EÚ využila všetky mechanizmy, ktoré boli veľmi namáhavo vytvorené na boj s krízou. Alebo máme kľúč ku dverám, ktoré prinesú ešte viac nestability. Očakáva sa, že sa zachováme zodpovedne a euroval prejde.

Ivan gasparovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Čo hovoríte na postoj Smeru, ktorý euroval pri prvom hlasovaní nepodporil, hoci s ním súhlasil?

Od začiatku som hovoril, že v týchto otázkach je veľmi dôležité, aby sme významné politické európske témy nestavali do takejto polohy, ale aby sa hľadala dohoda vždy naprieč celým politickým spektrom, tak ako sme to videli vo všetkých ostatných krajinách eurozóny. Niektoré parlamenty zahlasovali za euroval buď výraznou väčšinou alebo dokonca jednomyseľne. Bohužiaľ takéto rokovanie pred prvým hlasovaním nenastali, no som rád, že v stredu prebehli a široká politická podpora sa pre euroval našla aj na Slovensku. (upravil som podľa toho, čo sa dnes po našom telefonáte odohralo)

Boli ste pred prvým hlasovaním so Smerom v kontakte?

Som v kontakte s predstaviteľmi vlády aj opozície, pretože dostávam veľmi veľa otázok nie len zo strany kolegov v Komisii, ale aj zo strany Európskeho parlamentu. Rovnako som sa snažil informovať jednotlivých slovenských politických lídrov, ako boli ich jednotlivé korky vnímané.

Ako sa pozeráte na pád slovenskej vlády a počínanie strany Sloboda a Solidarita?

Vnútropolitká situácia sa mi komentuje ťažko. V utorok však v parlamente zazneli veľmi silné prejavy, ktoré patrili k tomu najlepšiemu, čo bolo povedané na adresu EÚ, proeurópskeho smerovania Slovenska a toho ako Slovenská republika veľmi pozitívne doposiaľ pôsobila v EÚ a ako jej bolo členstvo v Únií prínosné. Zazneli tam však aj prejavy, ku ktorým gratuloval Nigel Farage (poslanec Európskeho parlamentu a líder britských euroskeptikov – pozn. autora), a to si myslím, že je asi najlepšia vizitka, kam tieto prejavy patrili.

Šefčovič

Premiérka Radičová povedala, že riešenia EÚ v boji proti kríze budú o dva týždne vyzerať úplne inak a opýtala sa, či za to stálo „povaliť vládu“?

Pani premiérka mala do veľkej miery pravdu, pretože tá situácia je tak dramatická a tlak na hľadanie nových nástrojov je veľmi prítomný. Znamená to, že teraz hovoríme o eurovale, no stále sa diskutuje aj o tom aké nástroje sa na základe eurovalu majú vypracovať a ako by sa mali využívať. Je to téma, ktorá sa neustále vyvíja, a bude sa o nej diskutovať aj v budúcnosti.

Téma eurovalu však pri schválení toho dočasného nie je uzavretá…

Je evidentné, že bude potrebné urýchliť aj ratifikáciu stáleho mechanizmu finančnej stability a posunúť jeho aktívne fungovanie na skoršie obdobie. Experti a ministerstvá financií diskutujú ako sa tento mechanizmus bude v budúcnosti využívať. Diskutuje sa aj o ďalších nástrojoch, pretože tá kríza je tak rozsiahla, že EÚ si za chodu musí budovať inštrumenty, ako túto krízu zvládať.

Slovenskí politici hlasovanie o eurovale označovali za rozhodovanie medzi menším a väčším zlom. Je euroval skutočne vhodnou cestou ako zastaviť problémy eurozóny?

Iné riešenie nemáme. Zhodlo sa na tom sedemnásť vlád, sedemnásť ministrov financií aj so svojim expertnými aparátmi. Zhodla sa na tom Európska centrálna banka, Európska komisia, Medzinárodný menový fond, silne to odporúča OECD a ja nepoznám ani jednu renomovanú ekonomickú inštitúciu, ktorá by hovorila, že existuje iné riešenie, ktoré nám v tejto situácii dokáže pomôcť. Samozrejme, je to nástroj, ktorý bude využívaný v tejto etape na riešenie tých najpálčivejších situácií, ale je to len jeden z krokov, ktorý bude musieť EÚ vykonať na to aby eurozóna fungovala koordinovanejšie, prepojenejšie a aby vedela rozhodnutia prijímať rýchlejšie.

Zhováral sa Lukáš Melicher

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováMaroš ŠefčovičNigel Farage
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia