Selänne vyrovnal rekord ZOH v kanadskom bodovaní

Olli Jokinen
Olli Jokinen Foto: AP Photo/Julie Jacobson

VANCOUVER 17. februára (WEBNOVNY) – Fínsky útočník Teemu Selänne sa do štatistík stredajšieho zápasu olympijského hokejového turnaja mužov Fínsko – Bielorusko vo Vancouveri (5:1) zapísal asistenciou na úvodný gól Sakuho Koiva v 4. minúte a pripísal si na konto už svoj celkovo 36. kanadský bod na ZOH (20 gólov + 16 asistencií). Tridsaťdeväťročný útočník Anaheimu vyrovnal historický rekord Rusa Valerija Charlamova, československého reprezentanta Vlastimila Bubníka a Harryho Watsona z Kanady. Potom mal ešte niekoľko šancí na rekord, ale bieloruského gólmana Vitalija Kovala neprekonal.

Selänneho účasť na hrách bola dlho ohrozená, keďže pred mesiacom musel absolvovať operáciu, v ktorom mu zreparovali čeľusť. Preto hral proti Bielorusku v špeciálnej plastovej ochrannej maske na tvári.

Do zápasového kolotoča sa vrátil až 1. februára a odvtedy odohral v NHL do olympijskej prestávky 7 zápasov.

„Je to moja piata olympiáda a každá bola niečím výnimočná. Víťazstvo v úvodnom zápase ma teší, lebo na takomto turnaji už nie sú ľahké zápasy. Nesmieme nikoho podceňovať. Myslím si, že sme začali dobre,“ uviedol Teemu Selänne.

Selänne oslávi v júli svoje 40. narodeniny a už vo Vancouveri môže prekonať olympijský rekord v kanadskom bodovaní. Už pred začiatkom ZOH 2010 tvrdil, že to bude jeho posledný olympijský turnaj. Rovnakú vetu však vyriekol aj pred štyrmi rokmi pred Turínom. Ak si udrží súčasnú výkonnosť, pokojne by mohol hrať aj v Soči 2014. Vo Vancouveru nie je Selänne najstarším hráčom, lotyšský brankár Sergejs Naumovs oslávi o dva mesiace už 41. narodeniny.