Semjan do druhého kola proti Hrbatému

Marek Semjan

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Marek Semjan ako druhý slovenský tenista po Dominikovi Hrbatom postúpil do osemfinálového 2. kola dvojhry na bratislavskom turnaji ATP Challenger Tour Ritro Slovak Open (dotácia 106 500 eur, tvrdý povrch Premier Latex-Ite v hale). V utorňajšom stretnutí 1. kola hlavnej singlovej súťaže zvíťazil v Sibamac aréne NTC nad fínskym kvalifikantom Juhom Paukkum za 79 minút 6:4, 6:2. V prvom sete Semjan okamžite dosiahol brejk bekhendovým volejom a sám odvrátil po dve hrozby v druhom i šiestom geme. V druhej časti čelil dvom brejkbalom na 0:2, ale situáciu zvládol a vzápätí premenil ostrým bekhendovým krosom tretiu možnosť na prerazenie Fínovho podania za stavu 1:1. Ďalší brejk si pripísal v siedmom geme.

Medzi najlepšími šestnástimi na jubilejných 10. medzinárodných otvorených majstrovstvách SR mužov si 22-ročný Bratislavčan zmeria sily práve so spomenutým Hrbatým, takže domáci tenis vopred má istotu štvrťfinálového zastúpenia. Značnou kuriozitou je fakt, že Semjan má v súvislosti s týmto podujatím na konte už dve prehry. Najprv totiž neuspel v internom miniturnaji o voľnú kartu a potom podľahol vo finálovom 3. kole oficiálnej kvalifikácie Austrálčanovi Rameezovi Junaidovi, ale napokon sa dostal do akcie ako tzv. lucky loser po storne účasti Francúza Stéphaneho Roberta. Teraz už má istotu 10 bodov do svetového rebríčka ATP (patrí mu v ňom 358. priečka) a šeku na 770 eur.

„V porovnaní s kvalifikáciou som dnes hral pomerne dobre – až som bol príjemne zaskočený. Rozdiel bol predovšetkým v tom, ako sa mi darilo na returne,“ zhodnotil Marek Semjan svoj utorňajší výkon a už sa pozeral dopredu na stredajšie derby: „S Dominikom som prehral oba doterajšie zápasy. Vlani som tu proti nemu príliš neobstál, predtým som s ním prehral tesnejšie na antuke v extralige. On má teraz formu, v pondelok som ho sledoval. Od neho sa očakáva víťazstvo, ja môžem iba prekvapiť. Budem mať šancu najmä vtedy, keď mi bude vychádzať servis.“

Člen tréningovej skupiny Jána Krošláka Semjan upravil skóre zo vzájomných súbojov so šľachovitým o rok starším fínskym ľavákom Paukkum (589. v renkingu) na 2:0. V januári 2007 ho na podujatí ITF Futures v britskom Sheffielde prekonal 7:6 (4), 6:7 (2), 6:3.

Proti Hrbatému stojí Semjan na medzinárodnej scéne 0:1. Vlani ako držiteľ voľnej karty a ešte člen programu NTC podľahol renomovanému miestnemu šampiónovi zo sezóny 2005 v 1. kole 4:6, 1:6. Predtým v máji v rámci finále domácej extraligy družstiev 2008 v drese Slávie STU Agrofert prehral s bývalým 12. hráčom počítačového poradia 4:6, 4:6, keď pred dažďovou prestávkou viedol v druhom sete 4:3 s brejkom.