Senát bude hlasovať o vylúčení Berlusconiho

Silvio berlusconi
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi. Foto: SITA/AP

RÍM 27. novembra (WEBNOVINY) – Horná komora talianskeho parlamentu by mala v stredu pristúpiť k hlasovaniu o vylúčení bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ktorému súd ešte v októbri zakázal výkon verejných funkcií na dva roky v súvislosti s daňovými únikmi.

Kontroverzný politik a mediálny magnát sa snažil strate kresla v Senáte a tým aj trestnoprávnej imunity do poslednej chvíle zabrániť, pričom v pondelok naliehal na ostatných senátorov, aby si rozhodnutie rozmysleli a „nepošliapavali zásady demokracie“.

V opačnom prípade by sa totiž podľa neho museli „hanbiť pred svojimi deťmi, voličmi a všetkými Talianmi“.

Berlusconi zároveň požaduje opätovné preskúmanie svojho prípadu, v ktorom chce súdu predložiť nové dôkazy.

Konanie proti Berlusconimu sa na pôde Senátu začalo ešte v septembri a návrh na vylúčenie začiatkom októbra odsúhlasil špeciálny výbor zložený prevažne z jeho ľavicových protivníkov.

Trojnásobnému expremiérovi tak reálne hrozí, že sa prvýkrát od roku 1994 ocitne mimo parlamentu a bude si musieť odpykať súdom udelený trest. Jeho staronová strana Forza Italia (Taliansko do toho) v tejto súvislosti v utorok oznámila svoj odchod do opozície, vláda premiéra Enrica Lettu sa však môže naďalej opierať o podporu bývalých Berlusconiho spolustraníkov, ktorí medzičasom v parlamente vytvorili novú frakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi