Senica vyhrala derby, Žilinčania uspeli pod Zoborom

FK Senica - Spartak Myjava 3:1
Zľava: Cristovam Roberto z FK Senica a Erik Daniel zo Spartak Myjava v zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica a Spartak Myjava. Senica, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – V sobotu bolo v Corgoň lige na programe päť zápasov 16. kola. V tom úvodnom zvíťazil nováčik z Dunajskej Stredy nad Trenčínom 1:0. Jediný gól strelil v 15. minúte Kwin.

V súboji Spartaka Trnava s MFK Ružomberok strelil dva góly Miloš Lačný. „Ruža“ tak najmä jeho zásluhou zvíťazila 4:1. Trápiaci sa Žilinčania sa konečne tešili z trojbodového zisku, keď na trávniku posledného tímu tabuľky vyhrali 2:0.

V ďalších dvoch dueloch s z víťazstva tešili domáci tímy. Seničania porazili v derby Myjavu 3:1 a Banská Bystrica porazila Zlaté Moravce 2:1.

Futbal – Corgoň liga 2013/2014 – 16. kolo – sobota:

FK Senica – Spartak Myjava 3:1 (2:0)

Góly: 13. Jaroslav Diviš, 31. Siva (vlastný), 74. P. Pavlík – 78. Černáček, ŽK: 33. Piroska, 78. Jaroslav Diviš, 90.+ Kalabiška – 40. Kukoľ, 64. Siva, rozhodovali: Smolák – T. Somoláni, Súkeníková, 3509 divákov

Senica: Šulla – Cristovam, P. Pavlík, J. Križko, Kalabiška – Ventúra, Jirásek – Jaroslav Diviš (90.+ Tsoumou), Piroska, Hiago – J. Kosorin (70. Diarrassouba)

Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Lukšík – Marček, Šulek – E. Daniel (58. Kuračka), Š. Pekár, Kukoľ (75. Ferenčík) – Ľ. Urgela (63. T. Bruško)

Eduard Pagáč (tréner Senice): „V prvom rade sa chcem poďakovať našim fanúšikom, ktorí za nami stáli aj v náročnom období. Dnes nás prišli podporiť v hojnom počte. O dobrú futbalovú kulisu sa postarali aj hosťujúci priaznivci. Pokiaľ ide o zápas, som veľmi spokojný s nasadením a prístupom chalanov. Každý jeden hráč, ktorý bol na ihrisku, odviedol maximum. Niekedy možno chýbalo viac futbalovej krásy, ale prístupom, chcením a najmä srdcom pre tento klub sme to nahradili. Opakujem, s prístupom hráčov som veľmi spokojný. Dúfam, že toto víťazstvo nás posunie ďalej.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Senica od začiatku ukázala, ako sa má hrať v takýchto derby zápasoch. Jej hráči boli pod určitým tlakom, hráči sa veľmi dobre zhostili úlohy, že ‚musia‘. Tak sa má bojovať, ako bojovala Senica. Prevyšovali nás v dôraze, v napádaní. My sme neukázali to, čo je typické pre nás. Po našom góle sme sa snažili s výsledkom niečo spraviť, ale to bolo dnes na Senicu málo.“

Obrazom: Senica porazila Myjavu 3:1

Sprava: Ramiro de Oliveira Hiago z FK Senica a Vladimír Kukoľ zo Spartak Myjava v zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica a Spartak Myjava. Senica, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

Zľava: Peter Solnička zo Spartak Myjava, Peter Šulek z FK Senica a Filip Lukšík zo Spartak Myjava v zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica a Spartak Myjava. Senica, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Zľava: Petr Pavlík a Juraj Piroska obaja z FK Senica v zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica a Spartak Myjava. Senica, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Sprava: Cristovam Roberto z FK Senica a Vladimír Kukoľ zo Spartak Myjava v zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica a Spartak Myjava. Senica, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Sprava: Juraj Piroska z FK Senica a Martin Černáček zo Spartak Myjava v zápase 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica a Spartak Myjava. Senica, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

I. polčas

Derby sa odohrávalo vo výbornej atmosfére, o ktorú sa starali oba fankluby. V zostave Senice dostali príležitosť dvaja dorastenci – Ventúra s Kosorinom – a po zranení nastúpil na pravom kraji obrany Cristovam.

„Záhoráci“ hrali v prvom polčase agresívnejšie ako hostia. V 11. min po centri Kalabišku zakončoval zblízka Diviš, Solnička loptu vyrazil.

V 13. min vyšla Seničanom jedna z akcií – Kalabiška vybojoval loptu na vlastnej polovici, v strede poľa našiel Pirosku, ktorý vysunul Diviša a ten z rohu šestnástky krásnou strelou vymietol pravý roh Solničkovej bránky – 1:0.

O päť minút po akcii Kalabišku v ideálnej pozícii netrafili loptu Kosorin ani kapitán Piroska. V 23. min po štandardke Jiráska z tesnej blízkosti prehlavičkoval bránku Myjavy Kriško. Po ďalšom Jiráskovom priamom kope v 31. min loptu do vlastnej bránky usmernil Siva – 2:0.

II. polčas

V druhom polčase Senica dlho kontrolovala hru a bojovným výkonom nepúšťala hostí do šancí. Hra sa odohrávala prevažne medzi šestnástkami. Tretí gól domácich pridal v 74. min stopér Pavlík, keď loptu usmernil do siete po štandardke Jiráska – 3:0.

Konečnú podobu výsledku dali Myjavčania v 78. min – po nákope Lukšíka z polovice ihriska a nevydarenom zákroku Šullu znížil kapitán Černáček – 3:1.

V 82. min sa Piroskova strela odrazila k Jiráskovi, ktorý prestrelil bránku Myjavy. Zo záverečného tlaku hráči Spartaka nič nevyťažili, Seničania si pripísali na svoje konto prvé domáce ligové víťazstvo nad „kopaničiarmi“.

FC Spartak Trnava – MFK Ružomberok 1:4 (1:1)

Góly: 9. Adámik – 16. a 51. Lačný, 63. Ďubek, 88. L. Lupták ŽK: 45. Ciprys, 46. Janečka, 82. Adámik – 45. Lačný, 90.+ Tawamba, rozhodovali: Vnuk – Chládek, Vorel, 2635 divákov

Trnava: Filipko – Janečka (76. Štepanovský), Martin Tóth, Adámik, Ciprys – E. Sabo, R. Procházka, K. Kuzma, J. Chovanec – Hodek (84. Schranz), Vlaskov (70. Nworah)

Ružomberok: M. Nikolič – M. Nosek, Greššák, Adamovič, P. Maslo – Ďubek (71. L. Lupták), Zošák, Martin Nagy, Zreľák (90.+ Almaský) – Tawamba, Lačný (80. Serečin)

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Bol to dobrý a obojstranne rušný zápas bohatý na góly. Ružomberok potvrdil hrou i kvalitou, že kráča za úspechom. Mojich hráčov musím pochváliť za bojovnosť, ale nie už za efektivitu. Lačný potvrdil, že proti Trnave sa mu gólovo darí. Naše mužstvo je bojovné, čo bolo v zápase vidieť. Musíme byť trpezliví, časom sa výsledky dostavia. Herne mužstvo ukázalo vzostup. Bol to náš najlepší výkon v jesennej časti, ale ešte treba zlepšiť streleckú efektivitu.“

Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): „Pre nás to bol náročný zápas, čo potvrdil aj začiatok tohto duelu. Domáci začali zdravo agresívne, dostali sa do vedenia po štandardke. Gólman nás podržal v dvoch prípadoch. Stretnutie malo dobrú atmosféru. Nehnevám sa ani na pokriky fanúšikov na jeho osobu.“

Obrazom: „Ruža“ vyhrala v Trnave 4:1

FC Spartak Trnava - MFK Ružomberok 1:4
Sprava: Rozhodcovia a kapitáni počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok. Trnava, 2. november 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Rozhodca na bránkovej čiare počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok. Trnava, 2. november 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Strelec úvodného gólu Trnavy Jozef Adámik počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok. Trnava, 2. november 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Andrej Hodek hráč Trnavy a Goran Adamovič (chrbtom), Lukáš Greššák hráči Senice v súboji o loptu počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok. Trnava, 2. november 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Erik Sabo hráč Trnavy a Peter Maslo hráč Senice v súboji o loptu počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok. Trnava, 2. november 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

I. polčas

„Spartakovci“ nastúpili nebojácne a s chuťou. Vypracovali si z úvodného tlaku sľubné akcie, kde obrana Ružomberka bola často dezorientovaná.

Už v 1. min svojou dôraznou hrou Vlasko loptu v šestnástke vtipne prehodil cez atakujúcich obrancov Masla a Adamoviča. K lopte sa dostal Sabo, ktorému ju v poslednej chvíli špičkou kopačky vypichol Zreľák.

O osem minút neskôr vypredaná západná tribúna jasala a hráči sa tešili z úvodného gólu. Prvý rohový kop rozohral Vlasko, jeho center hlavou podvihol Sabo na zadnú žrď, kde sa ocitol kapitán Adámik a doťukol loptu za chrbát Nikoliča – 1:0.

V 14. min domáci pohrozili Hodekom, ale pozorná obrana Liptákov odvrátila vznikajúce nebezpečie. V 16. min Ďubekov pas spracoval Lačný a potrestal trnavskú nekoncentrovanosť strelou k pravej žrdi – 1:1. V 27. min prišla pekná akcia v podaní domácich po kombinácii Vlasko – Procházka, loptu druhý menovaný prepasíroval do pätky, ale Hodek v sklze na ňu nedočiahol.

II. polčas

Druhý gól „ruže“ strelil tesne po zmene strán Lačný. – 1:2. V 55. min Vlasko delovkou z osemnástich metrov opečiatkoval spojnicu brvna a žrde. O chvíľu neskôr Janečkov center do pätky zakončený Hodekovou strelu reflexívne vyrazil gólman Nikolič.

V 63. min prišla pekná akcia Liptákov s gólovým koncom, keď si Ďubek vymenil loptu so Zreľákom a druhý najlepší strelec uplynulého ročníka zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 1:3. V 88. min po nedorozumení Ciprysa s Adámikom striedajúci Lupták spečatil víťazstvo Ružomberka – 1:4.

FC Nitra – MŠK Žilina 0:2 (0:0)

Góly: 60. Paur, 64. Králik, ŽK: 87. Bagi – 35. Paur, rozhodovali: Pavlík – E. Weiss, Sluk, 698 divákov

Nitra: D. Perniš – Kolbas, Kostelný, Šimončič, Hála – Bagi, Kotrík (79. Šmehyl) – Kemláge (54. A. Čermák), Turčák (68. Boszorád), Cléber – Vestenický

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Králik, J. Mihalík – Paur, Pečovský – Gergel, Škvarka (90.+ Klec), Pich (76. Guba) – Jelič (79. T. Majtán)

Vladimír Koník (tréner Nitry): „Mali sme celkom dobrý vstup do zápasu, keď sme tam zahrávali nejaké štandardky. V prvom polčase sme Žilinu ako tak udržali na dištanc a nič veľké sme im nedovolili. Žiaľ, my sme smerom dopredu urobili len veľmi málo. V druhom polčase sa nám veci opakujú, keď po zbytočných chybách dostaneme góly. Víťazstvo hostí je úplne zaslúžené.“

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Vyhrali sme pre nás nesmierne dôležitý zápas, najmä z toho psychického hľadiska. V druhom polčase sme okrem gólov mali aj ďalšie šance a mohli sme nakoniec zvíťaziť aj vyšším rozdielom. Pre nás je však podstatné, že sme zvíťazili a ideme ďalej.“

Obrazom: Žilinčania vyhrali pod Zoborom

FC Nitra - MŠK Žilina 0:2
Martin Hala z FC Nitra (vpravo) a Ernest Olivier Mabouka z MŠK Žilina (vľavo) počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MŠK Žilina. Nitra, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Nascimento Silva Cleber z FC Nitra (vpravo) a Ernest Olivier Mabouka z MŠK Žilina (vľavo) počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MŠK Žilina. Nitra, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Boris Turčák z FC Nitra (vpravo) a Viktor Pečovský z MŠK Žilina (vľavo) počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MŠK Žilina. Nitra, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Nascimento Silva Cleber z FC Nitra (vpravo) a Jozef Piaček z MŠK Žilina (vľavo) počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MŠK Žilina. Nitra, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Nascimento Silva Cleber z FC Nitra (vľavo) a Jozef Piaček z MŠK Žilina (vpravo) počas 16. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MŠK Žilina. Nitra, 2. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

I. polčas

Hneď v úvode sa mohol tešiť z gólu domáci Turčák, jeho dobre mierený priamy kop však brankár Krnáč s veľkou námahou vyškriabal na roh.

Z hostí sa prezentoval Škvarka, jeho strela do stredu bránky však nenarobila Pernišovi problémy.

V 23. min sa k lopte dostal kapitán hostí Piaček a jeho dobrú strelu musel nitriansky gólman vyraziť na roh.

Skóre mohol otvoriť v 37. min. Žilinčan Jelič, po chybnej domácej rozohrávke sa dostal k lopte, no sám zoči – voči Pernišovi neuspel.

Pred odchodom do šatní skúšal ešte šťastie Nitran Cléber, jeho strela však Krnáča neprekvapila.

II. polčas

Druhý polčas za začal väčšou aktivitou Žiliny. Na Škvarkovu loptu pred bránku nedosiahol Jelič a ten istý hráč o chvíľu strieľal z prvej a domáci brankár musel zasahovať.

V 56. min to vyskúšal aj Pečovský, no Perniš bol pripravený. Hostia sa dočkali o štyri minúty, keď po trme-vrme pred domácou bránkou sa k lopte dostal Paur a bez problémov otvoril skóre zápasu – 0:1.

O ďalšie štyri minúty viedla Žilina už o dva góly. Všetko sa začalo štandardkou Škvarku, následne sa ani na dvakrát nepresadil Pich, lopta sa odrazila ku Králikovi, ktorý akrobaticky prestrelil všetko čo mu stálo v ceste – 0:2.

Štvrťhodinu pred koncom mohlo byť už 0:3, do lopty sa oprel Pich a jeho strela opečiatkovala spojnicu. Stav stretnutia mohol v 84. min zmeniť aj striedajúci Majtán, po zaváhaní domácej obrany však neprestrelil Perniša, ktorý ďalším skvelým zákrokom zachránil mužstvo spod Zobora od výraznejšej prehry.

FK DAC 1904 Dunajská Streda – AS Trenčín 1:0 (1:0)

Gól: 15. Kwin, ŽK: 20. Kwin, 46. Szarka – 32. Kleščík, 78. Rundič, rozhodovali: Horváth – Kubačka, Hrdlička, 1002 divákov

D. Streda: Pernecký – Vitório da Silva, Matúš, Peter Majerník, L. Beňo – Boya – E. Ujlaky (90+ M. Sedlák), Kwin, Antunovič (31. Hošek), Michal Gašparík (89. D. Hudák) – Szarka

Trenčín: Volešák – Mondek (60. Bero), Kleščík, Rundič, R. Mazáň (82. Bezák) – Baéz – Van Kessel, Mišák (60. T. Malec), Hajradinovič, Holúbek – William

Mikuláš Radványi (tréner D. Stredy): „Musím pochváliť mojich hráčov za oddanosť a predvedenú hru, do zápasu dali všetko. Boli sme agresívnejší ako súper, škoda, že sme nepridali druhý gól, mali sme na to dostatok príležitostí. Už v predchádzajúcich zápasoch sme predviedli dobré výkony.“

Ivan Vrabec (tréner Trenčína): „Okrem prvých desiatich minút, keď sme boli lepším mužstvom, nie je čo hodnotiť. Po góle akoby sme sa vytratili z ihriska. Súperovi sme umožnili hrať, čo sa nám v predchádzajúcich zápasoch nestalo. Musíme sa z toho poučiť a ísť ďalej. Blahoželám domácim k víťazstvu.“

I. polčas

Na Žitnom ostrove sa stretlo, čo sa týka produktivity, najlepšie a najhoršie mužstvo súťaže. V úvode stretnutia sa očakával koncert Trenčína, domáci však držali s hosťujúcim tímom krok. V 8. min sa po ľavej strane prepracoval do šestnástky Gašparík, jeho prihrávku však Szarka nespracoval.

V 10. min vystrelil po chybe domácej obrany nikým neatakovaný Mišák nad bránku. K individuálnemu prieniku sa v 14. min odhodlal Van Kessel, dostal sa až do šestnástky, jeho strela však nesmerovala medzi tri žrde. Po rohovom kope Gašparíka a následnej trme-vrme pred bránkou hostí dokopol loptu do siete Kwin a poslal domácich do vedenia – 1:0.

V 26. min sa po nepresných prihrávkach na strane Trenčína lopta dostala ku Gašparíkovi, ktorý z 35 metrov napriahol, ale brankár Volešák bol na mieste. Hostia sa snažili o vyrovnanie, do vyloženej šance sa však nedostali. V 38. min zahral Gašparík priamy kop, odrazenú loptu nastrelil Ujlaky a z bránkovej čiary zachránil Van Kessel.

II. polčas

V druhom polčase sa Trenčania snažili o vyrovnanie, ale domáci pozorne bránili. Napriek snahe hostí boli domáci hráči stále nebezpeční. V 54. a 76. min mohol zvýšiť Hošek, jeho strely však Volešák vyrazil. Najväčšia šanca hostí prišla v 77. min, Holúbkovu strelu vyrazil brankár Pernecký.

O desať minút neskôr ohrozil bránku domácich Holúbek, ale Pernecký jeho pokus zneškodnil. V 88. min po priamom kope Gašparíka mohol zvýšiť Szarka, jeho hlavička skončila na brvne. Po konečnom hvizde si domáci hráči okrem troch bodov vyslúžili výkonom aj potlesk divákov.

FK Dukla Banská Bystrica – FC ViOn Zlaté Moravce 2:1 (1:0)

Góly: 43. M. Marcin, 58. Pavol Jurčo – 61. Pribula, ŽK: 66. P. Vajda – 79. Ľ. Bernáth, 81. P. Mazan, rozhodovali: Ježík – Benko, Ádám, 1540 divákov

B. Bystrica: Boroš – P. Vajda, Nosko, Teixeira – B. Ľupták – Turňa, Brašeň, Považanec (67. Faško), Peňaška – Pavol Jurčo (90. Šovčík), M. Marcin (69. Chrien)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Pavol Majerník, Pintér, Chren – Obročník – Orávik, M. Babic, Bolinha (79. P. Mazan), Pribula – L. Szabó (59. Ľ. Bernáth)

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, ktorý je vo výsledkovej pohode a darí sa mu. Moravce sú mužstvo, ktoré má dobré držanie lopty, tím má nato typologických hráčov, preto sme vedeli, že to nebude nič jednoduché. Dali sme dva pekné góly a vzhľadom k tomu, že sme dali o jeden viac ako súper, sme si víťazstvo zaslúžili a máme z neho radosť.“

Branislav Mráz (asistent trénera Zlatých Moraviec): „Z našej strany to boli dva rozdielne polčasy. V prvom sme boli pasívni, robili sme veľa nevynútených chýb a mali sme slabý pohyb. Súper zaslúžene išiel do vedenia 1:0. Druhý polčas bol z našej strany výrazne lepší, utvorili sme si tlak. Dostali sme sa do šestnástkových situácií i streleckých pozícií, ale výsledkom bol iba jeden gól. Navyše, súper nás potrestal z protiútoku a na úspech to bolo málo. Hrať len jeden polčas je v súčasnom futbale málo, a preto môžem iba pogratulovať domácim k víťazstvu.“

I. polčas

Pod Urpínom sa hral v prvom polčase medzišestnástkový futbal. Miernu prevahu mala Dukla, ktorá pohrozila v 11. min, keď Jurčo z 25 metrov natiahol brankára Kuciaka. Zlaté Moravce mohli skórovať z priameho kopu, ale Pintér trafil Boroša.

Domáci mali v 25. min ďalšiu šancu, keď Brašeň napálil z voleja spoza pokutového územia a lopta skončila tesne nad brvnom. Hostia nečakane zatlačili Banskobystričanov v závere polčasu. Najprv sa Pribula s Babicom snažili v malom vápne poslať vysokú loptu za Boroša a následne to skúšal z uhla aj Orávik, ale gólman Dukly bol pozorný.

Nepísané pravidlo nedáš – dostaneš naplnili do bodky domáci futbalisti v 43. min – po pravej strane unikol Turňa, ktorý poslal dlhý center na vzdialenejšiu žrď, kde číhal Marcin a gólovou hlavičkou otvoril skóre – 1:0.

II. polčas

Po polčasovej prestávke sa dostal do dobrej šance ViOn, spoza šestnástky vystrelil Obročník, Boroš loptu iba vyrazil a z dorážky sa nepresadil Pribula. Ten istý futtbalista mohol vyrovnať v 55. min, voľný v pokutovom území pekne vystrelil a prekonal brankára Banskej Bystrice, ale lopta tesne minula ľavú žrď.

Opäť sa však potvrdilo nedáš – dostaneš a znovu mal v odpovedi prsty Turňa, ktorý potiahol loptu po pravej strane, prihral voľnému Jurčovi a ten umiestnenou strelou vymietol horný roh Kuciakovej svätyne – 2:0.

Neúnavný Pribula sa napokon dočkal po hodine hry, keď sa ocitol voľný v šestnástke a trafil presne k pravej žrdi – 2:1. Dukla mohla o dve minúty odpovedať, Jurčo však vystrelil nepresne. Zlatomoravčanom futbal naďalej chutil a v 67. min sa peknou strelou z vyše tridsiatich metrov prezentoval Babic, lopta skončila na žrdi.

Domáci sa viackrát museli brániť, protiútoky im nešli podľa predstáv a v 87. min ich opäť ratoval Boroš, keď Pintér vyslal projektil z priameho kopu. V závere to skúšal opäť Babic, ocitol sa vo veľkom vápne, ale gólman spod Urpína s jeho strelou nemal problémy a zverenci trénera Hrnčára sa tešili z víťazstva.