Serena zmietla z kurtu Erraniovú, vo finále vyzve Šarapovovú

Serena Williamsová
Serena Williamsová počas semifinále Roland Garros. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. júna (WEBNOVINY) – Jednotka svetového rebríčka tenistiek Serena Williamsová z USA a ruská obhajkyňa titulu Maria Šarapovová sa v sobotu o 15.00 h stretnú vo finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži.

Američanka vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 13:2.

Tridsaťjedenročná miestna šampiónka už zo sezóny 2002 Serena deklasovala vo štvrtkovom semifinále finalistku vlaňajšej edície RG Saru Erraniovú z Talianska nasadenú ako piatu 6:0, 6:1. Mečbal premenila esom. Dovedna 15-násobná singlová víťazka z úrovne veľkej štvorky S. Williamsová zvýšila v štatistike zo súbojov s univerzálkou Erraniovou na 6:0, pripomenula nedávny semifinálový úspech 7:5, 6:2 zo španielskej metropoly.

Dosiahla jubilejný 30. zápasový úspech za sebou, čo znamená posunutie osobného rekordu. Pri akejkoľvek úcte k 26-ročnej 164 cm štúplej zverenkyni Pabla Lozana Erraniovej nebolo od prvého fiftínu ani najmenších pochýb o víťazke. Talianka získala napokon jediný gem za stavu 0:3 v druhej časti a oslavovala ho ako postup.

Od začiatku som bola naplno koncentrovaná, stála proti mne náročná súperka. Chcela som získať každú loptičku. Teším sa na finále a verím, že v ňom predvediem môj najlepší tenis,“ povedala vo francúžštine v interview na kurte S. Williamsová, na ktorej prípravu dohliada Parížan Patrick Mouratoglou.

Finále bude špeciálne. S Mariou sme proti sebe v Paríži ešte nehrali. Bude to skvelý zápas,“ povedala S. Williamsová na pozápasovej tlačovej konferencii.

Súperka zahrala neuveriteľne, to je celé. Ak si ona počína takto, mám to zložité a som bezmocná. Bez ohľadu na to som si dnešok dokázala vychutnať. Asi by to nik nepredpokladal vzhľadom na výsledok, ale rada som si zahrala na skvelom kurte v príjemnom počasí. Iné je, ako sa súperke darilo. Je veľmi silná a dnes jej to išlo mimoriadne. Snažila som sa, ale šport je taký, že niekedy snaha nestačí,“ uznala Erraniová.

Obrazom: Serena Williamsová rozdrvila Saru Erraniovú

Sara Erraniová
Sara Erraniová počas semifinále Roland Garros. Foto: SITA/AP

Maria Šarapovová
Maria Šarapovová počas semifinále Roland Garros. Foto: SITA/AP

Šarapovová nateraz odrazila útok Bielorusky Viktorie Azarenkovej na druhú priečku v hodnotení WTA, v úvodnom piatkovom semifinále ju zdolala za 130 minút 6:1, 2:6, 6:4.

Na postačujúcu časť tohto zápasu prestrelkového typu sa hralo podľa jej scenára – mala súperku v područí. Dala 12 es, zároveň spáchala 11 dvojchýb. Mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 42:39, zdolaná skončila na oveľa striedmejších hodnotách 15:22. Duel pred tretím setom prerušili takmer na pol hodiny pre nepriazeň počasia.

Thomasom Högstedtom trénersky vedená Šarapovová znížila v bilancii proti Azarenkovej na 6:7 (z toho na antuke 3:0), nadviazala na triumf 6:4, 6:2 z októbrového halového hardového šampionátu WTA v Istanbule. Na grandslamovej úrovni sa revanšovala za debakel 3:6, 0:6 z finále Australian Open 2012 aj nezdar 6:3, 2:6, 4:6 zo semifinále US Open 2012.

Som extrémne šťastná, že sa mi podarilo postúpiť. Musela som bojovať a vydala som zo seba veľa síl. Je to jeden z mojich najobľubenejších turnajov a obhajujem tu celkové prvenstvo. Som teda rada, že stále mám šancu zabojovať o titul. Prestávka na konci druhého setu mi pomohla,“ povedala v interview ešte na kurte Šarapovová, ktorá má v trojsetových stretnutiach pozoruhodnú bilanciu 130:39 (v tejto sezóne 5:1), Azarenková po štvrtku 69:48 (v roku 2013 je to 6:2).

Obrazom: Maria Šarapovová – Viktoria Azarenková

Viktoria Azarenková
Viktoria Azarenková počas semifinále Roland Garros. Foto: SITA/AP

Dvadsaťtriročná zverenkyňa Samuela Sumyka Azarenková aspoň o jedno kolo prekonala svoj miestny osobný rekord zo sezón 2009 a 2011.

Ak Ruska nezopakuje svoj vlaňajší celkový triumf, Bieloruska sa k 10. júnu predsa len ocitne pred ňou na druhej priečke v počítačovom poradí. Serena zostane jednotka a bude to platiť aj po Wimbledone.

Serena momentálne hrá skvelý tenis a je hlavná favoritka,“ uznala Šarapovová.

Súperka si zaslúži veľké uznanie. Bol to náročný zápas a priveľa toho sa v ňom vyvinulo v môj neprospech. Celkovo to bol dobrý duel, kvalitný boj. Počínala som si na tomto podujatí lepšie ako vlani – bol to krok vpred, čo ma teší, hoci z dnešnej prehry som sklamaná. Musím to hodiť za hlavu a naďalej tvrdo pracovať. Myslím si, že raz môžem tento turnaj vyhrať, hoci tento rok to zjavne už nebude,“ s úsmevom povedala na tlačovej besede víťazka ostatných dvoch ročníkov Australian Open Azarenková.

Keď som dosiahla ten rebrejk na 2:2 v treťom sete, nešlo mi to tak ako v druhom sete. Snažila som sa urýchľovať veci a začala som robiť chyby. V tej fáze som mala trochu smoly, ale najmä mi chýbala konzistentnosť. V našich zápasoch nikdy nie je veľa rytmu. Obe sa snažíme využiť hneď prvú príležitosť.

Dvojhra žien – semifinále:

Serena Williamsová (USA-1) – Sara Erraniová (Tal.-5) 6:0, 6:1

Maria Šarapovová (Rus.-2) – Viktoria Azarenková (Biel.-3) 6:1, 2:6, 6:4 za 130 minút (28, 39, 63)

Viac k osobe Maria ŠarapovováSara ErraniováSerena WilliamsováViktoria Azarenková