Sergej Bubka sa vrátil do Bratislavy, atletika je jeho život

Sergej Bubka
Sergej Bubka Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Legenda skoku o žrdi Sergej Bubka je veľmi rád, že sa mohol vrátiť do mesta, kde utvoril dva zo svojich 35 fantastických svetových rekordov. Päťdesiatjedenročný Ukrajinec bol vo štvrtok v Bratislave hosťom slávnosti spojenej s vyhlásením ankety Atlét roka 2014 na Slovensku. Práve on dekoroval víťaza chodca Mateja Tótha.

Zaspomínal si na dva bratislavské rekordy

„Vďaka pozvaniu od šéfa slovenskej atletiky Petra Korčoka som sa mohol vrátiť do Bratislavy, kde som utvoril dva svetové rekordy,“ povedal na úvod stretnutia s médiami čestný občan Bratislavy Sergej Bubka.

„Prvý svetový rekord som v Bratislave prekonal v roku 1984, keď som prekonal 585 cm. Druhý sa mi podaril v olympijskom roku 1988, keď som prvýkrát zdolal 605 cm,“ pripomenul olympijský víťaz a šesťnásobný majster sveta Bubka svoje hviezdne chvíle na bývalom mítingu Pravda-Televízia-Slovnaft.

Žrdkársky míting v Donecku je ohrozený

Bubkova rodná Ukrajina je v súčasnosti ťažko skúšaná prehlbujúcim sa vojenským konfliktom na východe krajiny. V tejto súvislosti neistý osud čaká špecializovaný žrdkársky míting v Donecku, ktorý Sergej a jeho brat Vitalij zakladali pred 25 rokmi. Práve na tomto podujatí sa 15. februára zrodil svetový rekord, keď Francúz Renaud Lavillenie vylepšil 21 rokov starý Bubkov rekordný zápis o 1 cm na 616 cm.

Spoznali sme víťazov ankety Atlét roka 2014
Foto: SITA/Ján Slovák

„Som veľmi rád, že práve na tomto mítingu, ktorý je môjmu srdcu blízky, Lavillenie dokázal prekonať môj svetový rekord. Predpokladal som, že práve on bude tým skokanom, ktorý posunie hranicu svetového rekordu. Pokiaľ ide o budúcnosť tohto mítingu, musíme trochu počkať, kým sa situácia v Donecku upokojí a kým tam opäť nenastane mier,“ pripomenul S. Bubka, ktorý je aj šéfom Ukrajinského olympijského výboru.

Totálny profesionál si pamätá československých atlétov

V tejto súvislosti legendárny skokan pochválil sám seba. „Moja dominancia v skoku o žrdi trvala tri desaťročia, čo dokazuje o koľko rokov som predstihol dobu v našom športe. Čakal som, že za tých 30 rokov oveľa viac atlétov prekoná môj svetový rekord.“

Sergej Bubka bol počas kariéry totálny profesionál. Svojmu športu sa venoval naplno a bol ochotný zaň aj umrieť. V tomto trende pokračuje aj ako funkcionár IAAF a MOV, čo zdôraznil vetou. „Atletika je môj život. Môj kalendár povinností by ste nezvládli, ak by ste nadovšetko nemilovali šport.“

Bubka tiež pripomenul, že zo športových čias si pamätá hneď niekoľko skvelých športovcov, ktorí v minulosti reprezentovali Československo. „Najlepšie som poznal Zdeňka Lubenského, ktorý bol tiež skokanom o žrdi. Vtedy bol československých rekordérom a teraz je úspešný tréner. Tiež som poznal aj trojskokanku Šárku Kašpárkovú, diaľkarku Galinu Čisťakovovú a jej manžela Alexandra Beskrovného, ktorí sa neskôr stali občanmi Slovenska,“ reagoval Bubka na otázku SITA ktorí československí atléti mu utkveli v pamäti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renaud LavillenieSergej Bubka