Šešelj urazil delegáciu zo Záhrebu, v srbskom parlamente podupal vlajku Chorvátska

Šešelj
Srbský ultranacionalista Šešelj Foto: SITA/AP

BELEHRAD 18. apríla (WebNoviny.sk) – Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj v stredu na pôde srbského parlamentu podupal chorvátsku štátnu vlajku. Urobil to počas návštevy chorvátskej parlamentnej delegácie, ktorá v reakcii na Šešeljov krok prerušila návštevu Srbska a vrátila sa do Záhrebu.

Srbská vláda sa od Šešeljovho konania dištancovala a odsúdila ho. Šešelja minulú stredu odsúdil tribunál OSN v Haagu na desať rokov odňatia slobody, čím čiastočne zvrátil rozhodnutie Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ho v roku 2016 úplne zbavil obvinení.

ICTY ho zbavil obvinení

Šešelja, ktorý bol v rokoch 1998 až 2000 podpredsedom srbskej vlády, ICTY súdil v súvislosti s vojnovými zločinmi a zločinmi proti ľudskosti, ktorých sa dopustil počas balkánskych vojen v 90. rokoch. V roku 2014 ho prepustili na slobodu zo zdravotných dôvodov, aby mohol v Srbsku podstúpiť liečbu rakoviny, a v marci 2016 ho ICTY dokonca úplne zbavil obvinení.

Podľa žalobcov by však úplné zbavenie viny ohrozilo legitimitu ICTY. Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT), ktorý je od 1. januára 2018 nástupníckou organizáciou už medzičasom zrušeného ICTY a Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu (ICTR), tak Šešeljovi vymeral aspoň desať rokov. Odsedieť si ich však nemusí, keďže vo vyšetrovacej väzbe strávil takmer dvanásť rokov.

Na spáchané zločiny je hrdý

Šešelj sa minulú stredu ešte pred verdiktom súdu vyjadril, že mu môže byť rozhodnutie MICT ukradnuté. „Verdikt ma nezaujíma. Pôjdem domov a dám si oddych,“ povedal.

Následne v telefonickom rozhovore pre agentúru AP označil verdikt haagskeho tribunálu za nelegálny a vyhlásil, že je na zločiny, z ktorých ho vinia, hrdý. „Som hrdý na všetky vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, ktoré sú mi pripisované, a som pripravený ich zopakovať aj v budúcnosti,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vojislav Šešelj