Sessions nariadil revíziu databázy FBI pre zlyhanie vzdušných síl v prípade strelca z Texasu

Jeff Sessions
Generálny prokurátor Jeff Sessions. Foto: AP Photo/Jacquelyn Martin

WASHINGTON 23. novembra (WebNoviny.sk) – Americký minister spravodlivosti Jeff Sessions v stredu nariadil rozsiahlu revíziu databázy Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorú používajú pri kontrole potenciálnych kupcov zbraní.

Strelec z Texasu mal kriminálnu históriu

Rozhodol tak po tom, čo americké vojenské letectvo nenahlásilo kriminálnu históriu strelca, ktorý začiatkom novembra zabil v kostole v Texase viac 26 ľudí. Muža usvedčili z domáceho násilia, pre ktoré by nemal mať možnosť kupovať zbrane, vďaka zlyhaniu vzdušných síl sa mu to však podarilo.

Session nariadil FBI a federálnemu Úradu pre alkohol, tabak, zbrane a výbušniny (ATFE), aby zistili, či vládne agentúry zlyhávajú pri nahlasovaní potrebných informácií do Národného systému okamžitého overovania kriminálneho pozadia a rozkázal im tiež, aby vydali podrobnú správu o prípadoch, kedy tieto agentúry nahlásili potenciálnych kupcov, ktorí vo svojich žiadostiach klamali.

Prieskum vykonáva aj Pentagon

Kontrole budú musieť podrobiť aj samotnú žiadosť. FBI a ATFE budú pri revízii spolupracovať s ministerstvom obrany a okrem samotnej kontroly, by mali určiť aj ďalšie problémy, ktorým vládne agentúry čelia pri zdieľaní informácií do databázy.

V súvislosti so strelcom z Texasu, Devinom Patrickom Kelleym, ktorý svojho času pôsobil u amerického letectva, vykonáva samostatný prieskum aj Pentagon. Ten o zlyhaní pri nahlasovaní vojenských informácií o kriminálnej histórii osôb do databázy FBI údajne už vedel dávno, píše agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom