Sever Slovenska ohrozuje silný vietor, fúkať bude do štvrtka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vietor nebo paraglajding padak
Foto: SITA/AP Rick Bowmer

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Časť severného Slovenska trápi silný vietor, fúkať by malo do štvrtka 6. februára do 7:00.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred vetrom varuje vo forme výstrahy prvého stupňa. Vietor dosahuje v nárazoch rýchlosť 72 až 97 kilometrov za hodinu a fúka v okresoch Banská Bystrica, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno, Tvrdošín a Poprad. Ľudia by si mali dávať pri rôznych aktivitách pozor, silný vietor môže byť nebezpečný.

Shmu
Foto: www.shmu.sk

Lavínové nebezpečenstvo

Ráno bolo na horách jasno. Teplota vzduchu sa pohybovala od -7 stupňov Celzia do 3 stupňov Celzia. Fúkal čerstvý až silný vietor prevažne južných smerov s rýchlosťou do 50 kilometrov za hodinu, v nárazoch hlavne v Nízkych Tatrách dosahoval silu víchrice s rýchlosťou do 90 kilometrov za hodinu. Snehová pokrývka je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnená.

Vo vyšších polohách Tatier bol sneh silným vetrom uložený do žľabov a múld a vytvoril v nich pod hrebeňmi nestabilné snehové kliny a vankúše, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Na náveterných svahoch vietor vytvára nebezpečné dosky. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu stále výrazne podpriemerná.

Lavína
Foto: Shutterstock

Druhý stupeň

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1800 metrov nad morom je mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade nový alebo vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený. V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje.

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na uvedených strmých svahoch. Napoludnie a v poludňajších hodinách na slnkom prehriatych svahoch sa môžu formovať spontánne splazy a malé lavínky. Stredné a veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. V Nízkych Tatrách trvá popoludní nad hranicou 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, čiže druhý stupeň, dopoludnia bude len malé lavínové nebezpečenstvo, čiže prvý stupeň.

Snehová pokrývka je tu v polohách do 1800 metrov nad morom všeobecne dobre spevnená a stabilná. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín, najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Stredné ani veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry v dôsledku veľmi nízkej až nesúvislej snehovej pokrývky lavínové nebezpečenstvo nehrozí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav