Severná Kórea vystupňovala raketové testy, vodca Kim chce mať neporaziteľnú armádu

Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un s bojovými pilotmi, ktorých vyzval , aby sa pripravili na stret s "po zuby ozbrojenými" nepriateľmi. Foto: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP.

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal najnovšie na vojenské cvičenie parašutistov, pričom prisľúbil vybudovať „neporaziteľnú armádu“. Stalo sa tak napriek tomu, že Spojené štáty a Južná Kórea odvolali spoločné manévre, aby tak vytvorili priestor pre jadrovú diplomaciu.

Pondelková správa oficiálnej tlačovej agentúry KCNA prišla len niekoľko hodín po tom, čo americký prezident Donald Trump vyzval Kima, aby “rýchlo konal“ s cieľom dosiahnutia dohody. Naznačil tiež ďalší summit, keď v tweete napísal: “Vidíme sa čoskoro!”.

Severná Kórea informovala za tri dni už o dvoch vojenských cvičeniach. V sobotu zverejnila správu, podľa ktorej Kim vyzval bojových pilotov, aby sa pripravili na stret s „po zuby ozbrojenými“ nepriateľmi.

Izolovaný štát v posledných mesiacoch vystupňoval raketové testy a ďalšie demonštrácie vojenskej sily v očividnej snahe vyvinúť tlak na USA vo veci viaznucich jadrových rokovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un