Do Severnej Kórey prileteli zahraniční novinári, juhokórejským však odmietli udeliť víza

Kim čong un
Severokórejský vodca Kim čong-un Foto: archívne, SITA/AP.

WONSAN 22. mája (WebNoviny.sk) – Do Severnej Kórey v utorok pricestovala skupina zahraničných novinárov, ktorí budú pozorovať zrušenie testovacieho jadrového strediska. Skupina priletela z Pekingu a tvoria ju novinári z Veľkej Británie, Ruska, Číny a Spojených štátov amerických. Zničenie centra by sa malo konať v najbližších dňoch, no závisí to od počasia.

Zatvorenie areálu je vnímané ako pozitívny krok zo strany lídra Kim Čong-una pred plánovaným stretnutím s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Summit sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Rozhodnutie pozvať na akciu zahraničných novinárov a nie zahraničných jadrových inšpektorov však vyvolalo obavy. Niektorí pozorovatelia vnímajú zrušenie strediska len ako gesto. Ako píše agentúra AP, ak sa Severná Kórea rozhodne, že potrebuje ďalšie testy rakiet, môže si vybudovať nové stredisko.

Najväčším problémom je fakt, že Severná Kórea zakázala účasť ôsmich juhokórejských novinárov. Rozhodla sa tak v dôsledku spoločného vojenského cvičenia Južnej Kórey s USA. Juhokórejskí novinári zostali v Pekingu po tom, ako im odmietli udeliť víza. O súčasnej situácii bude rokovať juhokórejský prezident Mun Če-in počas utorkového stretnutia s Trumpom vo Washingtone.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMun Če-in