Sieť hovorí o morálnom bankrote vlády, istoty dostane Široký

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj siroky st.
Jedného z najvplyvnejších ľudí na Slovensku Juraja Širokého podľa týždenníku Trend prenasleduje minulosť. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – To, čo sa deje okolo stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) v súvislosti s jej reštrukturalizáciou, je podľa Siete morálnym bankrotom vlády. Ako v pondelok povedal predseda Siete Radoslav Procházka, vláda roky rozpráva o ľuďoch práce, ale keď príde na lámanie chleba, tak tých najzraniteľnejších necháva napospas tým, ktorí úplne stratili zábrany.

„Všetkými silami a možnými spôsobmi sa budeme naďalej snažiť pomôcť poškodeným malým stavbárom v parlamente aj mimo neho,“ vyhlásil pred úradom vlády líder opozičnej strany.

Sieť chce pre živnostníkov platbu za celú prácu

Sieť ešte vo februári navrhla päť riešení na ochranu poškodených živnostníkov, ale Smer ich v parlamente nepodporil. Sieť žiada, aby ľudia dostali zaplatenú celú odvedenú robotu, nielen jej malú časť. „Budeme sa snažiť čím skôr presadiť priame platby subdodávateľom, ak na to v marci budúceho roku dostaneme príležitosť,“ uviedol Procházka.

Dvaja poslanci parlamentu, ktorí vystupujú za Sieť, Miroslav Beblavý a Martin Fedor, si ako symbolické gesto solidarity s poškodenými veriteľmi Váhostavu nechajú z aprílovej mzdy len 15 percent. Zvyšok pošlú občianskemu združeniu, ktoré pomáha poškodeným stavbárom. Zároveň vyše päťdesiat starostov a primátorov za túto opozičnú stranu sa zaväzuje, že vo svojich obciach a mestách nebudú uzatvárať obchody so žiadnou schránkovou štruktúrou.

„Všetci naši primátori a starostovia budú podliehať zákazu akéhokoľvek obchodu so schránkovou štruktúrou,“ priblížil Procházka s tým, že budú rešpektovať rozhodnutie predsedníctva Siete. Takýto návrh strana predloží aj ostatným mimovládnym stranám na ich spoločnom utorkovom rokovaní v parlamente.

Istoty dostanú len Široký a ľudia za schránkami

Ak by akákoľvek pomoc malým stavbárom, ktorým dlhuje Váhostav peniaze, bola podmienená jeho účasťou na verejných zákazkách, tak to podľa šéfa Siete bude znamenať, že istôt sa opäť dočkajú len Juraj Široký a ľudia za schránkovými firmami v pozadí vlastníckej štruktúry Váhostavu. „Istoty v skutočnosti potrebujú malí stavbári, nie Juraj Široký. On má už svojich istôt dosť,“ myslí si Procházka. Priame platby subdodávateľom podľa neho predídu tomu, aby stavební giganti klamali malých podnikateľov.

Procházka pripomenul, že bývalému Váhostavu už raz pomohla vláda Mikuláša Dzurindu. „Aký je dôvod si myslieť, že firma začne fungovať slušne, poctivo. Ten dôvod nenachádzam,“ uviedol. Myslí si, že iní veritelia by mohli byť rovnoprávni s bankami, ale otázne je, aký vplyv by to malo na úverovanie podnikov. „Malí musia mať prednosť,“ dodal Procházka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ŠirokýMartin FedorMiroslav BeblavýRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Váhostav - SKVláda SR