Sieť má plán na ochranu poškodených živnostníkov Váhostavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začiatok razenia tunela Svrčinovec
Začiatok razenia tunela Svrčinovec, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité - štátna hranica SK/PL za účasti predstaviteľov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Národnej diaľničnej spoločnosti. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Strana Sieť pripravila päťbodový plán na ochranu živnostníkov postihnutých reštrukturalizáciou stavebných spoločností Doprastav, a. s. a Váhostav – SK, a. s. Napríklad, veritelia by mali dostať 100-percentnú záruku v podobe podielu v dlžnej firme v reštrukturalizácii, a to v rozsahu neuhradenej pohľadávky.

„Ak Váhostav, alebo iné firmy chcú fungovať bez toho, aby zaplatili svoje dlhy, tak dovtedy, kým ich nezaplatia, budú mať medzi akcionármi aj veriteľov, ktorých hodili cez palubu,“ povedal vo štvrtok na brífingu predseda Siete Radoslav Procházka. „Z akýchkoľvek nových zárobkov Váhostavu, alebo inej podobnej firmy, budú mať úžitok aj tí, ktorých v minulosti nechal bez pláce,“ dodal.

Reštrukturalizáciu Doprastavu a Váhostavu označil líder Siete za nespravodlivú. „Úplne neprijateľným a neudržateľným spôsobom preferuje veľké firmy na úkor malých veriteľov,“ uviedol Procházka. Účelom reštrukturalizácie podľa neho nesmie byť zbaviť veľké firmy ich dlhov voči malým, ale naopak, dať malým šancu, aby za svoju prácu dostali zaplatené.

Sieť chce rozšíriť podstatu trestného činu pre nevyplatenie mzdy

Možnosť dobrovoľnej účasti na garančnom fonde Sociálnej poisťovne by podľa Siete mali mať okrem zamestnancov aj živnostníci, ktorí nemajú vlastných zamestnancov. Opozičná strana chce tiež rozšíriť skutkovú podstatu trestného činu pre nevyplatenie mzdy.

Ochranu by mali mať aj fyzické osoby, živnostníci, ktorým firmy dlhujú peniaze, hoci majú peniaze na splatenie dlhu. Verejní obstarávatelia by zas mali určitý objem prostriedkov, napríklad nad 50-tisíc eur, vyplácať priamo subdodávateľovi. Takýto systém podúčtov, ktorý chráni menších subdodávateľov pred veľkými firmami, začína úspešne fungovať napríklad v Škótsku.

Sieť zároveň navrhuje využiť skrátené legislatívne konanie na zmenu zákona, aby podnikatelia platili daň z pridanej hodnoty až po úhrade faktúry. V súčasnosti ju totiž musia uhrádzať aj bez zaplatenia faktúry, čím vlastne dotujú štát. Ministerstvo financií plánuje účinnosť tohto opatrenia od januára 2016. Sieť chce svoje návrhy predložiť na najbližšej schôdzi Národnej rady SR.

Cieľom reštrukturalizácie bude uspokojenie veriteľov, tvrdí Halán

„Vypracováva sa reštrukturalizačný plán v spolupráci so správkyňou. Jeho cieľom bude čo najvyššie uspokojenie veriteľov,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán. Reštrukturalizačný plán má spoločnosť predložiť na schválenie výboru veriteľov koncom marca, resp. začiatkom apríla.

Potom bude jasné, v akej výške a v akom časovom horizonte budú vyplácané staré záväzky firmy. Váhostav na základe prihlásených pohľadávok veriteľov dlhuje bankám 26,4 milióna eur, najmä za existujúce úvery, a dodávateľom 92,3 milióna eur.

Reštrukturalizačný plán Doprastavu schválili veritelia vlani v decembri. Pohľadávky nezabezpečených veriteľov budú vyrovnané na úrovni 30,7 percenta. Veritelia Doprastavu prihlásili pohľadávky v celkovom objeme 458,8 milióna eur, z ktorých správca uznal 189,3 milióna eur. Absolútnu väčšinu neuznaných pohľadávok podľa spoločnosti tvoria pokuty a penále na stavbách v Poľsku.

Z celkových uznaných záväzkov tvoria takmer 150 miliónov eur bankové záruky za realizované stavby, možné pohľadávky od členov združení za opravy v záručnej lehote. Záväzky z obchodného styku voči slovenským partnerom sú 23 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Procházka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVáhostav - SK