Silná búrka skomplikovala železničnú dopravu na západe Slovenska

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Silný vietor a búrka počas noci zo štvrtka na dnes výrazne obmedzila železničnú dopravu na západnom Slovensku a na Záhorí. Problémy zaznamenali na viac než 20 úsekoch trate. Búrka a víchrica polámala konáre stromov, vyvracala celé stromy a tie padali na železničnú trať, pričom na viacerých miestach poškodili trakčné vedenie.

Ďalšie poruchy spôsobili výpadky elektrickej energie a trakčného napájania. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.

Najväčšie problémy v úseku Lažhot – Kúty

Najväčšie problémy spôsobila veterná smršť na železničnom úseku Lažhot – Kúty, kde medzinárodný vlak narazil do spadnutého stromu. Pád stromu poškodil trakčné vedenie a ohol stĺp vedenia. Osobné vlaky boli nahradené autobusmi, ostatné spoje však nebolo možné presmerovať. Dopravu sa podarilo obnoviť až krátko pred jedenástou večer. V úseku Sekule – Veľké Leváre a na trati medzi Kútmi a Bratislavou bola doprava prerušená na takmer tri hodiny pre spadnutý strom, ktorý po údere blesku začal horieť.

Z dôvodu výpadku zabezpečovacieho zariadenia ŽSR medzi Podunajskými Biskupicami a Bratislavou bola dnes ráno obmedzená doprava aj na trati Komárno – Dunajská Streda – Bratislava. Cestujúci museli využiť linky bratislavskej MHD alebo náhradnej autobusovej dopravy. Ako agentúru SITA informoval hovorca Regiojetu Aleš Ondrůj, v súčasnosti je trať už prejazdná.

Hasiči nepretržite zasahujú

Hasiči už od večera nepretržite zasahujú pri udalostiach po veternej smršti, ktorá sa prehnala západným Slovenskom. Najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji pomáhajú pri odstraňovaní popadaných stromov, odtrhnutých a spadnutých strešných krytín, vyvrátených elektrických stĺpov či spriechodňovaní štátnych komunikácií.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, dnes krátko pred desiatou hodinou hasiči evidovali 290 výjazdov. Až 132 z nich bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji.

Nárazy vetra spôsobili škody

Vo štvrtok v noci sa prehnali západnou časťou Slovenska silné búrky. Mohutné nárazy vetra, ktoré ho sprevádzali, spôsobili škody, polámané stromy, ktoré skončili aj na autách či problémy s elektrickým vedením. Hasiči v Bratislave, kam búrka prišla smerom od Rakúska a Maďarska okolo 22:00, hlásili hodinu po polnoci desiatky výjazdov.

Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav, cez západ Slovenska v tom čase postupoval silný búrkový systém. Sprevádzali ho silné nárazy vetra, ktoré v najnižších polohách dosiahli okolo 100 km/h.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky