Silný vietor láme stromy na Orave, Liptove aj v okolí Žiliny

Vietor presov hasici
Na Pavlovičovom námesti v Prešove museli v sobotu zasahovať hasiči. Vietor tam zlomil strom a strhol konáre z ďalších stromov na cestu. Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková

ŽILINA 17. júna (WebNoviny.sk) – Silný vietor od rána láme stromy a strháva strechy najmä na Orave a Liptove. Hasiči v Žilinskom kraji museli doposiaľ zasahovať 17-krát. Aktuálne odstraňujú popadané stromy v Dolnej Lehote na Orave a v Liptovských Sliačoch. Niekoľko hodín komplikovalo dopravu spiľovanie storočnej lipy v Oravskom Podzámku.

Silný vietor zvalil dvadsaťmetrový strom na bytovku a urobil dieru v streche, nikto sa nezranil. Hasiči však museli povolať na pomoc žeriav. Aktuálne už lipu z bytovky aj cesty odpratali a hlavný oravský ťah je bez obmedzení. „Hasiči odstraňovali spadnuté stromy prevažne z cestných komunikácií, ale strom spadol aj na zásobník s kyslíkom v nemocnici v Trstenej, v liptovskomikulášskej mestskej časti Okoličné spadol na cestu stĺp, v obci Ochodnica strom poškodil elektrické vedenie a v Liptovskom Hrádku vietor odtrhol plechovú strechu z rodinného domu,“ uviedla pre agentúru SITA žilinská krajská hovorkyňa hasičov Miroslava Ondrichová.

Silný nárazový vietor, pred ktorým varovali meteorológovia sever Slovenska, sa vyskytol aj na juhu. Tesne po poludní odstraňovali hasiči spadnutý strom na štátnej ceste pri obci Rapovce v okrese Lučenec smerom na Maďarsko. O pár minút vyrazili na podobný zásah príslušníci hasičského a záchranného zboru z Brezna. Vietor vyvrátil strom na ceste z Čierneho Balogu smerom na Sihlu. Oba úseky sú už prejazdné. Výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami a vetrom predovšetkým v okresoch Brezno a Banská Bystrica stále trvajú.

Hasiči si museli poradiť s popadanými stromami vo viacerých okresoch východného Slovenska v dôsledku silného nárazového vetra, pred ktorým varovali meteorológovia. Evidovaných majú zatiaľ osemnásť výjazdov súvisiacich s počasím. „Nie je to však nič vážne, všetko bez zranenia, najviac sme zasahovali v okresoch Prešov, Kežmarok a Poprad, ale aj v okolí Tatier a priebežne aj inde,“ uviedol pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom