SIMON: Slovensku hrozí strata značky Tokaj

Vino tokaj1
Archívne vína v tokajských pivniciach Foto: SITA/ Marián Angelovič

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Slovensku hrozí, že príde o značku vína Tokaj. Maďarská republika totiž zažalovala Európsku komisiu a požaduje zrušenie jej zápisu chráneného zemepisného označenia „Vinohradnícka oblasť Tokaj“. Ako ďalej uviedol v pondelok na tlačovej besede minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon, dôvodom žaloby je skutočnosť, že v čase zápisu, teda vo februári tohto roka, nebola slovenská legislatíva v súlade s tým, čo Európska komisia vykonala. „Je to dôsledok neodborného a neprofesionálneho prístupu predchodcov, ktorí riadili tento rezort,“ zhrnul príčiny žaloby Simon.

Slovensko sa podľa Simona pripojí ku konaniu ako vedľajší účastník na stranu Európskej komisie. „Chceme sa stať vedľajším účastníkom konania v zmysle štatútu, máme na to šesť týždňov od zverejnenia vo vestníku Európskej komisie,“ povedal Simon s tým, že chce vidieť všetky doklady, ktoré Maďarská republika odovzdala komisii. Zároveň zdôraznil, že urobí „maximum“ pre záchranu značky Tokaj na Slovensku.

Vinohradníci z juhovýchodu Slovenska môžu používať názov Tokaj, o ktorý má Slovensko dlhodobé spory so susedným Maďarskom, od začiatku júna. Umožnila im to novela zákona o vinohradníctve a vinárstve, ktorú na návrh minulej vlády schválil koncom apríla parlament v skrátenom legislatívnom konaní. V novele zákona Slovensko ustúpilo od doterajšieho členenia na stolové a akostné vína. Nová kategorizácia je založená na zdôraznení zemepisného označenia. Slovenský vinohradnícky región sa po novom člení na vinohradnícke oblasti Malokarpatská, Južnoslovenská, Stredoslovenská, Nitrianska, Východoslovenská a Tokaj.

Spor okolo označenia vznikol po tom, čo Maďarsko v júli minulého roka napriek dohode, že každá zmena v legislatíve bude konzultovaná najprv s druhou stranou, zmenilo vo svojej legislatíve dohodnutý názov Tokaji na Tokaj. Zároveň požiadalo Európsku komisiu o chránené označenie pôvodu Tokaj. Komisia 1. decembra 2009 zverejnila vo vestníku ich návrh. Slovensko už v marci 2009 požiadalo o zaradenie názvu Tokaj do tohto registra a jeho požiadavku Európska komisia zamietla. Zverejnením maďarského návrhu v registri začala Slovensku plynúť dvojmesačná lehota na pripomienkovanie.

Vtedajšie Ministerstvo pôdohospodárstva SR zaslalo list eurokomisárke pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer Boelovej a žiadalo o pomoc pri riešení „nikdy sa nekončiaceho príbehu v oblasti Tokaja“, ako vtedy kauzu označil v súčasnosti už bývalý minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan. Vtedajší štátny tajomník ministerstva Ján Slabý rokoval v európskej Komisii pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli. Napokon Slovensko dosiahlo zaregistrovanie označenia Vinohradnícka oblasť Tokaj.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír ChovanZsolt Simon
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia