Šipoš chce viac transparentnosti v obstarávaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Roman Šipoš
Roman Šipoš Foto: vse.sk

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Novovymenovaný predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Roman Šipoš je ako nominant Smeru-SD zástancom znižovania byrokracie a zvyšovania transparentnosti vo verejnom obstarávaní. Za dôležité pritom považuje zavádzanie antikorupčných opatrení. Predseda priznáva, že proces verejného obstarávania je príliš komplikovaný a administratívne zložitý, pričom formálna stránka v mnohých prípadoch dominuje nad vecnou. „Tým nechcem povedať, že pravidlá treba zjednodušiť tak, aby sme vymedzili niektoré aspekty, ktoré by zhoršovali administratívnu náročnosť či záťaž. Je potrebné zabezpečiť proces verejného obstarávania tak, aby jeho výsledkom bol výber ekonomicky najvýhodnejšieho zmluvného partnera. Pochopiteľne, pri dodržaní princípov transparentnosti, nediskriminácie a hospodárnosti procesu verejného obstarávania,“ povedal Šipoš pre agentúru SITA.

Svoje vymenovanie na čelo ÚVO považuje Šipoš za ďalšiu veľkú výzvu. Oblasť verejného obstarávania mu je známa. Ako štátny tajomník na ministerstve výstavby a verejných prác, kde pôsobil v rokoch 1998 až 2001 ako nominant SDĽ v prvej vláde Mikuláša Dzurindu, dohliadal na prípravu zákona o verejnom obstarávaní. Za predsedu ÚVO ako zástupcu opozície ho vymenovala vláda Roberta Fica na svojom poslednom zasadnutí 7. júla.

„ÚVO v rámci svojich kompetencií vykonáva dohľad nad verejným obstarávaním, zabezpečuje metodiku, a teda nevystupuje v rámci svojej činnosti ako verejný obstarávateľ, ale v rámci svojich kompetencií voči svojim tretím subjektom. Za proces verejného obstarávania v plnom rozsahu zodpovedá verejný obstarávateľ a obstarávateľ, ktorý zadáva konkrétny predmet zákazky,“ vysvetlil Šipoš.

Obstarávatelia by podľa predsedu mali tento proces zjednodušovať, napríklad prijatím protikorupčných opatrení. „Vytvorenia antikorupčného programu sa netreba báť,“ vyzýva Šipoš obstarávateľov. „Ako podpredseda predstavenstva VSE som bol iniciátorom anitikorupčného programu, ktorý sme prijali v roku 2007. Jeho súčasťou boli elektronické aukcie pre našich dodávateľov,“ pripomenul svoje pôsobenie v spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s. Košice.

Predseda ÚVO hovorí, že mu záleží na tom, aby tento proces bol čo najtransparentnenší a najčistejší. Ako zástupca štátu v uvedenej firme musel najprv presviedčať aj zahraničných partnerov o potrebe prijatia protikorupčného programu. „Túto svoju skúsenosť považujem za jednu z najlepších. Boli sme prví, ktorí v energetických spoločnostiach urobili elektronické aukcie pre výber dodávateľov. Robili sme skutočne transparentný proces,“ pokračoval Šipoš. Mali aj zoznam subdodávateľov a ich program začali preberať ďalšie energetické firmy.

K predbežným zámerom strán novej vládnej koalície, ktorá chce priebeh obstarávania zásadne reformovať, sa Šipoš zatiaľ nechce bližšie vyjadrovať. Priaznivo však vníma to, že sa kladie dôraz na protikorupčné opatrenia. „Počkám si na programové vyhlásenie vlády. Dnes je ťažko hovoriť o hypotézach. Neviete, s čím budú partneri súhlasiť, alebo nebudú. Uvidíme, aké budú konkrétne výsledky v programovom vyhlásení,“ uviedol Šipoš.

Z pozície nominanta opozície sa šéf ÚVO neobáva spolupráce s terajšou vládnou koalíciou. „Činnosť v oblasti verejného obstarávania nepozná stranícke tričko. Je jedno, kto je za koalíciu alebo opozíciu,“ tvrdí Šipoš. Ako priznal, dlhoročne sa pozná s viacerými poprednými politikmi – lídrami Smeru, SDKÚ-DS, KDH či Mostu-Híd. „Nemá to vôbec vplyv na to, v akej funkcii je človek. Mám to o to ťažšie,“ dodal predseda ÚVO.

Roman Šipoš v súvislosti s vymenovaním za predsedu ÚVO ešte 7. júla oznámil predsedovi predstavenstva VSE a.s. Košice, že z uvedeného dôvodu nebude ďalej vykonávať funkciu podpredsedu predstavenstva. Zároveň požiadal o zabezpečenie vymazania svojho mena ako štátneho zástupcu vo VSE v Obchodnom registri SR. Šipoš začal od septembra 2005 podnikať v oblasti poradenstva a činnosti pre štrukturálne fondy Európskej únie, ako aj v oblasti stavebného dozoru s odborným zameraním na pozemné a inžinierske siete.

Šipoš je spoločníkom a konateľom rodinnej firmy rwm corporation s.r.o. so sídlom v Starej Ľubovni. „Od založenia nemala rwm corporation ani jednu štátnu zákazku, a nebude mať ani v budúcnosti. Každý si môže túto informáciu kedykoľvek preveriť,“ dodal Šipoš. Funkcie konateľa vo firme sa vzdá, nahradiť by ho mal syn Roman. Syn, a nie otec, je konateľom troch košických firiem E-Energy, s.r.o., S-Energy, s.r.o. a PV-Projekt, s.r.o., ich spoločníkom je rwm corporation.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Šipoš
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie