Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na Ukrajinu zavítali ruské tanky, na východe sa bojuje
Ukrajinské jednotky v piatok opäť získali kontrolu na strategickým prístavom Mariupoľ, ktorý bol mesiace v rukách proruských separatistov. Foto: SITA/AP
6. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

SIS varuje Slovákov, nebezpečenstvo číha až v 13 krajinách

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská informačná služba (SIS) varuje Slovákov pred vycestovaním do nepokojných oblastí v trinástich štátoch sveta, medzi nimi aj do susednej Ukrajiny.

„SIS dôrazne varuje slovenských občanov pred tzv. adrenalínovou alebo dobrodružnou turistikou v krízových oblastiach s pretrvávajúcimi vojenskými konfliktami a napätím,“ povedal agentúre SITA hovorca SIS Branislav Zvara. Slováci by podľa neho mali zvážiť cestu aj do Afganistanu, Alžírska, Egyptu, Etiópie, Iraku, Iránu, Izraela a pásma Gazy, Jemenu, Kene, Lýbie, Pakistanu a Sýrie.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Pozor na Ukrajinu aj Afganistan

V súvislosti s pokračujúcimi ozbrojenými konfliktami a bojmi medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojskami SIS neodporúča cestovať do regiónov na východe a juhu Ukrajiny.

„V prípade vycestovania na územie Ukrajiny SIS odporúča občanom SR vyhýbať sa oblastiam so zvýšeným napätím a rizikom lokálnych ozbrojených konfliktov, v prípade nutnosti vyhľadať pomoc zastupiteľského úradu SR na Ukrajine,“ tvrdí Zvara. Ukrajina je zároveň jedinou európskou krajinou, pred ktorou tajná služba varuje.

Do Afganistanu neodporúčajú cestovať pre dlhodobo zhoršenú bezpečnostnú situáciu v krajine. „Vážnou hrozbou pre zahraničných turistov sú únosy, ktoré robia ozbrojenci v celom Afganistane, vrátane Kábulu a okolitých oblastí,“ hovorí Zvara. Teroristické útoky hrozia aj v Alžírsku, Etiópii, Jemene, Keni, Pakistane a v Iraku.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate

—–> TU.

Obrazom: Krutý boj medzi Izraelom a Palestínčanmi pokračuje

V Iraku hrozí únos aj smrť

„Návštevníkom Iraku hrozí taktiež vysoké riziko únosu, pričom väčšina týchto násilných činov je realizovaná zločineckými skupinami, ktoré chcú týmto spôsobom získať výkupné. Značný počet obetí únosov nakoniec neprežije,“ dodal Zvara. Turisti by podľa SIS mali zvážiť aj cestu do Egypta.

Situácia v egyptských turistických strediskách na pobreží Červeného mora je stabilizovaná, vyhýbať sa však treba fakultatívnym výletom, keďže aj v Egypte je prítomný terorizmus, dodáva SIS. Tajná služba upozorňuje aj na Irán, kde už v minulosti viackrát zadržali Slovákov.

„SIS upozorňuje turistov, aby si ešte pred cestou do Iránu dôkladne naštudovali všetky podmienky a relevantné právne predpisy týkajúce sa pobytu v Iráne, ktoré sú dostupné na internetových stránkach ministerstva zahraničných vecí a aby sa nimi dôsledne riadili a dodržiavali ich.“

Izrael
Foto: SITA/AP

Zúriace boje medzi Izraelom a Palestínou

Do Izraela a Pásma Gazy treba podľa tajnej služby tiež zvážiť cestovanie vzhľadom na izraelsko-palestínsky konflikt. Neprehľadná a extrémne nebezpečná bezpečnostná situácia je v Líbyi, prepukli nové boje medzi islamistickými skupinami pôsobiacimi proti súčasnému mocenskému aparátu.

„SIS všetkým občanov SR, ktorí sa ešte v Líbyi z akýchkoľvek dôvodov nachádzajú, odporúča, aby krajinu podľa možností čo najskôr opustili.“ Nebezpečný môže byť aj výlet do Sýrie, kde pokračuje občianska vojna.

Odporúčané články

Putin a Medvedev pricestujú na Krym navzdory sankciám Obliehaný Luhansk na Ukrajine čelí humanitárnej katastrofe

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...