Slovan Bratislava viedol 1:0 aj 2:1, ale Braga nakoniec zvíťazila o dva góly (foto)

Vasil Božikov, Rui Fonte, ŠK Slovan Bratislava, Sportiing Braga, Európska liga
Rui Fonte (Sporting Braga) sa snaží zablokovať center Vasila Božikova z ŠK Slovan Bratislava počas zápasu K-skupiny Európskej ligy. Bratislava (Národný futbalový štadión), 12. december 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 12. decembra 23:44

Futbalisti Slovana Bratislava vo svojom poslednom zápase v K-skupine Európskej ligy 2019/2020  podľahli hráčom Sportingu Braga 2:4.

„Belasí“ viedli 1:0 aj 2:1, ale v oboch prípadoch portugalský tím o dve minúty vyrovnal a nakoniec sa na Tehelnom poli tešil z triumfu – v 75. minúte si dal vlastný gól Vasil Božikov a v tretej minúte nadstaveného času brankára Dominika Greifa prekonal aj Paulinho.

Zverenci trénera Jána Kozáka ml. skončili v skupine na treťom mieste so ziskom štyroch bodov (v úvodnom zápase zdolali doma Besiktas Istanbul 4:2 a bod si pripísali aj za remízu 1:1 na pôde Sportingu Braga).

Do jarného šesťnásťfinále z tejto skupiny postúpila Braga (14 bodov) a z druhého miesta aj anglický Wolverhampton Wanderers (13 bodov). Turecký Besiktas skončil v „káčku“ posledný so ziskom troch bodov za triumf nad „belasými“ 2:1.

Tabuľka K-skupiny

1. Sporting Braga 6 4 2 0 15:9 14 – istý postup do 1/16 finále
2. Wolverhampton 6 4 1 1 11:5 13 – istý postup do 1/16 finále
———————————————————————–
3. Slovan Bratislava 6 1 1 4 10:13 4
4. Besiktas 6 1 0 5 6:15 3

Slovan v pohárovej Európe hostil portugalský tím prvýkrát od pamätnej sezóny 1968/1969. Na ceste za triumfom v Pohári víťazov pohárov síce prehral úvodný zápas 2. kola v Porte 0:1, ale v domácej odvete triumfoval 4:0. Dva góly strelil Karol Jokl a tiež sa presadili aj obaja bratia Čapkovičovci. Naopak, hráči Bragy zavítajú na Slovensko prvý raz od roku 2008, vtedy zdolali FC Petržalka 2:0.

Európska liga 2019/2020 (K-skupina)

• Národný futbalový štadión (Tehelné pole)

ŠK Slovan Bratislava – Sporting Braga 2:4 (1:1)

82. J. Medveděv

strely celkovo (na bránu): 13:23 (6:11), rohové kopy: 6:8, ofsajdy: 2:1, držanie lopty (v %): 42 – 58, rozhodcovia: P. Gil – K. Sapela, M. Borkowski (všetci Poľ.), 10 800 divákov

Slovan: Greif – Medveděv, Abena, Božikov, De Marco – Ljubičič, Nono (76. K. Bajrič) – Daniel, Dražič (78. R. Ratao), Moha – Šporar
Sporting:  T. Sá – Esgaio, B. Viana, Renan, Caju de Jesus Martins (59. D. Viana) – Novais, Fransérgio, Agbo, R. Horta – R. Fonte (82. Galeno), Trincão (82. Paulinho)

I. polčas

Domáci začali zápas aktívne a už v tretej minúte sa mohli ujať vedenia. Moha sa tradičným spôsobom presadil na ľavej strane, ale jeho zakončeniu z vnútra šestnástky chýbala razancia. Slovan sa v prvom polčase často dostával do zakončenia, ale pokus Erika Daniela či hlavička Andraža Šporara neprekvapili gólmana Tiaga Sáa.

Diváci na Tehelnom poli sa dočkali presného zásahu až v 42. min, Daniel vynikajúcou prihrávkou za obranu našiel Šporara a ten strelou k ľavej žrdi strelil svoj piaty gól v tomto ročníku Európskej ligy – 1:0. Odpoveď súpera však nenechala na seba dlho čakať a už o dve minúty neskôr presne hlavičkoval po rohovom kope Riu Fonte – 1:1.

II. polčas

Krátko po zmene strán si Daniel so Šporarom takmer zopakovali gólovú spoluprácu, no tentoraz slovinský útočník tesne minul bránku. V druhom polčase sa hral aktívny futbal a ani jedno z mužstiev sa nechcelo uspokojiť s remízou.

V 65. min mali hostia obrovskú šancu, Horta pekne zakombimoval s Franciscom, ale prvý menovaný z piatich metrov trestuhodne minul. O päť minút neskôr za to hostia pykali, keď rýchlu akciu úspešne zakončil Moha – 2:1. Slovan však napriek vedeniu 2:1 nezískal v zápase ani bod.

V záverečnej dvadsaťminútovke trikrát inkasoval. Najskôr vyrovnal v 72. min Francisco – 2:2, štvrťhodinu pred koncom si strelil vlastný gól obranca „belasých“ Vasil Božikov – 2:3, a v nadstavenom čase pečatil výsledok striedajúci Paulinho – 2:4.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Marin Ljubičič (stredopoliar Slovana): „Viedli sme v prvom aj druhom polčase, ale súper to otočil. Mali sme všetko vo svojich rukách, ale teraz je to preč. Taký je futbal, výsledky sa otáčajú. Oni viac vládali ako my na tomto ihrisku. Gratulujem Brage.“

Dominik Greif (brankár Slovana): „Bol to náročný zápas s kvalitným súperom. Je škoda, že sme dvakrát viedli a vedenie sme neudržali ani v jednom prípade trochu dlhší čas. Braga ukázala kvalitu. Vždy, keď dostali gól, prepli na iný rýchlostný stupeň. Je to škoda. Hráči, ktorí sú vo veľkých kluboch, nie sú tam náhodou. My sme sa snažili v každom zápase odovzdať maximum. To sa nám aj podarilo, ale súperi na tejto úrovni dokážu potrestať každú chybičku a to sa nám aj vypomstilo. Škoda, že sme to neuzavreli lepším výsledkom, ale nemáme sa za čo hanbiť.“

Andraž Šporar (útočník Slovana, strelec gólu): „Dali sme dva góly, čo by malo stačiť na víťazstvo. Keď však dostaneme štyri góly a mohli sme aj viac, nemôžeme pomýšľať na body. Som rád, že sa mi podarilo aj dnes streliť gól. Neviem, či som dal niekde inde toľko gólov ako práve na Tehelnom poli. Pôsobenie v Slovane bolo jedno z najlepších období v mojej kariére. Teraz pôjdem na dovolenku a budem čakať, čo sa stane. Myslím si, že celkovo môžeme byť hrdí. Strelili sme v Európskej lige 10 gólov tímom ako Braga, Besiktas či Wolverhampton. Mohli sme získať aj viac bodov. Zistili sme, o čom je futbal na tejto úrovni a otvára sa nám ďalší priestor na robotu.“

ŠK Slovan Bratislava v pohárovej Európe

• sezóna 2019/2020

Liga majstrov – 1. predkolo

1. zápas: ŠK Slovan Bratislava – FK Sutjeska Nikšič (Č. Hora) 1:1 (0:0)
odveta: FK Sutjeska Nikšič (Č. Hora) – ŠK Slovan Bratislava 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na strely zo značky pokutového kopu 3:2