Skákanie milujeme čoraz viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 7. mája (WBN/PR) – Záhrady rodinných domov sa čoraz viac zapĺňajú menšími či väčšími trampolínami. Skákanie sa stáva obľúbenou činnosťou nielen pre deti, ale aj dospelých. Jar a teplé počasie lákajú von, a tak aj dopyt po tejto zábavnej forme cvičenia stúpa.

Sezóna trampolín začína hneď po ustálení počasia, zvyčajne v apríli, kedy sa dvíha dopyt najmä po tzv. detských trampolínach určených k domom, chalupám a do záhrad. Tieto trampolíny majú priemer od 1,5 m až do 5,25 m. „K najpredávanejším rozmerom patria 3 m, 3,6 m a 4,3 m. Čím je trampolína väčšia, tým majú deti viac miesta na skákanie a trampolína má vyššiu nosnosť,“ hovorí Michal Trnavský z e-shopu trampolina-trampoliny.sk.

Na domáce použitie sa využívajú aj fitness trampolíny s priemerom 1,2-1,4 m. Tzv. „jumping“ je forma cvičenia na spevnenie postavy a zhodenie pár nadbytočných kilogramov. Cvičia na nich zväčša ženy vo fitness centrách, dopyt po kúpe fitness trampolíny na doma je najmä v zimných mesiacoch. Okrem toho existujú aj komerčné trampolíny využívané v nákupných centrách, ktoré sú určené väčšiemu počtu skákajúcich detí. Majú pevnejšiu konštrukciu a podliehajú prísnejším bezpečnostným opatreniam. Profesionálne gymnastické trampolíny využívajú atléti, gymnasti a iní športovci.

Od odrazového mostíka k trampolíne

Názov trampolína pochádza zo španielčiny „el trampolin“ = odrazový, skokanský mostík. Prvé zmienky pochádzajú z dôb Inuitov (obyvatelia Grónska), ktorí používali na odrážanie kožu z mroža. V 19. storočí sa táto silná látka napnutá na kovovom ráme pomocou pružín používala ako odrazový mostík a ako pomôcka na zachraňovanie, ktorú využívali hasiči na zmiernenie pádu. Neskôr sa trampolína využívala ako súčasť cirkusových vystúpení. Prvú modernú trampolínu postavili v roku 1936 George Nissen a Larry Griswold, o 6 rokov neskôr ich začali vyrábať sériovo.

Pozitívne účinky trampolín

Trampolíny majú pozitívny vplyv na zdravie aj náladu. Skákanie na nich vyplavuje endorfíny – hormóny dobrej nálady. Rozvíja koordináciu pohybov a dokáže rozprúdiť krvný obeh i lymfatický systém. Posilňuje obranyschopnosť organizmu, prospieva srdcu i pľúcam. Vďaka tomu, že nezaťažuje kolená ani kĺby, je skákanie vhodné nielen pre deti, ale aj dospelých. Navyše je efektívnym prostriedkom na chudnutie, lebo zapája veľké množstvo svalov, ktoré posilňuje.

Obľúbenosť trampolín sa z roka na rok zvyšuje aj podľa štatistík porovnávača cien Pricemania.sk. „Prezeranosť kategórie trampolíny sa oproti minulému roku počas mesiaca apríl zdvihla o 68 %. K najobľúbenejším trampolínam patria podľa našich štatistík väčšie trampolíny s ochrannou sieťou vhodné do záhrady pre deti aj dospelých,“ popisuje situáciu na trhu Michal Král, CEO Pricemania.sk.

Kvalitné trampolíny s priemerom približne 3 m, so sieťkou a schodíkmi zoženiete od cca 160 €.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Pricemania.sk