Škandál s konským mäsom neutícha, únia vyrazila do boja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maso
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Škandál s konským mäsom v Európe neutícha, zasiahol už najmenej 11 krajín.

Začal sa v Írsku, keď potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch.

Viaceré veľké spoločnosti ako Tesco alebo Burger King v reakcii prestali odoberať mäso od írskych dodávateľov.

Spoločnosť Tesco potvrdila, že identifikovala viac ako 60 percent konského mäsa aj v mrazených špagetách s mäsovou omáčkou vlastnej značky, ktoré z predaja stiahla minulý týždeň.

Obavy sa však zvýšili po tom, čo francúzske úrady objavili konské mäso aj v hovädzom, ktoré sa v krajine používalo na prípravu výrobkov britskej značky Findus, a ktoré podľa údajov dodávateľa pochádzalo z Rumunska. Poľsko aj Rumunsko obvinenia ostro odmietli.

Európska komisia (EK) vyzvala v piatok členské štáty Európskej únie, aby vykonali testy DNA v produktoch z hovädzieho mäsa s cieľom zistiť nedeklarovaný výskyt konského mäsa. EK sľúbila, že prvý mesiac preplatí 75 percent z nákladov na testovanie v jednotlivých členských krajinách spoločenstva. Výsledky kontrol zverejní do 15. apríla.

Krajiny, ktoré zasiahol škandál s konským mäsom:

Veľká Británia a Írsko

Írska potravinárska inšpekcia v spolupráci s britskými úradmi objavila v hamburgeroch, ktoré predával obchodný reťazec Tesco, konské mäso. Niektoré výrobky označené ako Tesco Everyday Value obsahovali takmer 30 percent takého mäsa. Takmer 37 percent testovaných produktov v obchodných reťazcoch obsahovali konskú DNA, 85 percent výrobkov vykázalo bravčovú DNA. Podľa popisu na obaloch však malo ísť o hovädzie hamburgery.

Britský premiér David Cameron výsledky írskej potravinovej kontroly označil za „veľmi vážne“. Írske výrobky značky Liffey Meats, Silvercrest Foods a britské Dalepak Hambleton predávali vo Veľkej Británii obchodné reťazce Tesco, Lidl, Aldi, Iceland a Dunnes Stores. Predstavitelia reťazcov vidia za zlyhaním chyby dodávateľov. Konské mäso obsahovalo 29 produktov z 2051 testovaných vzoriek.

Francúzsko

Šesť veľkých francúzskych reťazcov predajní s potravinami stiahlo z predaja hotové lazane a ďalšie produkty pre podozrenie, že mäso v nich môže byť konské. Francúzska federácia maloobchodníkov FCD vyzvala na stiahnutie produktov od výrobcov Findus a Comige. Vyšetrovanie francúzskych úradov ukázalo, že mäso, ktoré pochádzalo z rumunského bitúnku, skončilo vo fabrike Comigel v Luxembursku, kam ho dodala francúzska dodávateľská firma, pričom do obchodu boli zapojení aj obchodníci z Holandska a Cypru.

Nemecko

Úrady v Nemecku zaznamenali výskyt konského mäsa v produktoch označených ako hovädzie v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Lazane s podozrením na obsah konského mäsa prevzal v spolkovej krajine minimálne jeden predajca. Kontrola dokumentov naznačila, že produkty sa do krajiny dostali prostredníctvom distribútora z Luxemburgu. Nemecká potravinárska spoločnosť Dreistern-Konserven GmbH & Co KG v sobotu oznámila, že stopy konského mäsa objavila aj vo svojom hovädzom guláši s označením „Rindergulasch 540g Omnimax“.

Rakúsko

Konské mäso objavili v hovädzom polotovare nemeckej výroby, ktorý predávajú v rakúskej sieti supermarketov Lidl. Ako informovala materská spoločnosť v Nemecku, výrobky „s nedeklarovaným výskytom konského mäsa“ už začali sťahovať z pultov všetkých predajní. Išlo o cestovinový hovädzí výrobok typu tortellini. Tortellini vyrobila nemecká spoločnosť Gusto, ktorá však trvá na tom, že konské mäso sa do výrobku dostalo od jedného z jej dodávateľov.

Švédsko

Švédske úrady vykonali testy DNA na produktoch, ktoré pochádzali z fabriky Comigel v Luxembursku a nariadila ich stiahnuť. Išlo o lazane pripravené na okamžitú konzumáciu, ktoré obsahovali stopy konského mäsa.

Nórsko

Najväčší nórsky reťazec NorgesGruppen oznámil, že objavili konské mäso vo svojich obchodoch. Okamžite stiahol produkt mrazené lazane, v ktorých boli stopy objavené.

Holandsko

Holandské úrady pred siedmimi dňami oznámili, že v takmer 100 prevádzkach sa predávalo konské mäso, ktoré bolo označené ako hovädzie. Podľa kompetentných bola na vine fabrike na juhu krajiny, kde s najväčšou pravdepodobnosťou primiešavali konské mäso k hovädzine.

Dánsko

Dánske úrady vydali oznámenie, že podozrivé konské mäso sa mohlo dostať s označením ako hovädzie tamojším výrobcom pizze.

Švajčiarsko

Švajčiarsky obchodný reťazec Coop oznámil, že objavil stopy konského mäsa v produkte mrazené lazane. Mäso v nich pochádzalo práve z podozrivej luxemburskej fabriky Comigel.

Bulharsko

Bulharská Agentúra pre bezpečnosť potravín v sobotu nariadila stiahnutie viac ako 86 kilogramov produktu mrazené lazane pre podozrenie, že môžu obsahovať konské mäso. Úrady však nespresnili, kde bolo podozrivé mäso objavené.

Informácie pochádzajú z agentúry AFP a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Cameron