Škandál so soľou pokračuje, Poľsko nekoná tak, ako by malo

Sol
Foto: topnews.in

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) –

Pseudosoľ spustila rozsiahle kontroly

Podľa medializovaných informácií obvinení nakupovali od roku 1999 mesačne tritisíc ton technickej soli, ktorá sa používa napríklad aj pri výrobe farieb a v obuvníckom priemysle. V takejto soli sú podľa riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša určite látky, ktoré sú škodlivé pre zdravie.

Poľská prokuratúra preto začiatkom marca tohto roku zadržala a obvinila päť ľudí, ktorých firma nakupovala technickú soľ určenú na posyp ciest, ktorú následne prebaľovali a predávali firmám ako potravinársku soľ.

Poľskí hygienici už kontrolujú 30-tisíc prevádzok – mliekarní, mäsokombinátov, pekární – všade tam sa totiž mohla cestárska soľ dostať. Slovenskí veterinári nie sú spokojní so spôsobom, ako o prípade používania technickej soli v potravinách informuje poľská strana.

Už po prevalení kauzy pred necelým mesiacom podľa vedúcej kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Paulíny Komarovej chýbali od príslušných poľských orgánov presné údaje o pôvode takejto kontaminovanej soli, zoznamy výrobcov resp. spracovateľov, ktorí narábajú s takouto soľou, prípadne o potravinách, ktoré mohli byť expedované na Slovensko.

„Očakávali sme rýchlejšie a veľmi konkrétne informácie o rozsahu a mieste takejto zdravotne nebezpečnej soli,“ uviedla Komarová.

Prvá oficiálna správa od poľských orgánov, ktorú Slovensko dostalo, totiž hovorila len o exporte 500 kilogramov kontaminovanej soli do Holandska.

„Potom následne obdržalo Slovensko tri listy od kompetentnej autority z Poľska, ktorých obsahom bola všeobecná informácia o stave šetrenia potravinového škandálu,“ doplnila Komarová.

ŠVPS preto vzhľadom na nedostatočné informácie začala ako prvá z krajín EÚ robiť cielené kontroly na možnú prítomnosť technickej soli.

Nespokojnosť s postupom poľskej strany vyjadrila aj česká Státni zemědelská a potravinová inspekce, ktorej riaditeľ podľa portálu Idnes.cz navrhol zvážiť plošný zákaz dovozu poľských výrobkov do krajiny. Slovenská veterinárna a potravinová správa však podľa Komarovej na takýto krok nevidí dôvod.

„Legislatíva EÚ umožňuje voľný pohyb tovarov a služieb, vrátane potravín, preto ŠVPS zvýšila kontroly na soľ v obchodných sieťach, v mieste určenia-sklady, vo výrobňach potravín, ktoré používajú soľ t.j. všade, kde sa kuchynská soľ používa v potravinách,“ dodala Komarová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom