Video+foto: Obrovský požiar v Trnave po 12 hodinách lokalizovali, plamene pohltili sklad chemikálií

požiar, hasiči, Trnava
V sklade bazénovej a dezinfekčnej chémie v bývalom areáli Trnavských automobilových závodov vznikol požiar, ktorý sa hasičom po 12 hodinách podarilo lokalizovať. 26. september 2019 Foto: HaZZ
  • aktualizované 26. septembra 14:13

Rozsiahly požiar v sklade bazénovej a dezinfekčnej chémie v bývalom areáli Trnavských automobilových závodov sa desiatkam hasičov podarilo lokalizovať. Ako informujú na sociálnej sieti Facebook, veliteľ zásahu vyhlásil lokalizáciu požiaru pred pol šiestou hodinou ráno – takmer 12 hodín od vzniku požiaru.

„Udalosť mali hasiči celú noc pod kontrolou, vďaka rozoberaniu konštrukcie objektu a systematickému skrápaniu objekt už len dymí,“ informujú hasiči s tým, že na požiarisku je niekoľko skrytých ohnísk, ktoré budú monitorovať.

Požiar by mali úplne zlikvidovať v priebehu štvrtka. Aj keď sa nad Trnavou vznášal od večera hustý čierny dym, Kontrolné chemické laboratórium z Nitry škodlivé látky v okolí požiaru nenameralo. Železobetónová hala s presklenými stenami, v ktorej bolo podľa majiteľa uskladnených 15 ton chémie, sa v dôsledku sálavého tepla zrútila. 

Desať návesov so sudmi

Požiar vypukol v stredu pred šiestou večer. Ako povedala hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová, po príchode hasičov bola celá hala zachvátená plameňmi, „bola v tretej fáze horenia“.

„V sklade sa počas požiaru nachádzalo cca. 10 návesov so sudmi s chemikáliami, ktoré sa vplyvom tepla začali roztápať. Hasičom sa všetky unikajúce chemikálie podarilo zaliať penou a zabrániť ich ďalšiemu rozšíreniu,“ uviedli na sociálnej sieti Facebook.

Zmena taktiky počas zásahu

V noci sa hasení požiaru podľa Zoltána Takácsa podieľalo 101 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 57 dobrovoľných hasičov. Počas zásahu museli meniť taktiku, a to po zistení, že vo vedľajšej budove sa nachádza 100 až 150 dvestolitrových barelov s horľavou kvapalinou II. triedy, ktoré nebolo možné vyniesť von.

„Museli sme navýšiť a preskupiť sily a prostriedky tak, aby sa požiar nepreniesol na vedľajšiu budovu a nenastalo ešte väčšie peklo,“ povedal Takács, ktorý bol pri hasení celú noc. Dve susedné haly sa hasičom po veľkom úsilí podarilo pred ohňom uchrániť. Napriek zložitosti zásahu nikto z nich nebol zranený.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Takács potvrdil, že hasičov aj techniky bolo na mieste dostatok. Vyzdvihol, že napriek obrovskému rozsahu a zložitosti požiaru nebol nikto zo zasahujúcich hasičov zranený. Niekoľko hodín medzi hasičmi na mieste strávila aj ministerka vnútra Denisa Saková.

V prípade začala polícia trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia. Okolnosti požiaru polícia preveruje aj po operatívnej línii. Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, polícia v maximálne možnej miere poskytla súčinnosť pre hasičov a obyvateľstvo, nasadených bolo asi 40 policajtov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom