Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Certifikat skola
Odovzdávanie certifikátov najlepším stredoškolským študentom, ktorí na základe konkurzu získali štipendium na študijný pobyt v USA alebo vo Veľkej Británii v školskom roku 2012/2013. Foto: SITA/Marián Peiger
23. mája 2012 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Školáci si užijú rok na prestížnych školách v USA a Británii

BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Certifikáty dvanástim stredoškolským študentom, ktorí na základe konkurzu získali štipendium na študijný pobyt v USA alebo vo Veľkej Británii v školskom roku 2012/2013, v stredu slávnostne odovzdali v Open Gallery v Bratislave.

Certifikáty, potvrdzujúce ročné štipendiá na štúdium na prestížnych súkromných stredných školách v Spojených štátoch amerických (USA) a vo Veľkej Británii, si študenti prevzali od zástupcov veľvyslanectiev USA a Veľkej Británie a zástupcu Nadácie otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation (NOS – OSF).

V dvanástke študentov sú: štyria študenti Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch – Andrej Capko, David Nemček, Martina Beďatšová a Kristína Durčáková a tiež dvaja študenti z Evanjelického lýcea v Bratislave – Kristína Mojžišová a Matúš Petrovský.

Obrazom: Slováci získali štipendiá na prestížne školy

Šancu zlepšiť sa nielen v anglickom jazyku, ale osamostatniť sa a získať lepšiu štartovaciu pozíciu do ďalšieho štúdia aj práce získali štipendiom aj Denisa Chanáthová z Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, Magdaléna Šujanská z Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave, Petra Petrášová z Gymnázia Františka Švantnera v Novej Bani, Gregor Petrikovič z Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici, Lucia Pirožeková z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach a Martin Veselý z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom.

Ďalší konkurz spustia na jeseň

Výberové konanie v rámci programu stredoškolských štipendií (Secondary School Scholarship) Nadácie otvorenej

študenti
Foto: SITA

spoločnosti – Open Society Foundation sa uskutočnilo už 19. rok a prihlásilo sa doň 111 stredoškolákov – študentov druhého ročníka gymnázií a lýceí z celého Slovenska.

Ako pre agentúru SITA povedala koordinátorka programu z NOS – OSF Katarína Križková, v poradí 20. ročník konkurzu na štipendiá spustia na jeseň a informovať o ňom budú všetky gymnáziá aj lýceá.

Program sa podľa Križkovej darí udržiavať vďaka dobrým skúsenostiam amerických a britských partnerov, sponzorov a tiež ochote rodičov čiastočne kryť náklady na celý 10-mesačný študijný pobyt. Náklady rodičov dosiahli tento rok približne 3800 eur pre študentov v USA a približne 2600 eur pre Veľkú Britániu.

Za vzdelaním už vycestovalo viac ako 250 študentov

Partnerské organizácie v USA a Veľkej Británii organizačne zabezpečujú program v danej krajine a poskytujú študentom celoročnú starostlivosť.

Certifikat skola stipendium
Foto: SITA/Marián Peiger

Súkromné školy v USA a Veľkej Británii umožňujú štúdium našich stredoškolákov odpustením ročného školného vo výške 30-tisíc až 46-tisíc USD. Od roku 1993 v rámci tohto programu vycestovalo už vyše 250 študentov.

Študenti tento rok získali tiež medzinárodný identifikačný preukaz študenta ISIC a množstvo informačných materiálov o krajine, kam cestujú, ale aj cestovateľskú publikáciu o Slovensku. NOS – OSF administratívne zabezpečuje celý program na Slovensku.

Partnerskými organizáciami nadácie sú – American Secondary School for International Students and Teachers (ASSIST), USA a Headmasters’ and Headmistresses’ Conference (HMC) Projects for Central and Eastern Europe, Veľká Británia.

Podrobnosti sú dostupné TU, v časti venovanej grantom a štipendiám.

Odporúčané články

Finančné vzdelávanie a súťaž pre školákov odštartovali T-Systems Slovakia a Karpatská nadácia rozdávali štipendiá

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...