Školám nevoňajú novely, cez zástupcov odštartovali petíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skola
Foto: flickr.com

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Petíciu za zastavenie noviel ministra školstva Dušana Čaploviča spustili stavovské a mimovládne organizácie v školstve.

O prijatí vládnych zákonov o financovaní škôl a o odbornom vzdelávaní bude rozhodovať parlament v druhom a treťom čítaní na schôdzi, ktorá sa začne v utorok.

Vzhľadom na to, že parlamentný výbor minulý týždeň odmietol viaceré pozmeňovacie návrhy opozície k novelám, dostanú poslanci podľa iniciátorov petície návrhy, ktoré otvoria cestu k likvidácii stredných škôl a centier voľného času (CVČ).

Organizátori petície preto sformulovali spoločnú výzvu predsedovi vládnej strany Robertovi Ficovi, predsedovi parlamentného školského výboru Mojmírovi Mamojkovi a ministrovi Dušanovi Čaplovičovi, aby z nových zákonov odstránili ustanovenia, ktoré nadraďujú záujmy samospráv nad záujmy škôl, rodičov a detí.

Sporné zmeny

Paragraf

Dve novely, ktoré majú v parlamente potrebnú podporu vďaka poslancom Smeru-SD, dajú samosprávam ako zriaďovateľom vlastných škôl a školských zariadení nadradené postavenie voči neštátnym zriaďovateľom, teda voči súkromným a cirkevným školám.

„Preto žiadame zachovávať zásadu rovnosti prístupu zriaďovateľov a odstránenie tých ustanovení z predkladaných návrhov zákonov, ktoré nadraďujú záujmy samospráv ako zriaďovateľov škôl a školských zariadení nad záujmy neštátnych zriaďovateľov škôl a školských zariadení,“ uvádzajú iniciátori petície, ku ktorej sa prihlásili zástupcovia Združenia katolíckych škôl Slovenska, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácie centier voľného času SR, Slovenskej komory učiteľov či Iniciatívy rodičov za dobré školy.

Novela zákona o financovaní škôl umožní, že peniaze na záujmové krúžky v CVČ a školských strediskách záujmovej činnosti budú od januára 2013 dostávať obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti pre dieťa.

Novela zákona o odbornom vzdelávaní zas od januára 2013 umožní vyšším územným celkom rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych stredných školách.

Hrozí prepúšťanie učiteľov

Podľa Saskie Repčíkovej z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení prijatie nových pravidiel umožní prepúšťanie učiteľov a nepedagogických pracovníkov škôl, oklieštenie možností pre štúdium na strednej škole a zastavenie činnosti v CVČ.

„Táto právna úprava je najvýznamnejším negatívnym zásahom do školskej sústavy v Slovenskej republike od roku 1989, odobratím jedného z najdôležitejších občianskych práv – práva slobodne sa rozhodnúť o svojej vzdelávacej ceste a vybrať si vzdelávanie podľa svojho vierovyznania, hodnôt či svetonázoru,“ upozorňuje Repčíková.

Aj podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského navrhované právne úpravy „prehlbujú diskrimináciu neverejných zriaďovateľov škôl a školských zariadení a budú viesť k ich postupnej likvidácii“.

Podpísať výzvu politikom možno elektronicky na adrese http://www.peticie.com/za_nediskriminacne_skolske_zakony. Hárky so zoznamom podpisov doručia iniciátori do NR SR deň pred plánovaným hlasovaním o novelách.

Rezort si stojí za novelami

Minister školstva Dušan Čaplovič si stojí za návrhmi zákonov o financovaní škôl a o odbornom vzdelávaní, ktoré v petícii žiadajú zastaviť stavovské a mimovládne organizácie v školstve. „Navrhované novely zákonov pružne reagujú na problémy súvisiace s efektivitou v riadení, verejnou kontrolou činností a rozhodovaním na úrovni, ktorá detailne pozná všetky súvislosti a dopady,“ uviedol hovorca ministra Michal Kaliňák.

Rezort tvrdí, že novely zabránia tomu, aby boli deti v centrách voľného času (CVČ) zdrojom biznisu. „Odmietame, aby samospráva zadržiavala financie, ktoré patria deťom a požadujeme, aby o školách rozhodovali rodičia a ich deti,“ hovorí Kaliňák.

Ministerstvo taktiež odmieta, že by zmenou zákonov dávalo samosprávam nadštandardné právomoci. Zlým príkladom je podľa neho problém strednej odbornej školy v Kolárove, o ktorom informovali Hospodárske noviny. Súkromná škola otvorila lukratívne odbory, o ktoré mali firmy záujem, no úradníci nitrianskej župy tam odporučili zastaviť nábor prvákov.

Samospráva vydala predbežné odporúčanie, pretože pravidlá rozhodovania o prvých ročníkoch stredných škôl sa majú zmeniť už od januára. „Práve tento príklad ukazuje, že dnešný zákon umožňuje úradníkovi rozhodovať o bytí a nebytí a existencii škôl, čo je neprípustné. Navrhovaná novela to rieši tým, že rozhodovanie bude na úrovni priamo voleného zastupiteľstva a rady pre odborné vzdelávanie, kde svoje zastúpenie budú mať zriaďovatelia verejných, súkromných i cirkevných škôl, a teda novela prináša koncept otvorených a zodpovedných rozhodnutí,“ nazdáva sa Kaliňák. Problém školy v Kolárove už dal Čaplovič preskúmať Štátnej školskej inšpekcii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičMichal Kaliňák