Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skola ucitel
Foto: ilustračné, Thinkstock
17. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Školy dostanú za niektoré odbory menej peňazí, za iné viac

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Zriaďovatelia stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania dostanú za niektoré študijné a učebné odbory na žiaka viac peňazí, za iné odbory dostanú menej.

Normatív na žiaka strednej odbornej školy či strediska praktického vyučovania, ktorý je žiakom prvého ročníka strednej odbornej školy a jeho nasledujúcich ročníkov a vzdeláva sa v študijnom alebo učebnom odbore definovanom ako odbor nad rozsah potrieb trhu práce, bude tvoriť 90 percent normatívu na žiaka príslušnej kategórie školy.

Zmena začne platiť od nového školského roka

Odbory, ktoré rezort školstva zaradil na zoznam s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce, by mali dostať 110-percentný normatív na žiaka príslušnej kategórie školy. Zmeny vo financovaní vyplývajú z novely nariadenia vlády, ktorú v stredu schválil kabinet.

„Zámerom je motivovať stredné odborné školy, aby vzdelávali viac žiakov v odboroch, ktoré požaduje trh práce. Zvýhodnený normatív má byť motivačným faktorom pre stredné odborné školy, aby do požadovaných odborov vzdelávania robili nábor žiakov základných škôl,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Dva zoznamy odborov – Zoznam študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce a Zoznam študijných odborov a učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce, pripravil rezort školstva ešte pod vedením Dušana Čaploviča. Doteraz sa to pri financovaní stredoškolských odborov nezohľadňovalo, zmena nadobudne účinnosť 1. septembra 2015. Vzhľadom na meniace sa potreby trhu práce, ako aj meniaci sa vývoj absolventskej miery nezamestnanosti v jednotlivých odboroch vzdelávania, budú zoznamy každoročne aktualizovať.

Zmeny kritizoval Beblavý

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva, medzi odbormi, ktoré sú najviac požadované na trhu práce a v ktorých je nedostatok absolventov, sú napríklad klampiar, obrábač kovov, mäsiar, pekár, obuvník, polygraf, elektrotechnik v doprave a telekomunikáciách, farmárstvo, vinohradníctvo a ovocinárstvo – prevádzka. Naopak, odbory, v ktorých evidujú priveľa absolventov, sú grafik digitálnych médií, spoločné stravovanie, kozmetička a vizážistka, dizajn, sociálna práca a bezpečnostné služby.

Pripravované zmeny v minulosti kritizoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, podľa ktorého môžu mať opačný efekt ako rezort očakáva, a to najmä pri odboroch, ktoré sú nad rozsah trhu práce. „Ak znižujete normatív na hlavu, tak vyvíjate tlak na školu, aby nabrala ešte viac žiakov a mala triedy naplnené do poslednej bodky,“ povedal Beblavý

Nad rozsahom bolo vyše 10-tisíc študentov

Ako vyplýva z dôvodovej správy, v šiestich odboroch nad rozsah potrieb trhu práce študovalo v školskom roku 2013/2014 celkovo 10 009 žiakov, z toho v prvom ročníku 5425 žiakov. Medzi 39 odbormi, ktoré produkujú málo študentov pre trh práce, študovalo v školskom roku 2013/2014 celkovo 1868 žiakov, z toho v prvom ročníku 870 žiakov.

Ministerstvo školstva v dôvodovej správe uvádza, že sa daným návrhom zosúlaďuje vzdelávací systém v oblasti odborného vzdelávania a prípravy s potrebami trhu práce. Pri zostavovaní zoznamov podľa rezortu školstva spolupracovali s ministerstvom práce, stavovskými, profesijnými aj odborovými organizáciami.

Odporúčané články

Absolventi nebývajú pripravení na prax, Richter chce zmenu Peniaze pre vysoké školy sú podľa Smieška len na prežitie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...