Škótsko bude z použitých detských plienok vyrábať nábytok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.ernn.org.uk

Použité jednorazové plienky sa podľa nového recyklačného plánu v Škótsku premenia na záhradný nábytok, pouličné lavičky, spacie vagóny a strešné obklady. Skúšobný program odštartuje v štyroch oblastiach rady (škótske územné celky, pozn.red.), ktoré zahŕňajú asi 36-tisíc domácností. Ak sa po šiestich mesiacoch schéma ukáže byť úspešná, rozšíri sa do celej krajiny.

Bez názvu
Foto: www.loktv.net

Nápad na rozšírenie recyklovateľného materiálu o detské plienky pochádza z dielne organizácie Zero Waste Scotland. Podľa jej štatistík každý rok skončí na smetiskách v Škótsku 160 miliónov plienok. Namiesto toho, aby tento odpad spaľovali či nechávali na skládkach, chce organizácia zaviesť užitočnejšie riešenie.

„Priemerné dieťa v Škótsku spotrebuje až 4000 plienok, kým sa naučí chodiť na toaletu. To je obrovské číslo, ktoré končí na skládkach,“ uviedla Jenny Sim zo Zero Waste Scotland. „Miestne orgány v skúšobných oblastiach budú odpad zbierať a posielať do zbernej jednotky, kde sa odpad zahreje na 125 stupňov na sterilizáciu a očistenie. Ľudský odpad poputuje do kanalizácie a plasty a celulóza sa premenia na produkty ako lavičky v parku, cestné značky, spacie vagóny či krytiny,“ vysvetlila odborníčka.

Bez názvu
Foto: www.baby-clothdiaper.com

Sheila Sangster, ktorá pracuje ako opatrovateľka už 27 rokov povedala, že myšlienka na počet plienok, ktoré poslala na skládky počas svojej kariéry, ju „straší“. „Používanie jednorazových plienok je pre matky veľmi pohodlné a s programom ako tento – keď rodičia vedia, že plienky nebudú ležať na skládkach stovky rokov – si myslím, že ľudia radi využijú príležitosť na ich recykláciu. Koše na odpad sú už takmer všade, jeden navyše nespôsobí až taký rozdiel. Budú ich zbierať raz za týždeň a nie raz za dva, ako je to pri ostatnom odpade,“ uviedla Sangster.

Okrem detských plienok sa budú v zberných košoch zbierať aj vlhčené obrúsky, hygienické vložky či výrobky z vaty. „Každý deň končí na skládke v Škótsku 450-tisíc plienok. Tento inovatívny program je úžasným krokom vpred v oblasti recyklácie a uľahčuje rodičom podieľať sa na ochrane životného prostredia. Je úžasné, že nám nové technológie dovoľujú recyklovať čoraz viac materiálu. Takýmto spôsobom môžeme znovu využiť náš odpad a zaobchádzať s ním ako s cenným prostriedkom na vylepšenie našej ekonomiky,“ uviedol minister životného prostredia Richard Lochhead.

Či sa nový program ukáže ako úspešný a rozšíri sa do celého Škótska, sa uvidí už začiatkom budúceho roka.

www.bbc.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať