Petra Vlhová
Slovenská zjazdová lyžiarka Petra Vlhová. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. decembra 16:28

ST. MORITZ 9. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová bola blízko víťazstva v paralelnom slalome vo švajčiarskom St. Moritzi, nedeľňajšej atraktívnej súťaži zaradenej do Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach.

Vlhová sa po šiestom mieste v predpoludňajšej kvalifikácii dostala v náročnej vyraďovacej časti pretekov až do finále, v ktorom o 11 stotín sekundy podľahla svojej veľkej americkej rivalke Mikaele Shiffrinovej.

Slovenka si postrážila náskok

Vo vyrovnanom súboji bola Vlhová približne v polovici trate o čosi rýchlejšia a zdalo sa, že konečne môže Shiffrinovú zdolať. Slovenka si postrážila drobný náskok aj po oboch skokoch, ale štyri či päť bránok pred cieľom však prišla rozhodujúca chyba a jej súperka to v samom závere využila.

Dvadsaťtriročná Slovenka teda aj po tretí raz v tejto sezóne skončila druhá za Shiffrinovou v pretekoch, ktorých body sa rátajú do hodnotenia Svetového pohára v slalome. Predtým sa tak stalo v slalomoch vo fínskom Levi a americkom Killingtone.

Do hodnotenia SP si ambiciózna Liptáčka pripísala ďalších 80 bodov a posunula sa zo šiesteho na tretiu priečku v bojoch o veľký glóbus. Shiffrinová vďaka ďalšej „stovke“ zostala suverénne na čele celkového poradia aj hodnotenia slalomu. V najtočivejšej disciplíne má plný počet 300 bodov a náskok 60 bodov pred Vlhovou. Zverenkyňa trénera Livia Magoniho sa v St. Moritzi dostala na métu 15 pódiových umiestnení vo Svetovom pohári. Aktuálny súčet Vlhovej je 4 víťazstvá, 6 druhých miest a 5 tretích miest.

Rozhodla jedna chyba

Pre mňa je víťazstvo niečo špeciálne, takže som išla len na víťazstvo. Vedela som, že ak chcem Mikaelu zdolať, musím riskovať. Myslím si, že v polovice trate som bola asi trochu vpredu, keď som ju nevidela na svojej úrovni. Povedala som si, že buď teraz alebo nikdy. Riskla som to, ale bohužiaľ, spravila som chybu a tam som stratila víťazstvo. Trochu som bola z toho nahnevaná, ale s odstupom času sa už len teším z druhého miesta. Ideme ďalej,“ uviedla Petra Vlhová po nedeľňajších pretekoch v St. Moritzi pre RTVS.

Vrátila sa aj k momentu s chybou, ktorá rozhodla finále: „Do bránok sa snažím ísť ako chlapi, veľa som to trénovala. V poslednej pasáži trate som trafila jednu z bránok rukou trochu nižšie ako bolo treba. Ruka sa mi tam zachytila a to ma zabrzdilo. To bola tá chyba. Riskovala som, viem, že je zdolateľná, ale Mikaela vôbec nerobí chyby. Na víťazstvo budem musieť teda ísť aj ja bez chýb,“ dodala Vlhová.

Fenomenálna Shiffrinová si pripísala si na konto 48. triumf v pretekoch Svetového pohára, už piaty v tejto sezóne. V St. Moritzi si počas víkendu zapísala víťazný double vo dvoch úplne rozdielnych disciplínach, v sobotu triumfovala v super G a v nedeľu v paralelnom slalome. Historicky viac víťazstiev vo Svetovom pohári majú už len Američanka Lindsey Vonnová (82), Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (62) a Švajčiarka Vreni Schneiderová (55).

Suverénny výkon

Bol to dosť rušný deň, ale zabávala som sa. Nastal taký frmol, že som sa občas nestihla ani nadýchnuť. Bolo to však aj veľmi zaujímavé. Pred finále som sa Petre pozrela do očí a videla tam, že dnes veľmi chce vyhrať. Bojovala som však do konca a nevzdala to,“ uviedla Mikaela Shiffrinová, cituje ju portál ORF.

Vlhová sa v prvom vyraďovacom kole proti Švajčiarke Carole Bissigovej prezentovala suverénnym výkonom. Prvú jazdu Bissigová nedokončila, a tak sa na jej konto prirátala penalizácia 0,50 s. S týmto náskokom potom Vlhová vstúpila do druhej jazdy. kde bola rovnako výrazne rýchlejšia ako jej súperka a napokon zvýšila svoj náskok až na konečných 1,29 s.

Súperkou Slovenky v osemfinále bola Kanaďanka Roni Remmeová, ktorá svoju jazdu nedokončila. Vlhová bola od začiatku vpredu a napokon bezpečne postúpila do najlepšej osmičky. Jej súperkou tam bola silná Rakúšanka Stephanie Brunnerová, tretia najlepšia z kvalifikácie. Spočiatku mala mierny náskok Brunnerová, ale v spodnej časti sa Vlhovej podarilo zrýchliť a napokon bola v cieli o desatinu sekundy skôr ako jej súperka.

Jazdilo sa vo vetre a padajúcom snehu

V semifinále predviedli Vlhová a Švajčiarka Wendy Holdenerová zrejme najdramatickejší súboj dňa. Spočiatku bola o čosi vpredu Švajčiarka, ale po druhom skoku sa Vlhová dotiahla a napokon mala špičky lyží v cieli o dve stotinky skôr ako domáca pretekárka. V St. Moritzi sa jazdilo vo vetre a pretekárkam sťažovalo výkon aj sneženie. Na niekoľko minút dokonca museli prerušiť úvodné vyraďovacie kolo pre silný vietor. Na trati s 30 bránkami s prevýšením 80 m sú aj dva umelé skoky a terénne zlomy.

Vlhová bola v „pavúku“ vyraďovačky nasadená ako šiesta podľa výsledkov kvalifikačného kola. Jej súperka Bissigová bola na štarte vyraďovacích bojov „dvadsaťsedmička“. V úvodnom 1/16-finálovom kole súperky absolvovali dve jazdy s výmenou dráhy na štarte a vítazkou sa stala pretekárka s lepším súčtom časov.

Od osemfinále až do finále o postupujúcich rozhoduje už len jedna vyraďovacia jazda. Vlani sa podujatie Svetového pohára žien v paralelnom slalome uskutočnilo štyri dni pred Vianocami vo francúzskom Courcheveli a Slovenka Petra Vlhová útočila na víťazstvo. Až vo finále ju vtedy zdolala kráľovná slalomových svahov Shiffrinová, a to len o 4 stotiny sekundy.