SLA navrhla do Vancouveru deväť pretekárov

Alena Procházková

STARÝ SMOKOVEC 13. januára (WEBNOVINY) – Predsedníctvo Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) schválilo na svojom stredajšom zasadnutí v Starom Smokovci návrh nominácie reprezentantov na XXI. zimné olympijské hry, ktoré sa od 12. do 28. februára uskutočnia v kanadskom Vancouveri. V nominácii, ktorá ešte podlieha schváleniu výkonným výborom SOV, sú piati bežci na lyžiach Alena Procházková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár a Michal Malák, traja zjazdári Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová a Jaroslav Babušiak a skokan Tomáš Zmoray.

„Zohľadňovali sme splnenie kritérií Medzinárodnej lyžiarskej federácie a aj Slovenského olympijského výboru. Na štvrtkový výkonný výbor SOV pôjdeme s týmto návrhom, ale FIS povoľuje plniť nominačné kritériá až do 18. januára. Ak by slalomárka Veronika Zuzulová vo víkendových pretekoch Svetového pohára v Maribore získala toľko bodov, že sa dostane do prvej tridsiatky celkovej klasifikácie, získalo by Slovensko ďalšiu miestenku. V takom prípade by bol na valnom zhromaždení SOV 26. januára schvaľovaný návrh na ďalšieho pretekára,“ povedala pre agentúru SITA po zasadnutí predsedníctva SLA prezidentka asociácie Janka Gantnerová. Žiadneho náhradníka, ktorý by cestoval na ZOH v prípade zisku ďalšej miestenky zatiaľ neurčili. „Pretekárov, ktorí splnili kritériá FIS pre štart na olympiáde, je viac. Kritériá SOV môžu plniť aj na pretekoch Európskeho pohára. Nebolo by z mojej strany seriózne povedať, že pôjde ten alebo ten. Samozrejme, okruh kandidátov je známy dávnejšie. Mohol by to byť niekto z trojice mužov Šimon Štancel, Adam Žampa, Matej Falat alebo z dievčat Barbora Lukáčová či Jana Škvarková. Zo zoznamu potenciálnych náhradníkov vypadla Eva Hučková, ktorá nejazdí v Európe. V podmienkach SOV bolo jasne stanovené, že preteky NorAm Cup-u alebo iného neeurópskeho pohára sa nebudú brať ako splnenie kritérií,“ dodala prezidentka Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Zatiaľ bez splnených kritérií a istoty účasti je strieborný medailista z Turína 2006 v snoubordkrose, ktorý takisto zastrešuje SLA, Radoslav Židek. „Budeme mu ešte držať palce, aby uspel v nominačnom boji a splnil kritériá na pretekoch Svetového pohára,“ vyjadrila nádej na rozšírenie počtu pretekárov SLA na ZOH Janka Gantnerová.

Slovenskí reprezentanti budú odchádzať do Vancouveru v niekoľkých skupinách. „Babušiak cestuje už 4. februára, pretože on bude štartovať vo všetkých alpských disciplínach a tréningy zjazdu sú na programe ešte pred začiatkom ZOH. Gantnerová letí 13. februára, Zuzulová ide skôr, ale do dediny príde až dva dni pred obrovským slalom 22. februára. Bežci budú ešte týždeň pred začiatkom olympiády štartovať na pretekoch Svetového pohára v kanadskom Canmore, odchádzajú preto už koncom januára, Zmoray pôjde do Kanady 8. februára,“ zhrnula logistiku presunu prvá dáma slovenského lyžovania.

SITA

Najväčšie nádeje SLA sa spájajú s bežkyňou na lyžiach Alenou Procházkovou. „Viem, že odchádzať na také veľké podujatie, akým je olympiáda s vedomím, že som kandidátom na najlepší výsledok, je veľmi zaväzujúce. Nechcem preto stavať práve Alenu do takejto pozície. Na základe výsledkov, ktoré dosahuje, a formy, ktorú má, je to však práve ona, ktorá by mohla zaútočiť na najvyššie pozície. Žiaľ, Veronika Zuzulová sa po sérii zranení akosi nevie chytiť. Jej výkonnosť je však stále veľmi dobrá. Momentálne je ´zadným hráčom´, nebude teda pod takým veľkým psychickým tlakom, čo by mohlo byť pre ňu základom pre veľmi dobrý výsledok,“ uzavrela Janka Gantnerová.

Návrh SLA na nomináciu pretekárov na ZOH vo Vancouveri:

ZJ. LYŽOVANIE (3 pretekári): Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová, Jaroslav Babušiak

BEH NA LYŽIACH (5): Alena Procházková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár, Michal Malák

SKOKY NA LYŽIACH (1): Tomáš Zmoray.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAlena ProcházkováBarbora LukáčováIvan BátoryJana GantnerováJanka GantnerováJaroslav BabušiakMartin BajčičákMatej FalatMichal MalákPeter MlynárRadoslav ŽidekTomáš ZmorayVeronika Zuzulová