Slalomové zlato získal Hirscher, Adam Žampa zaskočil esá

Hirscher
Rakúšan Marcel Hirscher si pripísal v Schladmingu na svoje konto premiérové individuálne zlato z MS v alpských lyžiarskych disciplínach. Foto: SITA, AP
Hirscher

SCHLADMING 17. februára (WEBNOVINY) – Rakúšan Marcel Hirscher získal na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu zlatú medailu v nedeľňajšom slalome mužov.

Dvadsaťtriročný domáci pretekár si na svoje konto pripísal premiérové individuálne zlato z MS, celkovo v Schladmingu nazbieral tri medaily: predtým zlatú v tímovej súťaži a striebornú v obrovskom slalome.

Hirscher v nedeľu potvrdil dominanciu v najtočivejšej disciplíne v alpskom lyžovaní, veď v seriáli Svetového pohára v tejto sezóne vyhral štyri zo siedmich slalomov, v zostávajúcich troch nechýbal na stupňoch pre víťazov.

„Stále tomu nemôžem uveriť. Dnešné preteky boli veľmi náročné, pre víťazstvo som však urobil všetko a teraz som plný emócií. Na štarte druhého kola som sám seba presviedčal, že o nič nejde a ide len o súťaž. Tak som sa zbavil nervozity,“ cituje portál laola1.at víťaza slalomu Marcela Hirschera.

Striebro si v sobotu vyjazdil Nemec Felix Neureuther, bronz ďalší Rakúšan Mario Matt. Obhajca najcennejšieho kovu z predchádzajúceho svetového šampionátu Francúz Jean-Baptiste Grange obsadil 12. priečku. Sen Američana Teda Ligetyho o štvrtom zlate z MS v Schladmingu sa rozplynul už v 1. kole, ktoré najúspešnejší lyžiar tohtoročných majstrovstiev sveta nedokončil.

Adam Žampa skolil v druhom kole esá

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý po 1. kole figuroval na 24. mieste, sa vynikajúcou druhou jazdou posunul na výbornú 15. pozíciu. V 2. kole si 22-ročný Popradčan pripísal najlepší čas, neprekonali ho ani esá z medailových priečok.

Adam Žampa má za sebou úspešný šampionát, na ktorom sa až trikrát prebojoval do najlepšej dvadsiatky – po trinástom mieste v superkombinácii a sedemnástom v obrovskom slalome skončil v slalome pätnásty. „Som šťastný. Asi som šiel dobré druhé kolo, keďže som ho vyhral. Využil som aj to, že som mal výhodné číslo a dobrú trať. Som rád, že to vyšlo do pätnástky, čo mi tesne ušlo v obrovskom slalome,“ povedal po pretekoch Adam Žampa.

Adamov brat Andreas bol po 1. kole na 43. mieste, ale druhú jazdu nedokončil. Ďalší Slovák Vladimír Siráň nedokončil už prvé kolo.

Žampa

MS v Schladmingu (Rak.) – nedeľa – výsledky:

Slalom mužov: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:51,03 min, 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,42 s, 3. Mario Matt (Rak.) +0,65, 4. André Myhrer (Švéd.) +1,05, 5. Ivica Kostelič (Chor.) +1,12, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,24, 7. Fritz Dopfer (Nem.) +1,49, 8. Jens Byggmark (Švéd.) +1,82, 9. Mattias Hargin (Švéd.) +1,93, 10. Mitja Valenčič (Slovin.) +2,17,… 15. Adam Žampa +2,86, Andreas Žampa nedokončil 2. kolo, Vladimír Siráň (všetci SR) nedokončil 1. kolo

Viac k osobe Adam ŽampaAndre MyhrerAndreas ŽampaFelix NeureutherIvica KosteličMarcel Hirscher