Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voľby
Foto: SITA/Marián Peiger

Slepí a telesne postihnutí môžu voliť so sprievodom

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Nevidiacich a telesne postihnutých môže počas hlasovania vo voľbách sprevádzať ďalšia osoba, ktorá má s postihnutým právo ísť za plentu a pomôcť mu vyplniť hlasovací lístok.

Ako na svojej stránke informuje Ministerstvo vnútra SR, hlasovanie s asistentom treba vopred oznámiť okrskovej volebnej komisii. “Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila do obálky,” píše ministerstvo s tým, že asistujúcou osobou nemôže byť člen volebnej komisie.

Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju do nej môže na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti taktiež vložiť iná osoba. Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec alebo okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.

Zrakovo postihnutí majú k dispozícii volebné materiály vo zvukovej podobe alebo v Braillovom písme, hlasovacie lístky však nie sú písané týmto písmom. Pomohla by im elektronizácia volieb, čo by zaistilo tajnosť volebného aktu, pri ktorom už nebudú potrebovať pomoc sprievodcu.

Telesne postihnutí považujú za hlavný problém dostupnosť volebných miestností. Často sa nachádzajú v budovách, do ktorých vedú schody a ak táto prekážka aj nie je, miestnosti nebývajú len na prízemí, no i na poschodiach, kam opäť vo väčšine prípadov vedú iba schody. Sluchovo postihnutí by zas privítali, ak by všetky televízne relácie o voľbách boli povinne tlmočené do posunkovej reči.

Odporúčané články

SNS stiahla z kandidátky Patoprstého a exministra Chovana Video: Voliť treba, aj ak je to kompromis, vyzval Kiska

Témy

Diskusia

samson Práve teraz som preposlal tvoju správu do cigánských osád, aby vedeli ktodáva 5 eur za hlas,porozumel kokotku. Niečo podobné treba urýchlene prijať aj u nás ... pre mimovládky a podobnú lúzu to isté! "...V parlamentných voľbách i vo voľbách do Európskeho parlamentu budú môcť v budúcnosti v Lotyšsku kandidovať iba strany a politické zoskupenia s viac ako 500 členmi.... Petra017 Nečítajte ďalej, ak ste už rozhodnutí, koho budete voliť! Nás, nerozhodných voličov, je vyše jedného milióna, a preto neverte rečiam o tom, že náš hlas prepadne. Matematicky je to nemožné! Práve naopak, teraz máme veľkú príležitosť zvoliť si nové tváre... Volič Zastavili ste duálnu akadémiu, lebo Frešo? Ale ja ho chcem pochváliť,že to robí dobre! A čo tak daľší župani,čo vy robite pre duálne vzdelávanie?. Čo tak obnoviť stredné poľnohospodárske školy,bačovské v každom okrese? Frešo vám pošepká ako na to? Trebuľa,Chudík,Blanár,Kotleba... Volič Ozaj,koho budú telesne postihnutí voliť? Majú koho? Strany kandidujúce do parlamentu majú sľubotechnú len pre zdravých voličov. Dostupnosť volebných miestnosti? Načo? Veď s volebnou schránkou prídu za ním až domov! Nemám pravdu! Tak načo tento článok?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...