Slota blahoželal Lukašenkovi k opätovnému zvoleniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexander Lukašenko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Predseda opozičnej SNS Ján Slota napísal blahoprajný list bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi k jeho opätovnému zvoleniu do funkcie prezidenta.

V mene Slovenskej národnej strany, najstaršej politickej strany nášho národa, ktorej vznik sa datuje od roku 1871, si Vám dovoľujem blahoželať k výsledkom Vašich nedávnych prezidentských volieb a Vášmu víťazstvu. Osobne som presvedčený, že voľby prebehli v poriadku a demokraticky, a som rád, že zvíťazil človek, ktorý nasýti národ! Vaša excelencia, dovoľte mi ešte raz zaželať všetko najlepšie Vám i celému bieloruskému národu.“

Týmito vetami Ján Slota uznal volebné víťazstvo bieloruského prezidenta,ktorého mnohí označujú za „posledného diktátora v Európe„. Krajina má stále značne ďaleko od usporiadania demokratických volieb, vyhlásili ešte v pondelok pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) po prezidentských voľbách, ktoré opozícia označila za zmanipulované. Bieloruská polícia zatkla v nedeľu stovky demonštrantov po tom, ako rozohnala zhromaždenie nespokojných občanov, ktorí neveria v drvivé víťazstvo úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka.

Ministerstvo reaguje

V stredu o 10:00 prijal riaditeľ príslušného teritoriálneho odboru Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky veľvyslanca Bieloruska. Bieloruskému diplomatovi tlmočil znepokojenie nad priebehom prezidentských volieb v jeho krajine, kde došlo k výrazným narušeniam medzinárodných štandardov,“ informoval agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.

Slovensko ešte predtým jednoznačne odsúdilo násilie na protestujúcich v Bielorusku po zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré sa odohrávalo v uliciach Minska po ukončení hlasovania. „Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky s poľutovaním konštatuje, že napriek určitému pokroku dosiahnutému v predvolebnom období došlo v Bielorusku počas prezidentských volieb k výrazným narušeniam medzinárodných štandardov. Napriek prísľubom bieloruského vedenia sa nepodarilo zabezpečiť transparentný a spravodlivý proces hlasovania a Bielorusko musí vynaložiť ďalšie úsilie na zosúladenie volebnej legislatívy a praxe so štandardami OBSE,“ uviedol rezort diplomacie.

Ministerstvo osobitne znepokojili prípady hrubého násilia a politicky motivované zadržanie opozičných kandidátov na prezidenta Vladimira Nekľajeva, Andreja Sannikova, Vitaľa Rymaševského, Mikalaja Statkieviča a Ryhora Kastusjova. „Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyzýva na okamžité prepustenie zadržaných osôb a vyšetrenie použitia násilia voči účastníkom protestu a novinárom. Súčasne sme znepokojení správami o možnom zámernom vyvolávaní násilností vyhrocujúcich situáciu po ukončení hlasovania,“ informovala webová stránka ministerstva.

Voľby v Bielorusku obrazom

Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP

Nadácia Pontis vyzvala na prepustenie aktivistov

Nadácia Pontis je hlboko znepokojená nad politicky motivovaným zadržaním občianskych aktivistov v Bielorusku v súvislosti s protestmi po kontroverzných prezidentských voľbách. „Vyjadrujeme poľutovanie nad hrubým porušovaním ľudských práv v Bielorusku a vyzývame na okamžité prepustenie všetkých zadržaných,“ uviedol PR manažér nadácie Vladimír Vladár.

Nadácia Pontis odsudzuje praktiky násilia voči občanom Bieloruska, ktorí prejavili nesúhlas s manipuláciou volebných výsledkov v uliciach hlavného mesta Minsk v deň prezidentských volieb 19. decembra 2010. Aktivisti protestovali voči tomu ako sa uskutočnili voľby a sčítavaniu volebných výsledkov, ktoré považujú za sfalšované. Bieloruská polícia proti tomuto protestu tvrdo zakročila, pričom spôsobila zranenia mnohým aktivistom, medzi nimi i opozičným prezidentským kandidátom. Stovky ľudí bolo zadržaných. Tí sú naďalej v bieloruských väzniciach, mnohí bez kontaktu s rodinou a blízkymi. Na tieto násilnosti nadväzovali prehliadky v nezávislých mimovládnych organizáciách. „Žiadame o vyšetrenie a spravodlivé potrestanie zodpovedných za používanie násilia voči účastníkom protestu a novinárom, ako i za masové zatýkanie,“ zdôraznil Výzvu nadácie Pontis možno symbolicky podporiť na Facebooku .

Osuský: Väčší podvod si neviem predstaviť ani na Haiti

Nie je tak veľmi dôležité, kto ako hlasuje, dôležité je, kto sčítava hlasy, týmto citátom Josifa Vissarionoviča Stalina zhodnotil podstatu volieb Peter Osuský z OKS, ktorý pôsobí v poslaneckom klube Most-Híd. Víťazstvo Lukašenka označil za kolosálny, do neba volajúci podvod. ,,Väčší si neviem predstaviť nikde na svete, súkromne hovorím ani na Haiti,“ vyhlásil vedúci delegácie Národnej rady SR v Parlamentnom zhromaždení OBSE, ktorý pôsobil v Bielorusku ako pozorovateľ.

Ako Osuský poukázal, na jednom z okrskov na vlastné oči videl kôpky s menami kandidátov a Lukašenkova bola druhá najvyššia. Najviac hlasov jednoznačne dostal Vitaľ Rymaševský. Po skončení sčítavania šéf komisie oznámil , že Rymaševský dostal 20 hlasov a Lukašenko 823. ,,Absolútne ma to šokovalo,“ uviedol Osuský. „Stal som sa svedkom najnehanebnejšie zmanipulovaných volieb,“ skonštatoval. Ak by sa dali na kôpku všetky iné hlasy ako Lukašenkove, získal by podľa Osuského 40 až 41 percent a muselo by sa uskutočniť druhé kolo.

Lukašenka vníma ako „megalomanického psychopata,“ ktorý sa nezastaví pred ničím. Osuský je presvedčený, že „chorobnosť tohto blázna“ sa prejavila aj v tom, že podpísanú volebnú listinu dal komisii možno aj 14 dní dopredu. „Kým Lukašenko neskončí, nebude spravodlivosti na svete,“ zdôraznil. Lukašenko mal deväť protikandidátov a všetci dostali rovnaký 30-minútový priestor v televízii aj rozhlase, počas ktorého sa mohli vyjadrovať bez cenzúry. Ako Osuský poznamenal, aj keď opozičníci vedeli, že ich je veľa a nevyhrali by, aspoň využili túto možnosť a mohli deväťkrát tridsať minút povedať, čo si myslia o Lukašenkovom režime. Iná predvolebná kampaň v Bielorusku nebola.

Protesty a násilie

Ústredná volebná komisia v Bielorusku oznámila, že Lukašenko získal 79,67 percenta hlasov. Volebná účasť bola podľa ruskej tlačovej agentúry Ria Novosti viac ako 90-percentná a najúspešnejší kandidáti opozície získali podľa komisie len okolo piatich percent hlasov. Kontroverzné voľby vyvolali v hlavnom meste Minsk obrovské protesty, na ktoré reagovala štátna moc zatýkaním a masovou bitkou. Polícia na demonštrantov surovo zaútočila obuškami a slzným plynom a najmenej 600 z nich zatkla. Zatknutiu sa nevyhla ani väčšina z deviatich opozičných kandidátov na prezidenta, viacerých z nich policajti tiež zbili. Vladimira Nekľajeva, ktorý skončil vo voľbách na druhom mieste s obrovským odstupom za prezidentom Alexandrom Lukašenkom, policajti zmlátili tak, že upadol do bezvedomia. Vláda pohrozila, že zakáže politické strany, ktoré sa zúčastnili na protestoch proti kontroverznému znovuzvoleniu Lukašenka, uviedli bieloruské médiá.

Ak sa strany a verejné združenia rozhodli zúčastniť na masových narúšaniach poriadku, potom nastolíme otázku ich likvidácie,“ povedal podľa médií minister spravodlivosti Viktor Golovanov. V bývalej sovietskej republike je registrovaných 15 politických strán, ktoré sa však nachádzajú na „okraji politickej moci“.

Úrady začali trestné stíhanie proti 17 popredným predstaviteľom opozície za ich účasť na povolebných protestoch, čo by im mohlo vyniesť až 15 rokov väzenia. Informovala o tom bieloruská ľudskoprávna organizácia Vesna. Všetci sú podozriví z organizovania masových nepokojov vedúcich k násilnostiam, škodám na majetku a odporu voči bezpečnostným službám. Medzi podozrivými je aj šesť neúspešných kandidátov na prezidenta a dvaja prominentní novinári.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaPeter Osuský
Firmy a inštitúcie Nadácia PontisSNS Slovenská národná strana