SLOTA: Pamätník ukazuje Maďarom, že vstupujú do SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Slota, Anna Belousová
Ján Slota a Anna Belousová. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

KOMÁRNO 4. júna (WEBNOVINY) – Pamätník Trianonu má na komárňanskom hraničnom moste podľa predsedu SNS Jána Slotu pripomínať všetkým, ale najmä pánom z Maďarska, že tu prechádzajú cez hranice a vstupujú na slovenskú zem, ktorá bude naveky naša. Slota sa však obáva, že pamätník niekto zničí. „Ľudia, ktorí sem prišli, sú v eufórii. Prišli zo všetkých kútov Slovenska, aby ukázali, že Slováci sú tu a budú brániť za každú cenu, aj za cenu nasadenia vlastného života, svoje územie a považujú územie SR za nedeliteľné a nedáme si ani centimeter štvorcový,“ vyhlásil Slota po odhalení pamätníka.

Podľa Slotu je pamätník symbolika v tom, že slovenský národ stojí stále pevne na slovenskej zemi. „Chceme týmto ukázať celej Európe, že si nedáme ani piaď slovenskej zeme zobrať. Až po polovicu tohto mostu, bude vždy tá zem slovenská. A dáme aj život za to, aby zostala slovenská. Tak ako Česi si nedajú Mariánske Lázne a Karlove Vary zobrať do Nemecka, tak SR si nikdy nedá zobrať južné Slovensko Maďarom,“ povedal Slota. Zároveň dodal, že sa obáva snáh Maďarska. Opätovne pripomenul výroky Viktora Orbána z Košíc, ktorý tam povedal, že toto mesto sa stane ešte súčasťou veľkého Maďarska. Hovoril tiež, že nepozná hranice maďarsko-slovenské, ale maďarsko-poľské. „To čo znamená? Vy sa čudujete, že sa niečoho obávame?“ opýtal sa Slota.

Slota tvrdí, že na postavenie pamätníka na moste nepotreboval povolenie stavebného úradu v Komárne, pretože nejde o stavbu a pamätník nemá pevný základ, je postavený len na kvádri. Keďže je pamätník na ceste, stačil mu vraj súhlas Slovenskej správy ciest. Podľa neho sa treba spýtať Pála Csákyho, či má povolenie mať billboardy v maďarčine. S dnešnou akciou nesúhlasil miestny šéf Matice slovenskej. „Je to blbec,“ komentoval jeho postoj Slota. Pri odhaľovaní tabule sa ozvali aj výkriky fuj. „Tí hajzli, čo nám kričia fuj, mávajú s maďarskými zástavami, spievajú maďarské hymny, nie sú to občania SR,“ komentoval Slota.

Vo štvrtok SNS odhalila v Bratislave na budove hlavnej pošty prvú pamätnú tabuľu. V utorok odhalí ďalšiu v Košiciach. „Aj tam je tá symbolika na mieste, pretože Košice boli okupované horthyovcami. Na tej ulici bolo zavesených 500 Slovákov po stĺpoch. Preto sa obávame. Už, tri- či štyrikrát nás napadli bez ohlásenia vojny, preto sa obávame,“ uviedol šéf SNS. Zároveň odmietol, že by išlo o predvolebnú kampaň národniarov, pretože kampaň začalo Maďarsko prijímaním zákonov. „My nechodíme po Maďarsku, stále sme na svojom území, nepochodujeme ako gardy,“ dodal.

Na odhalenom pamätníku je text: „Trianonská mierová zmluva 4. júna 1920. Slovenská republika vyjadruje vďaku spojeneckým mocnostiam za uzavretie Trianonskej mierovej zmluvy s Maďarskom dňa 4. júna 1920 v zámku Grand Trianon vo Versailles pri Paríži, ktorá spečatila rozpad Uhorska, situovala Česko – Slovensko a ďalšie krajiny v im prislúchajúcich hraniciach a dala tvár novej Európe.“ Pod týmto textom je citát Štefana Osuského, signatára zmluvy v mene Česko-Slovenska.

Predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS) na čele s predsedom strany Jánom Slotom dnes na hraničnom moste medzi slovenským Komárnom a maďarským Komaromom odhalili tabuľu k 90. výročiu podpísania Trianonskej mierovej zmluvy. Ako vyhlásil Slota pri odhaľovaní tabule, spochybňovaním Trianonu maďarskí politici spochybňujú aj suverenitu Slovenskej republiky. „Drahí bratia Slováci a sestry Slovenky, Slovensko teraz ukazuje Maďarom, že toto je naša zem, ktorú si nenecháme zobrať. Sme tu 1 500 rokov autochtónny národ,“ vyhlásil Slota. Podľa neho pamätník má pripomínať Maďarom, ktorí prechádzajú cez most, že prichádzajú na našu rodnú zem. Na záver prejavu vyzval voliť SNS.

Odhaleniu pamätníka predchádzala konferencia venovaná Trianonu v Dome Matice slovenskej. Odtiaľ sa približne 750 ľudí vydalo k hraničnému mostu. O 13:30 polícia uzavrela cestu a sprevádzala sprievod. Účastníci pochodu niesli zástavy SNS či transparenty, ktoré hlásali, že Trianon je mier. Sprievod so záujmom sledovali aj obyvatelia Komárna. Sporadicky sa z ich radov ozývali vety typu – Dajte nám pokoj.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Slota