Slováci budú mať na ME najpočetnejší tím, lídrom Sagan

Najkrajšie momenty z 19. etapy Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan pred devätnástou etapou 103. ročníka Tour de France z Albertville do Saint-Gervais Mont Blanc (146 km) Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Na nadchádzajúcich 22. majstrovstvách Európy v cestnej cyklistike vo francúzskom Plumelci bude Slovensko reprezentovať historicky najpočetnejšia výprava. Spolu v nej bude 22 cyklistov vrátane úradujúceho majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom Petra Sagana. Výpravu tvoria dve juniorky, šesť juniorov, tri ženy, päť dvadsaťtrojkárov a šesť elitných mužov. Tí všetci zabojujú v dňoch 14.- 18. 9. 2016 v Bretónsku o medaily.

V časovke elitných mužov Slovensko nie je zastúpené

V premiére mužskej kategórie elite na kontinentálnom šampionáte sa v slovenskom drese predstavia Peter a Juraj Saganovci, Michael Kolář (všetci Tinkoff), Marek Čanecký (Amplatz-BMC), Martin Mahďar a Patrik Tybor (obaja Dukla Banská Bystrica). Najviac cyklistov absolvuje preteky jednotlivcov s hromadným štartom, ktorých štarty sú naplánované od piatka do nedele (16.- 18. 9.).

V časovke elitných mužov nebude mať Slovensko zastúpenie. Úradujúci majster Európy do 23 rokov z estónskeho Tartu Erik Baška titul v Plumelci nebude obhajovať. Zo súčasných majstrov Slovenska sa v Bretónsku predstavia Juraj Sagan (muži – elite, hromadný štart), Janka Keseg Števková (ženy – hromadný štart), Ľuboš Malovec (muži do 23 rokov – hromadný štart), Matúš Štoček (juniori – hromadný štart aj časovka), Lucia Michaličková (juniorky – hromadný štart), Lucia Valachová (ženy – časovka) a Martina Šefčíková (juniorky – časovka).

Organizátori sa na svojom webe pochválili, že v štartovnej listine pretekov mužov v kategórii elite figurujú mená ostatných štyroch majstrov sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom, okrem šampióna z vlaňajšieho Richmondu Sagana aj Poliak Michal Kwiatkowski (2014), Portugalčan Rui Costa (2013) a Belgičan Philippe Gilbert (2012). Chýbať by nemal víťaz Vuelty 2015 Talian Fabio Aru, šampión Európskych hier v Baku 2015 Španiel Luis León Sánchez, olympijský hrdina z Pekingu, ďalší Španiel Samuel Sánchez, Ír Daniel Martin či ambiciózni Francúzi Tony Gallopin a Julian Alaphilippe. Celkovo by sa v Bretónsku malo predstaviť 848 cyklistov zo 41 krajín. Zvuk a obraz počas piatich dní ME by mal putovať do 60 krajín.

Na poslednú chvíľu nastala zmena miesta

„Na poslednú chvíľu nastala zmena miesta konania a šampionát sa v dôsledku predchádzajúcich útokov presunul z Nice do severozápadnej časti Francúzska. Divácky atraktívnejšie by, samozrejme, bolo pôvodné miesto, na druhej strane je však bretónsky terén bližší slovenským cestám, čo berieme ako výhodu pre našich jazdcov. Verím, že každý podá optimálny výkon a vzhľadom na obsadenie našej výpravy si viem predstaviť aj dva veľké výsledky,“ povedal k nastávajúcemu podujatiu Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky. „Počas ME sa uskutoční aj kongres Európskej cyklistickej únie. Prítomnosť najvyšších predstaviteľov UEC a UCI využijeme aj na rokovania o pretekoch Okolo Slovenska. Na posledné ročníky máme naozaj výborné referencie a odporúčania presunúť sa do vyššej kategórie,“ dodal Privara k programu niektorých členov výpravy.

„Tohtoročné ME sú vzhľadom na vysoký počet pretekárov o niečo náročnejšie na logistiku. Zaväzujúca je aj účasť aktuálneho majstra sveta a zároveň jedného z najpopulárnejších cyklistov Petra Sagana,“ povedal vedúci slovenskej výpravy Martin Riška. Zdôraznil, že v porovnaní s majstrovstvami sveta či olympijskými hrami bude účasť slovenských reprezentantov podstatne vyššia.

„Dve kategórie po šesť pretekárov a jedna s piatimi pretekármi, to je už zaujímavý tím, v ktorom sa dá využiť spolupráca skupiny a ľahšie dosiahnuť požadovaný výsledok. Ako sme však videli už viackrát, cyklistika sa nezaobíde bez veľkej dávky šťastia. Verím, že všetci podajú maximálny výkon, tí skúsenejší urobia výsledky, mladší sa zviditeľnia a naberú skúsenosti z pretekania sa medzi silnou konkurenciou,“ vyjadril očakávania Riška. Spolu s ním ako tréneri cestovali na ME aj Ján Valach a Peter Medveď.

Program Slovákov na ME v Plumelci (14.- 18. 9.):

Streda 14. 9. o 9.30 h – časovka, juniorky (12,9 km)

Martina Šefčíková (CK Banská Bystrica) – majsterka SR

Lucia Michaličková (CyS – Akadémia Petra Sagana)

12.00 – časovka, muži do 23 rokov (25 km)

Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica)

14.00 – časovka, juniori (25 km)

Matúš Štoček (CyS – Akadémia Petra Sagana) – majster SR

Samuel Oros (Slávia ŠG Trenčín)

Štvrtok 15.9. o 10.30 h – časovka, ženy (25 km)

Lucia Valachová (Vitalogic Astrokalb Radunion Nö) – majsterka SR

Tereza Medveďová (Bepink)

14.00 h časovka, muži elite (44 km)

bez slovenského zastúpenia

Piatok 16. 9. o 10.00 h – preteky s hromadným štartom, juniorky (69,5 km)

Lucia Michaličková (CyS – Akadémia Petra Sagana) – majsterka SR

Martina Šefčíková (CK Banská Bystrica)

13.30 h – preteky s hromadným štartom, juniori (125,1 km)

Matúš Štoček (CyS – Akadémia Petra Sagana) – majster SR

Alex Zeman (Slávia ŠG Trenčín)

Samuel Oros (Slávia ŠG Trenčín)

Pavol Januš (CyS – Akadémia Petra Sagana)

Adrián Foltán (MŠK – CK Žiar nad Hronom)

Martin Vlčák (MŠK – CK Žiar nad Hronom)

Sobota 17.9. o 9.00 – preteky s hromadným štartom, muži do 23 rokov (152,9 km)

Ľuboš Malovec (Cycling Academy Team) – majster SR

Tomáš Harag (Dukla Banská Bystrica)

Pavol Kvietok (Cyklistický tím Firefly)

Kristián Zimány (Dukla Banská Bystrica)

Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica)

14.00 h – preteky s hromadným štartom, ženy elite (111,2 km)

Janka Keseg Števková (Outsiterz) – majsterka SR

Tereza Medveďová (Bepink)

Nedeľa 18.9. o 10.30 h – preteky, muži elite (236,3 km)

Juraj Sagan (Tinkoff) – majster SR

Peter Sagan (Tinkoff)

Michael Kolář (Tinkoff)

Marek Čanecký (Amplatz-BMC)

Martin Mahďar (Dukla Banská Bystrica)

Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel MartinErik BaškaFabio AruJán ValachJulian AlaphilippeJuraj BellanJuraj SaganĽuboš MalovecLuis León SánchezMarek ČaneckýMatúš ŠtočekMichael KolářMichal KwiatkowskiPatrik TyborPeter SaganPhilippe GilbertTereza Medveďová