Slováci budú môcť navštíviť na 48 hodín osem krajín bez testu na Covid-19 a karantény

Hranica, hraničný priechod, autá
Foto: ilustračné, SITA/AP, Sasa Kavic
  • aktualizované 26. mája 18:32

Policajti nebudú od ľudí požadovať na hraniciach negatívny test na ochorenie Covid-19 ani karanténu, ak ich pobyt za hranicami nepresiahne 48 hodín. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, platiť to začne od 27. mája od polnoci.

Opatrenia sa budú vzťahovať na cesty osôb s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku do Maďarska, Poľska, Českej republiky, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka a Švajčiarska. Hovorkyňa upozorňuje, že dodržanie lehoty budú cestovatelia povinní preukázať policajtom pri hraničnej kontrole.

Priaznivá epidemiologická situácia

Ako uvádza ÚVZ, uvoľniť režim na hraniciach sa rozhodlo na základe priaznivej epidemiologickej situácie na Slovensku a vybraných okolitých krajinách.

Viac o téme: Koronavírus

Račková priblížila, že z opatrenia vyplýva aj to, že osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v Českej republike či v Maďarsku budú môcť prísť na Slovensko hraničnými priechodmi z ČR alebo Maďarska.

„Pri príchode sa nemusia preukazovať negatívnym testom na Covid-19, ani sa ich nebude týkať karanténa,“ uviedla a dodala, že ich návšteva by nemala presiahnuť 48 hodín. Dodržanie lehoty povinne preukážu policajtovi pri hraničnej kontrole.

Matovič oslovil Orbána

Ešte predtým počas utorka informoval na sociálnej sieti o uvoľnení cestovania do Maďarska na 48 hodín bez testu a karantény premiér Igor Matovič (OĽaNO).

„Po tom, ako som včera oslovil Viktora Orbána, nám definitívne potvrdili aj z ministerstva zahraničných vecí, že od zajtra Maďarsko umožní pre občanov Slovenska a ľudí, ktorí majú na Slovensku pobyt, vstup na územie Maďarska do 48 hodín bez testu a karantény. To isté platí, samozrejme, aj naopak,“ uviedol Matovič vo svojom statuse.

Prvú spoločnú dohodu o možnosti vzájomného prekračovania štátnych hraníc s Českou republikou oznámili kompetentní v pondelok 25. mája.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Núdzový stav od 19. marca

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil dňa 11. marca pandémiu ochorenia Covid-19.

Slovenská vláda vyhlásila podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva dňom 12. marca mimoriadnu situáciu z dôvodu ohrozenia verejného zdravia.

Núdzový stav podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu vyhlásila s účinnosťou od 19. marca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša RačkováIgor MatovičTedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR