Slováci budú pri žrebe kvalifikácie na MS 2018 v druhom koši

Slovensko futbal
Slovenská futbalová reprezentácia sa dostala na historicky najvyššiu priečku v rebríčku FIFA. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí futbalisti sa v ére samostatnosti snažili o prienik na záverečný turnaj majstrovstiev sveta zatiaľ päťkrát, šťastena sa na nich usmiala iba raz – v boji o miestenku na šampionát v Juhoafrickej republike v roku 2010.

V roku 1995 figuroval tím SR v 3. výkonnostnom koši a žreb kvalifikácie MS 1998 ho v jednej skupine spojil so Španielskom, Juhosláviou, Českom, Faerskými ostrovmi a Maltou. Slováci napokon obsadili štvrtú priečku za suverénnymi Španielmi nasledovanými Juhoslovanmi. O skóre sa pred nich dostalo i Česko.

Slováci triumfovali v infarktovom závere

O štyri roky neskôr žreb napovedal, že najväčšími súpermi hráčov spod Tatier v ich snažení o postup na šampionát bude Švédsko a Turecko, prvá menovaná krajina skupinu vyhrala a druhá išla do baráže. Slováci skončili tretí pred Macedóncami, Moldavcami a Azerbajdžancami.

O čosi vydarenejšia bola zo slovenského pohľadu kvalifikácia na MS 2006, v skupine síce zvíťazili Portugalci, no zverenci Dušana Galisa sa zásluhou lepšieho skóre v porovnaní s Rusmi predrali do baráže. Tu však narazili na silné Španielsko, v madridskom prvom stretnutí sa zrodilo jasné víťazstvo favorita 5:1 a na bratislavskom Tehelnom poli v odvete remíza 1:1.

Najväčší reprezentačný úspech Slovenska v ére samostatnosti sa viaže ku kvalifikácii na premiérový šampionát na africkej pôde. Slováci triumfovali vo svojej skupine v infarktovom závere, keď o ich priamom postupe na MS v Juhoafrickej republike rozhodol vlastný gól Poliaka Gancarczyka v chorzówskej snehovej metelici.

V rámci kvalifikácie o postup na MS 2014 obsadili Slováci v skupine nepostupové tretie miesto (13 bodov) s priepastným 12-bodovým mankom na dvojicu Bosna a Hercegovina a Grécko. Na šampionát do Južnej Ameriky postúpila priamo z prvého miesta Bosna a Hercegovina, druhé Grécko si účasť vybojovalo v baráži.

Prvý kôš ušiel Slovákom len o chlp

Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. júla 2015 o 17.00 h SELČ v Petrohrade, nasadená v druhom výkonnostnom koši. Spoločne s tímom Jána Kozáka budú v rovnakom koši aj Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Česko, Francúzsko, Island, Dánsko a Bosna a Hercegovina. Reprezentácie budú nasadené podľa júlového vydania rebríčka FIFA. Slovákom o jedno miesto unikla pozícia v prvom výkonnostnom koši.

V petrohradskom Konštantinovom paláci rozdelia v európskej zóne 52 krajín do deviatich skupín, z nich bude sedem šesťčlenných a dve päťčlenné. Kvalifikácia sa bude hrať medzi 4. septembrom 2016 a 10. októbrom 2017. Deväť víťazov skupín postúpi priamo na záverečný turnaj, osem najlepších z druhých miest čaká baráž v novembri 2017.

Isté je, že dlhodobo úspešnejšie futbalové krajiny Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Španielsko sa predstavia v šesťčlenných skupinách. FIFA akceptovala návrh Európskej futbalovej únie (UEFA) súvisiaci s príjmami za vysielacie práva, ktoré následne UEFA distribuuje medzi členské federácie. Podobný systém aplikovala UEFA aj pri žrebe kvalifikácie ME 2016.

Prekvapením Rumunsko a Wales

Prekvapením v prvom výkonnostnom koši sú pozície Rumunska a Walesu. Balkánci v poslednom období bojujú o návrat na stratené pozície, ktoré si vydobyli predovšetkým v 90. rokoch minulého storočia s hráčmi zlatej generácie ako Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Dan Petrescu, Ioan Lupescu či Florin Raducioiu. Od roku 2000 sa však Rumuni zúčastnili iba na jednom vrcholovom podujatí – ME 2008.

Wales katapultoval medzi najvyššie nasadených víťazný gól hráča Realu Madrid Garetha Bala v júnovom dueli proti aktuálne tretiemu tímu rebríčka FIFA Belgicku (1:0), po ktorom patrí štátu patriacemu pod Veľkú Britániu líderské postavenie v B-skupine eliminácie ME 2016. Historicky najväčším úspechom Walesu je účasť na MS 1958 vo Švédsku. Walesania vtedy postúpili do štvrťfinále, v ktorom podľahli po góle Pelého neskorším majstrom sveta z Brazílie (0:1).

FIFA prihliada aj na diplomatické napätie

Prekvapením je umiestnenie štvornásobného majstra sveta Talianska a šampióna z roku 1998 Francúzska v druhom koši. Taliani si mohli zaistiť prvý kôš víťazstvom v medzištátnom prípravnom dueli proti Portugalčanom, na ktorých napokon v Ženeve nestačili (0:1). Francúzi zase doplatili na dve júnové prehry v príprave proti Belgičanom (3:4) a Albáncom.

Nečakala sa ani účasť Faerských ostrovov vo štvrtom koši. Súostrovie ležiace na polceste medzi Veľkou Britániou a Islandom si polepšilo najmä ostatným triumfom nad Gréckom (2:1). Európu bude na MS 2018 zastupovať 14 krajín – organizátor Rusko, deväť víťazov kvalifikačných skupín a štvorica úspešných tímov z baráže.

FIFA berie pred žrebom ohľad aj na diplomatické napätie medzi niektorými krajinami. V jednej skupine sa nemôžu ocitnúť Arménsko a Azerbajdžan. Definitívny program kvalifikácie vrátane termínov jednotlivých zápasov bude známy v nedeľu 26. júla.

Kedy sa bude hrať:

1. kolo: 4. – 6. septembra 2016

2. kolo: 6. – 8. októbra 2016

3. kolo: 9. – 11. októbra 2016

4. kolo: 11. – 13. novembra 2016

5. kolo: 24. – 26. marca 2017

6. kolo: 9. – 11. júna 2017

7. kolo: 31. augusta – 2. septembra 2017

8. kolo: 3. – 5. septembra 2017

9. kolo: 5. – 7. októbra 2017

10. kolo: 8. – 10. októbra 2017

Baráž (prvé zápasy): 9. – 11. novembra 2017

Baráž (odvety): 12. – 14. novembra 2017

Finálový turnaj MS: 14. júna – 15. júla 2018

Rozdelenie do košov pri žrebe európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska:

1. kôš: Nemecko, Belgicko, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Anglicko, Wales, Španielsko, Chorvátsko

2. kôš: SLOVENSKO, Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Česko, Francúzsko, Island, Dánsko, Bosna a Hercegovina

3. kôš: Ukrajina, Škótsko, Poľsko, Maďarsko, Švédsko, Albánsko, Severné Írsko, Srbsko, Grécko

4. kôš: Turecko, Slovinsko, Izrael, Írsko, Nórsko, Bulharsko, Faerské ostrovy, Čierna Hora, Estónsko

5. kôš: Cyprus, Lotyšsko, Arménsko, Fínsko, Bielorusko, Macedónsko, Azerbajdžan, Litva, Moldavsko

6. kôš: Kazachstan, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Gruzínsko, Malta, San Maríno, Andorra

Zaujímavosti pred žrebom kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá sveta 2018 do Ruska:

* Až 17 miliónov fanúšikov navštívilo kvalifikačné zápasy o postup na ostatné MS 2014 v Brazílii, čo predstavuje 23-tisícovú priemernú návštevu na každom stretnutí. Prvenstvo v tomto smere patrí Mexiku a Anglicku, kde sa priemerný počet divákov vyšplhal na 82-tisíc, resp.

* Najvyššia kvalifikačná návšteva v histórii prišla na duel Brazílie s Kolumbiou v roku 1977. Na bájnej Maracane v Riu de Janeiro sa vtedy tiesnilo 162 764 priaznivcov.

* Historický priemer gólov na jedno kvalifikačné stretnutie o postup na MS predstavuje 2,91. Počas 82 rokov eliminácií o svetový šampionát padlo dovedna 18 791 presných zásahov.

* Počas kvalifikácie o postup na MS 2010 v JAR, na ktorých sa zúčastnilo aj Slovensko, sa predstavilo celkovo 5602 hráčov, 310 hlavných rozhodcov a 650 ich asistentov.

* Na sobotňajšom žrebe kvalifikácie MS 2018 v Petrohrade sa bude podieľať 2400 ľudí vrátane 300 dobrovoľníkov.

* V priebehu kvalifikácie na záverečný turnaj MS 2018 je v pláne celkovo 851 zápasov. Už teraz je známe, niektorý z duelov bude 7000. v histórii kvalifikačných zápolení, doteraz sa uskutočnilo 6452 duelov. Rekord v rámci jednej kvalifikácie držia eliminačné boje o MS 2010, počas ktorých sa odohralo 853 meraní síl.

* V kvalifikácii MS 2018 sa predstaví rekordný počet 206 krajín. Doterajším maximom bol počet 203 v kvalifikácii o posledný šampionát v roku 2014.

* Mexiko možno považovať za historicky najskúsenejší národný tím v rámci kvalifikácií o postup na MS, „El Tri“ doteraz nastúpili na 159 stretnutí.

* Vôbec prvý kvalifikačný zápas o postup na MS sa hral pred viac ako 82 rokmi. Dňa 11. júna 1933 zvíťazilo v Štokholme Švédsko nad Estónskom 6:2.

* Najusilovnejším strelcom v histórii eliminácií o svetový šampionát je Iránčan Ali Daei, ktorý v 51 kvalifikačných vystúpeniach dosiahol 35 presných zásahov. V ostatných konfederáciách dominujú Ukrajinec Andrij Ševčenko (Európa – 26 gólov), Carlos Ruiz z Guatemaly (CONCACAF – 30), Argentínčan Hernán Crespo (CONMEBOL – 19), Vaughan Coveny (Oceánia – 19) a 18-gólové africké trio Didier Drogba (Pobrežie Slonoviny), Samuel Eto´o (Kamerun) a Moumouni Dagano (Burkina Faso).

* Najvyššie víťazstvo v rámci kvalifikácie o postup na MS zaznamenala v apríli 2001 Austrália, ktorá zdolala Americkú Samou 31:0.

* Najviac kvalifikačných duelov medzi sebou odohrali národné tímy USA a Mexika – 27.

* Kvalifikácia na šampionát do Ruska bude jubilejnou 20. v histórii MS. Iba tri krajiny sa doteraz predstavili vo všetkých devätnástich – Luxembursko, Portugalsko a Írsko.

* Najrýchlejší kvalifikačný gól v histórii strelil v roku 1993 reprezentant San Marína Davide Gualtieri, ktorý proti Anglicku skóroval už po deviatich sekundách.

* Len sedem krajín sa kvalifikovalo na každé z posledných siedmich MS – Argentína, Brazília, Nemecko, Taliansko, Kórejská republika, Španielsko a USA.

* Kvalifikácia o postup na MS 2018 potrvá 2 roky a 8 mesiacov. Odštartovala 12. marca 2015, posledný kvalifikačný zápas sa uskutoční v novembri 2017.

* Úradujúci majster sveta Nemecko je najúspešnejšou krajinou v histórii kvalifikačných bojov, v 84 stretnutiach ťahalo len dvakrát za kratší koniec. Nemecko má navyše priemer 2,5 bodu a 2,96 gólu na jeden zápas.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrij ŠevčenkoDidier Drogba
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia