Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Foto: SITA/Ján Lörincz
21. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(28)

Slováci by podľa Fica nemali nikdy zabudnúť na vpád vojsk

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Dátum 21. augusta 1968 by sa nemal nikdy vytratiť z historickej pamäte Slovenska a jeho občanov, myslí si premiér Robert Fico. Vo svojom vyhlásení k 46. výročiu okupácie Československa sa premiér vracia k udalostiam Pražskej jari z roku 1968, ktoré podľa neho opodstatnene patria k najvýznamnejším a súčasne najpozitívnejšie hodnoteným historickým míľnikom našej krajiny.

Obrazom: Ľuďom pripomínajú boje na Ukrajine august 1968

“Idea, ktorá sa niesla vtedajšou Pražskou jarou a ktorú stelesňoval nositeľ obrodného procesu Alexander Dubček, vízia spoločnosti, ktorá bude občiansky slobodná a súčasne sociálne spravodlivá, je v podstate nesmrteľná a jej podpora vo väčšine nielen slovenskej spoločnosti nijak neklesá, ba práve naopak,” uviedol Fico vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poslal tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Slovenský premiér si myslí, že ak by obrodný proces v auguste ´68 násilne nezastavili vojská štátov Varšavskej zmluvy, malo by vtedajšie Československo šancu približovať sa práve k ideálu takejto spravodlivej spoločnosti. “V tomto zmysle je pre nás obrodný proces aj jeho násilné zastavenie odkazom, z ktorého by sme mali čerpať poznanie aj pre naše dnešné kroky a rozhodnutia,” uzavrel Fico.

Vojská Sovietskeho zväzu, Poľskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky a Bulharskej ľudovej republiky vtrhli do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Na strane Československa okupácia spôsobila úmrtie viac ako 100 osôb.

Obrazom: Pred 46 rokmi vtrhli do Československa vojská Varšavskej zmluvy

Dôvodom invázie bol nesúhlas s reformným procesom Komunistickej strany Československa (KSČ) pod vedením Alexandra Dubčeka. Invázia priviedla k moci protireformné krídlo KSČ, ktoré sa pri moci udržalo do novembra 1989. Vojská Sovietskeho zväzu zostali rozmiestnené na území Československa až do roku 1991.

August 1968
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Odporúčané články

Obrazom: Situácia na Ukrajine pripomína ľuďom august 1968 Obrazom: Takto vyzerala Bratislava po vpáde ruských tankov

Témy

Diskusia

J67 Idea občiansky slobodnej a sociálne spravodlivej spoločnosti? A ako to súvisí s kupónovými privatizáciami a presunom štátneho majetku do rúk niekoľkých oligarchov? Ako súvisí idea slobody so zmenou sociálneho systému, zavedením zdravotných s sociálnych odvodov, spoplatnením zdravotníctva a ďalších vecí? Pravy pozorovatel Rastislav 1 ty držiš hubu 25 rokov tak nemachruj ty mudrlant! majster klasik 24 rokov mal ked vstupil do KSC.a nezabudnem na jeho vyrok nežnu revoluciu som si ani nevšimol Rastislav1 @dnes(06:42).sk // ........ mimo zákon? .......... 20 rokov skoro všetci, pravdepodobne vrátane Teba, držali huby, a teraz tu meliete o zodpovednosti. Chápem , že nebolo ľahké protestovať, ale trepať čurákoviny, keď to už nie je aktuálne - kurva, takých aktivistov... Rastislav1 @som-nie-som(22:43).sk // ............ nuž, môžem byť hovädo a môžeš mi nadávať, ale realitu neoklameš.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...